10.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Pfizer-BioNTech aşısına Türkiye’den gönüllü olan gazeteci yaşadıklarını anlattı

  Pfizer-BioNTech aşısına Türkiye'den gönüllü olan gazeteci Esin Gedik gönüllük ve aşılama sürecinde yaşadıklarını anlattı.

  Pfizer-BioNTech aşısına Türkiye’den gönüllü olan gazeteci Esin Gedik’in yaşadıklarını  Tele 1’den Levent Evkuran yazdı…

  Televizyondan izlediği bir basın toplantısından sonra gönüllü olmaya karar verdiğini söyleyen Esin Gedik, SinoVac aşısını beklerken karşısına Pfizer – BioNTech aşısı çıkıyor ama o fikrini değiştirmeyip gönüllü oluyor.

  Gazeteci Esin Gedik’in 2020 Eylül ayında başlayan aşı macerası Ekim ve Aralık aylarında 2 dozun aşı yapılmasıyla devam etti. Aralık ayı sonunda verdiği kan numunelerinde de antikor oluşup oluşmadığının sonucu bu günlerde bekleniyor.

  Fakat bütün bu Faz 3 çalışmaları Çapa Tıp Fakültesi’nde devam ederken gönüllülerin verdiği her türlü veri ülkemizde hiç işlenmeden Amerika’ya Pfizer şirketine yollandı. Yani Türkiye’de yalnızca 550 kişiyle yürütülen bu çalışmanın sonuçlarını yine yalnızca kendileri işleyecek. Ve bu aşının Faz 3 çalışmalarının sonuçları açıklanmadan %50’yi biraz aşan etkinlikteki CoronaVac aşısıyla birden aşılamalar başladı.

  Peki hakkında pek çok iddia ve henüz açıklanmamış verilere karşın -üstelik 2 Türk bilim insanı tarafından geliştirilen Pfizer – BioNTech aşısının Türkiye macerası nasıl işledi? Adım adım ve gün gün gazeteci Esin Gedik’in deneyimiyle sizinle paylaşalım.
  Ve sonra bu zamana kadar cevabını alamadığımız bazı kritik soruları da bu deneyimin ardından tekrar edelim.

  Hacettepe rektörünün basın toplantısından öğrendim

  Esin Gedik, 2020 Eylül ayında Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran’ın Kovid-19 aşısının Faz 3 çalışmasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenlediğini ve kendisinin de izlediğini aktardı.

  Bunun ardından Çapa’nın internet sitesinden gönüllü olmak için başvuruda bulunduğunu ifade eden Gedik, ilk günler arayan olmadığını, kendisinin de umudu kestiğini sonunda da  bir ay sonra aradıklarını iletti. Çin aşısını beklerken Pfizer BioNTech aşısının daha önce geldiğini ifade eden Gedik, bu aşı için gönüllü olup olmadığının sorulduğunu ve kendisinin de kabul ettiğini kaydetti.

  Hamilelik dahil her türlü testi yaptılar

  26 ekim 2020’de Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye bölümüne gittiğini belirten Gedik, önce Covid-19 testi yaptıklarını, 60 yaşın altındaki herkese menopoza girmesi ya da girmemesi fark etmeksizin hamilelik testi de yaptıklarını anlattı. Gedik, ardından 30 sayfalık bir form doldurduğunu ve formda teknik bilgiler ve diğer konularla ilgili detaylı açıklamalar olduğunu aktardı. Sonrasında ise doktor kontrolünden geçtiğini aktardı.

  Gerçek aşı mı yoksa plasebo mu bilmiyorsunuz

  Yapılan aşının gerçek aşı veya plasebo olduğunu öğrenilmediğinin altını çizen Gedik, bunu bilgisayarın atadığını ve yalnızca uygulayan görevlinin bildiğini ifade etti. İlk aşıyı olduktan sonra yarım saat beklediğini ve hiçbir belirti görmediğini söyleyen usta gazeteci yalnızca  daha önce olduğumuz aşılardaki ağrı kadar bile olmayan bir ağrı oldu olduğunu belirtti. Gedik, yalnızca ertesi gün 36.5 derece olan ateşinin 37.4’e yükseldiğini ancak ertesi gün onun da geçtiğini aktardı.

  Gönüllüleri verdikleri akıllı telefondaki günlükle takip ettiler

  Tüm işlemler tamamlandıktan sonra kendisine içinde görüşme yapılabilecek bir hat olmayan bir akıllı telefon verdiklerini anlatan Gedik, telefonda yalnızca bir bu süreci takip edecekleri bir sağlık uygulaması yüklü olduğunu belirtti. 8 gün boyunca bu uygulama üzerinden soruları yanıtlamasını istediklerini söyledi.

  Eklem ağrın oldu mu?

  Nefes darlığın oldu mu?

  Ateşin var mı?

  Kızarıklık oldu mu?

  Eğer bu tür sorular cevaplanmazsa mesaj geliyor ve günlüğünüzü doldurmanız isteniyor.

  Normal hayatıma devam etmemi istediler

  Gedik, ilk aşıdan sonra normal hayatına devam etmesini istediklerini yalnızca muayeneyi yapan doktorun verdiği ilaçların dışındaki Covid-19’dan korunmak için alınan vitamin benzeri takviyeleri kullanmalarını istemediklerini belirtti. Vücudun direncinin çok yüksek olmasını istemediklerini, aşının nasıl tepki verdiğini görmek istediklerini bu nedenle ağrı kesici kullanmasını istemediklerini aktardı.

  İkinci doz için 16 Aralık tarihine randevu verdiler

  İlk aşı yapıldıktan sonra yine aynı testler yapılarak doktor kontrolünden geçtiğini anlatan Gedik, ikinci doz yapılırken kolunun bile ağrımadığını, hatta ilk aşıdan daha yüksek bir doz uyguladıklarını kaydetti. Ateşinin yine 37.4 civarına yükseldiğini ancak bunun devam etmediğini belirtti.

  Aralık ayının sonunda tekrar test için çağırdılar

  İkinci doz yapıldıktan sonra bu defa kan vermesi için çağrıldığını anlatan Gedik, eğer plasebo verdilerse çağırmazlar diye düşündüğünü, ancak oradaki hocanın ifade ettiğine göre herkese bu testlerin yapıldığını aktardı. Eğer yapılan aşı plasebo ise gerçek aşı ülkemize geldiğinde bu aşının gönüllü deneklere ücretsiz ve öncelikli yapılacağının garantisini verdiklerini belirtti.

  Bütün test bilgilerimiz Amerika’ya gönderildi

  Yapılan son kan testleriyle beraber en baştan beni yapılan covid, hamilelik testleri de içinde olmak üzere bütün verilerin Türkiye’de işlenmeden Amerika’ya gönderildiğini söyleyen Gedik, burada yaptıklarının sadece prosedürleri uygulamak olduğunu, sonuçları yakın zamanda Amerika’dan beklediğini ifade etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ