26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Pandemide acil servise gitmek güvenli mi?

  Acil servise gitmenin, otobüse binmek veya markete gitmekten daha güvenli olduğu ortaya çıktı.

  Acil servis

  Acil servise gitmenin, otobüse binmek veya markete gitmekten daha güvenli olduğu ortaya çıktı.

  Pandemide acil servise gitmek güvenli mi?

  Acil Tıp Uzmanı Dr. Mustafa Murat Özgenç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde hastaneye başvuruların azaldığını açıkladı.

  Acil servislerde önlem alındığını ifade eden Özgenç, maske ve sosyal mesafenin önemine vurgu yaptı. Özgenç, acil servise gitmenin otobüse binmekten ya da süper markete gitmeden daha güvenli olduğunu kaydetti.

  Özgenç, Kovid-19’un insanların ‘acil servis’ algısında değişikliğe neden olduğunu ve bulaş riskinden dolayı servislere başvuru sayısının azaldığını belirtti.

  Bu korkunun yersiz olduğunu aktaran Özgenç, acil servislerde izolasyon kurallarına riayet edildiğini kaydetti.

  Covid-19 tanısı olanların izole edildiğini vurgulayan Özgenç, acil servislerin günümüz sağlık sisteminin merkezini oluşturduğuna işaret etti.

  Bu dönemde acil servislerde izolasyon şartlarını sağlamak adına geçici veya kalıcı değişiklikler yapıldığını belirten Özgenç, çalışma sürelerinin değiştiğini açıkladı.

  Kovid-19 bölümlerinin tamamen ayrıldığını anımsatan Özgenç, insanların acil durumlarını aksatmaması gerektiğini vurguladı.

  Hayatı tehdit eden acil durumlarda zamanın önemli olduğuna dikkati çeken Özgenç, acil servise başvurma korkusu yaşayanların olduğunu belirtti.

  Pandemide insanların acil servise başvurmadı için hayatını kaybettiğini anlatan Özgenç, bazılarının da kalıcı işlev kaybı yaşadığını açıkladı.

  Bir insanın Kovid-19’dan korkmasının normal olduğunu hatırlatan Özgenç, acil servislerden korkulmaması gerektiğini ifade etti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ