27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Pandemi ne zaman bitecek?

  Yaklaşık bir yıldır merak edilen en önemli soru “pandemi ne zaman bitecek oldu. DSÖ Avrupa Bölge Müdürü Dr. Hans Kluge, Kovid-19 salgının 2022’de biteceği yönünde iyimser bir tahminde bulundu. Türk hekimleri de aynı soruya cevap verdi.

  Önceki gün Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini dile getirdi.

  Kluge, Danimarka devlet yayıncısı DR’ye bulunduğu açıklamada 2021 yılının da Kovid-19 yılı olacağını, ancak 2020 yılına göre daha yönetilebilir ve temkinli olacağını ifade etti.

  Salgının bitişi, aşı şirketlerine bağlı

  Hürriyet gazetesinden Fulya Soybaş’ın haberinde Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’na da aynı soru soruldu, Müftüoğlu, salgının ne zaman biteceğinin aşı şirketlerinin ne hızda aşı üreteceğine bağlı olduğunu söyledi.

  Müftüoğlu, pandemi demenin ‘küresel sorun’ demek olduğunun altını çizdi ve bu salgın dünya çapında kontrol altına alınmadığı müddetçe ‘Maskeler havaya, hurra!’ denilemeyeceğini belirtti. Küresel bir sorunun sadece ülkesel bazda çözülmeyeceğini aktaran Müftüoğlu, BM’nin açıklamasına göre dünya genelinde 130 ülkeye aşının gitmemiş olduğuna dikkat çekti.

  Müftüoğlu, daha çok aşıya ve yeni aşılara ihtiyacımız olduğunu kaydetti ve Türkiye’nin aşılamayı bugün ki hızla götürebileceğini mayıs ayı sonunda Sağlık Bakanlığı’nın hedeflediği 100 milyon aşılamayı yakalayabilirsek bizi geçen yıla oranla daha iyi bir yazın beklediğini söyleyebileceğini ifade etti.

  Maskeyi çıkarmak içinse çok erken olduğunu vurgulayan Müftüoğlu, toplumsal bağışıklığı aşılama ile sağlayabilirsek, maskeleri çıkaramasak da önümüzdeki sonbaharda daha medeni bir toplum haline yeniden dönüşebileceğimizi kaydetti.

  Virüsü daha iyi tanıyoruz

  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Dr. Kluge’ın büyük bir motivasyon ile umut dolu bir açıklama yaptığını, bir tarih vererek iyimser davrandığını söyledi. “Bir kere bitecek ne demek? Nasıl bitecek?” diye soran İlhan, burada kastın sosyal-günlük hayatın bir şekilde devam edeceği ise, belki bunun olabileceğini ama şahsi fikrinin rahatlama demenin maske-mesafe-hijyenden uzaklaşmak demek olmadığını aktardı.

  İlhan, bu savaşı hayatımızdan 3 temel prensibi; maske-mesafe-hijyeni çıkararak kazanamayacağımızın altını çizdi ve çünkü salgının devam ettiğini hatırlattı. Virüsün mutasyonlara uğradığını, virüsü artık daha iyi tanıdıklarını ama bir tarih vermenin de çok iddialı olduğunu kaydetti. İlhan, “Bu salgının ne zaman sona ereceği aşılamayla beraber global gelişmelerle de doğru orantılı olacak…” diyerek sözlerini tamamladı.

  2022 başlarında ciddi düzeyde bir kırılma olabilir

  İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden enfeksiyon uzmanı Dr. Gökçe İnan: Net bir tahminin mümkün olmadığının, hiçbir sağlık otoritesinin ‘Kesin şu tarih’ diyemeyeceğinin altını çizdi.

  Dr. Kluge’ın da ‘Benim kişisel tahminim’ dediğini hatırlatan İnan, Kluge’a katıldığını, açıkçası kendisinin de 2022 başlarında ciddi düzeyde bir kırılma olabileceğini düşündüğünü aktardı. Kendisini endişelendiren şeyin ise mutasyonlar olduğunu ifade eden İnan, mutasyonların çok sıkı takip altında olduğuna dikkat çekti.

  İnan, Türkiye’de de Cerrahpaşa’da mutasyonların genetik analizlerinin yapıldığını ve aşıların mutant virüslere kısmi etkili olacağı öngörüsünün de bulunduğunu kaydetti. Ayrıca aşılar çeşitlenerek ve herkesin kendi ülkesinde üretmeye başladığında aşıya ulaşımın da kolaylaşacağını aktaran İnan, bu çerçeveden bakılırsa gelecek yılın, bu yıl ve önceki yıla göre daha rahat olabileceğini söyledi.

  Kısıtlamaların bir süre daha devam edeceğinin aşikâr olduğunu belirten İnan, şu ana kadar dünya genelinde 100 milyon kişinin aşılandığını aktardı. Toplumun yüzde 60’ı bağışıklık kazanmadan sürü bağışıklığından söz edemeyeceğini işaret eden İnan, herkesin aşıya ulaşabildiği ve belli bir antikor seviyesi yakalandığı gün bu işin biteceğini dile getirdi.

  Dünya birlikte yaşamaya karar verirse…

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji AD Başkanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, net bir tarih vermekten kaçınarak, bu işin kıstasları olduğunu söyledi, ‘Salgın bitti’ diyebilmenin koşullarını özetledi.

  Dökmetaş, “Ülkeler, insanlar kısaca dünya birlikte yaşamaya karar verirse, zenginler fakirlere yardım ederse, su ve temizlik maddesi ile aşı konusunda destek sağlarsa, bunlarla beraber tedbirlere uymaya devam edersek bu salgın biter” dedi. “Bunları yapmazsak ne olur? O işte belli olmaz. Çünkü virüs farklı mutasyonlara meyilli. Bir formdan diğerine kolaylıkla geçebiliyor. Burada kilit nokta aşılanma, ‘dünya ortak malımızdır’ diyebilmek ve tedbirleri elden bırakmamak. Dünyada hiçbir salgın yoktur ki onlarca, yüzlerce yıl sürsün. Bu noktalara önem verirsek, gittikçe azalan bir trend oluşacağını ve geçen yıla kıyasla önümüzdeki yıl bir tık daha rahatlayacağımızı ve sonrasında da bir noktada bu işin grip gibi bir enfeksiyona dönüşeceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ