28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  ”Pandemi kaygısı bir süre daha devam edecek”

  Psikiyatrist Nehir Kürklü, koronavirüs dolayısıyla değişen alışkanlıkların koronavirüs sonrası da devam edeceğini belirterek, ''Pandemi kaygısı bir süre daha devam edecek ancak bu çok normal" diye konuştu.

  Bir buçuk yıldan uzun süredir hayatımızda olan pandemi sonrası yaşama eskisi gibi devam etmeninin zor olacağını bifade eden psikiyatrist Nehir Kürklü, “Aşamalı bir süreçle eski hayata dönülecek. İnsanlar uzun süre tokalaşamayacak, öpüşemeyecek, sarılamayacak, maskeleri hemen çıkaramayacak, poşetleri yıkama alışkanlığından vazgeçemeyecek. Pandemi kaygısı bir süre daha devam edecek ancak bu çok normal” dedi. konuştu.

  Pandei kaygısı ne kadar sürecek?

  ”İNSANLARIN GEÇMİŞE ÖZLEMLERİ ARTTI”

  Koronavirüs süreciyle birlikte alışkanlıkların da 1,5 yıldır değiştiğini söyleyen Nehir Kürklü pandemi sonunda insanlarda kaygı ve kontrolün bir süre daha etkisini göstereceğini kaydetti. Değişen alışkanlıklar ve davranış şekilleriyle birlikte pandemi döneminde düşünsel anlamda insanların geçmişe özlemlerinin arttığını belirten Kürklü, bu özlemin sosyal medyada paylaşılan eski fotoğraflarla anlatıldığına değindi. Bu dönemde insanların sosyal hayattan uzaklaştığına dolayısıyla hayatlarına yeni anılar katamadığına dikkat çeken Kürklü, “Bu nedenle geçmişten anılar paylaşılıyor. Geçmiş özleniyor. Hayat ne kadar normal olursa ne kadar sosyallik artarsa o kadar yeni anı biriktirilebilir. İnsanlar, yeterli zihinsel uyaranları aldıkları zaman yeni anılar eklenir. Zihin uyaransız kaldığı zaman bilinçaltı devreye girerek eski günler düşünülür” ifadelerini kullandı.

  ”VİRÜSÜN DEĞİŞKENLİK GÖSTERMESİ UMUTSUZLUĞA NEDEN OLUYOR”

  Günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan müzik dinlemek, kitap okumak, spor yapmak gibi aktivitelerin zihni uyandırdığını ve bundan dolayı bilinçaltının devreye girmesini engellediğini belirten Kürklü, İnsan genellikle mutsuz olduğu zaman daha durgun ve içine dönüktür. Bu nedenle de geçmiş daha fazla düşünülür. Dışa dönük etkileşim azaldığında çok fazla geçmişte kalınır. Bu da psikolojiyi etkiler. Birey daha depresif olabilir, geleceğe dair umutsuzluk yaratabilir” değerlendirmesinde bulundu.

  Bu dönemde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüs vakalarının bir azalıp bir çoğaldığına, varyantların ortaya çıktığına dikkat çeken Nehir Kürklü, “Bu durum bir belirsizliğe neden oluyor. Virüsün sürekli değişkenlik göstermesi ve bu döngünün sık yaşanması, insanlarda umutsuzluğa neden oluyor. Eski güzel günlerin tekrar yaşanamayacağı düşünülüyor” dedi.

  Yaşanan durumun kabullenilmesinin kişiyi rahatlatacağını da sözlerine ekleyen Kürklü, bu dönemde herkesin kendine en iyi gelen şeyleri yapması gerektiğini söyledi.

  Pandemi çocukların göz sağlığını vurdu: Göz kayması vakaları arttı

  Pandemiyle mücadelede neden bazı ülkeler başarılı?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ