20.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

  Pfizer-BioNTech aşısının Delta virüsüne karşı etkisi belli oldu

  İngiltere'de yapılan bir araştırma Biontech aşısının tek dozunun Delta varyantına karşı yüzde 30 koruma sağladığını ortaya koydu.

  İngiltere’de yapılan en kapsamlı araştırmalardan biri olan çalışmanın sonucu kamuoyuyla paylaşıldı.The New England Journal of Medicine isimli saygın ve hakemli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı etkisi ortaya çıktı.

  Yapılan araştırmanın sonuçları The New England Journal of Medicine isimli tıp dergisinde yayınlandı. Araştırmada yayınlanan grafikte, BioNTech aşısının (BNT162b2) birinci dozunun etkisi ve ikinci dozunun etkisi gözler önüne serildi.

  FDA: Johnson&Johnson aşısı nörolojik bozukluğa yol açabilir

  Uzmanlar tek doz Biontech aşısının etkisinin kısıtlı olduğunu belirtti. Araştırmada Pfizer/BioNTech aşısının tek dozunu olanların semptom gösteren Delta varyantına karşı yüzde 30 koruma sağladığı kaydedildi. Bu oranın düşük olduğu ve insanların mutlaka iki doz aşı olması gerektiğini açıklayan yetkililer ikinci dozdan sonra ise semptom gösteren Delta varyantına karşı çok ciddi bir koruma sağlandığı belirtildi.

  DSÖ’den aşılarla ilgili açıklama

  ÇİFT DOZ AŞI YÜZDE 88 ETKİLİ

  Yetkililer, “Tek doz Pfizer/BioNTech aşısı Covid-19’un Delta varyantına karşı sınırlı bir koruma sağlıyor. Fakat ikinci dozdan sonra semptom gösteren Delta varyantı karşısında koruma sağlanıyor” açıklamasını yaptı. Yapılan araştırmada ikinci doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların Delta varyantına karşı yüzde 88 oranında korumaya sahip olduğu belirtildi.

  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak
  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak

  ABD merkezli medya kuruluşu Business Insider, bu araştırma ve Delta varyantı ile ilgili kapsamlı bir makale yazarken, “Aşı olanlar arasında da Delta varyantı bulaşanların sayısının arttığı görülüyor. Fakat bu kişilerde hastalık daha hafif geçiyor ve baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi belirtiler gözüküyor” ifadesine yer verdi.

  Hamileler Biontech aşısı olabilir mi? Biontech aşısının yan etkileri neler?
  Hamileler Biontech aşısı olabilir mi? Biontech aşısının yan etkileri neler?

  Business Insider’a konuşan bilim insanları ise, “Maske kullanımı ve aşı kombinasyonu Delta varyantına karşı ciddi bir koruma sağlayabilir” yorumunu yaptı.

  ‘HPV’ye karşı ulusal aşılama’ önerisi TBMM gündeminde

  Biontech aşısının yan etkileri ortaya çıktı! 2. doz aşıdan sonra hangi yan etkiler ortaya çıkıyor?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ