27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Paris’teki 4 bin kişilik koronavirüs deneme konserinin sonuçları açıklandı

  Fransa’nın başkenti Paris'te 4 bin kişilik konserle yapılan koronavirüs testinin sonuçları açıklandı. Rock grubu Indochine'in altı hafta önce verdiği deneme konseri sonrasında, etkinliğe katılanlar arasında enfeksiyon artış olmadığı ortaya çıktı.

  Bercy AccorHotels Arena’da 29 Mayıs’ta düzenlenen etkinliğe maske takan, ancak sosyal mesafe kuralına uymayan 4 bin kişi katıldı.

  Euronews’ten Bahtiyar Küçük’ün haberine göre; tüm katılımcılar 18 ila 45 yaşları arasındaydı ve konserden önceki üç gün içinde negatif antijen testi yaptırdı; mekan personeli de aynı uygulamadan geçti.

  6 bin katılımcının üçte ikisi konsere katıldı ve 2 bini kontrol grubunun bir parçası olarak evde kaldı.

  Negatif antijen testine rağmen kaç kişide koronavirüs olduğunu görmek için konser günü ve yedi gün sonra tükürük testi yapıldı.

  Katılımcıların yüzde 50’si en az bir doz aşı almıştı, ancak sadece yüzde 7’si tam aşılıydı. Konserden sonra 3.917 katılımcıdan 8’inin ve kontrol grubundaki 1.947 kişiden 3’ünün koronavirüs testi pozitif çıktı. 8 kişiden 5’i konser günü zaten pozitifti, yani etkinlik sırasında enfekte olmadılar.

  Rapora göre, iki grup arasındaki insidans oranı sırasıyla yüzde 0,2 ve yüzde 0,15 idi ve bu konserden önceki iki hafta içinde Ile-de-France’daki tahmini insidans oranına tekabül ediyor

  Dört saatlik etkinlik boyunca maske takma kurallarına uyum yüzde 91 olarak belirlendi. Paris hükümeti, 30 Haziran’dan bu yana konserlerde ayakta izleyici olmasına izin veriyor.

  Binden fazla kişinin bulunduğu konserler için Fransız sağlık kartı şartı bulunuyor. Yani katılımcıların tam aşı kanıtına, yakın zamanda negatif teste sahip olmaları veya koronavirüsten iyileşmiş olmaları gerekiyor.

  Bu arada büyük konserlerde maske takma zorunluluğu bulunmuyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ