28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Pfizer/BioNTech aşısının geliş tarihi açıklandı

  Pfizer/BioNTech aşısının ne zaman geleceğine dair merak devam ederken, DMO Genel Müdürü Mücahit Özdemir beklenen aşıyla ilgili bilgileri paylaştı

  Pfizer/BioNTech aşısının ne zaman geleceğine dair bilgiler paylaşan DMO Genel Müdürü Mücahit Özdemir, aşı için geçen yılın sonunda bir anlaşma sağlandığını belirtti.

  Ayrıca, anlaşmanın sonunda 4.5 milyon doz aşının mart ayı sonuna kadar yapılacağını ifade etti.

  Faaliyetleri anlattı, soruları yanıtladı

  TBMM KİT Komisyonu’nda görüşülen konulardan biri de Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) hesapları oldu. DMO Genel Müdürü Mücahit Özdemir, kurumun faaliyetleri hakkında bilgi verirken, milletvekillerinden gelen soruları da yanıtladı.

  Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine göre Özdemir, BioNTech-Pfizer aşısı için 2020 yılının sonunda bir anlaşma sağlandığını, ancak anlaşmada birkaç düzeltme yapıldığı için bugüne kadar gelindiğini dile getirdi.

  Anlaşma sonunda 4.5 milyon doz teslimatın mart sonuna kadar yapılacağını belirten Özdemir, henüz bir kargo teslimatı yapılmadığını, fiyatın da 12 dolar olarak ortaya çıktığını aktardı.

  BioNTech aşısında teslim planında herhangi bir gecikme olmadığını da vurguladı.

  Dünyada en ucuz aşıyı Türkiye aldı

  Özdemir, Sinovac aşısının aracılar vasıtasıyla alındığı iddialarına da değindi. Dünyada en ucuz aşıyı şu an Türkiye’nin aldığını söyleyen Mücahit Özdemir, şimdiye kadar 25 milyon tanı kiti satın alındığını, 12.60 lira tanı kiti, 7.70 TL de taşınma sıvısı Vinod’e ödendiğini bunun da uygun bir fiyat olduğunu belirtti.

  Özdemir, ayrıca Cumhurbaşkanı Kararı’yla da yerli otomobil TOGG’un gerçekleştireceği yatırıma 30 bin otomobillik alım garantisi verildiğini hatırlattı. Garanti kapsamında Genel Müdürlükleri tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet elektrikli otomobil alınacağını duyurdu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ