11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Pandemi çocukların ruh sağlığını, bebeklerin gelişimini olumsuz etkiledi

  Pandemi çocukların ruh sağlığını bebeklerin gelişimini olumsuz etkiledi. İngiltere'de akıl sağlığı sorunları yaşayan çocuklar 1.5 kat arttı. İstismara maruz kalan çocukların sayısı Nisan-Eylül arasında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25'in üzerinde arttı.

  Covid 19 çocuk

  Çocukların büyük çoğunluğunda Covid-19 nedeniyle ciddi sağlık problemleri görünmüyor. İçlerinden çok azı bu virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Ancak virüsün sosyal yaşamda yarattığı değişimler, çocuklar üzerinde ciddi ve yıkıcı etkilere neden olabiliyor.

  Bunlar arasında akıl sağlığı sorunları yaşama, daha fazla istismara maruz kalma ve bebeklerin gelişimlerinin sekteye uğraması yer alıyor.

  ‘Okulları kapatmak hayatları kapatıyor’

  Okulların kapanması çocukların eğitimine zarar veriyor. Ama okullar çocuklar için sadece birer eğitim yuvası değil. Aynı zamanda sosyalleşme, duygusal gelişim ve bazı çocuklar için de sorunlu ailelerinden kaçış imkanı sunuyor.

  BBC News Türkçe’nin haberine göre, İngiltere’deki Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji’nden Prof. Russell Viner, bu ay milletvekillerine yaptığı sunumda “Okulları kapadığımızda çocukların hayatını da kapıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Prof. Viner pandeminin çocuklara izolasyondan uyku problemine, yalnızlıktan fiziksel aktivite eksikliğine kadar çeşitli zararlar verdiğini belirtti.

  Pandemi boyunca çocukları etkileyen tek olay okulların kapanması değil elbette. Ailelerin karşı karşıya kaldığı stres, artan işsizlik, finansal belirsizlik ve sokağa çıkma kısıtlamaları hanelerde gergin anlar yaşanmasına neden oldu.

  Akıl sağlığı sorunları yaşayanlar 1.5 kat arttı

  İngiltere’de yalnız hisseden çocukların telefonda aldığı destek, pandemi başlangıcından bu yana yüzde 10 arttı.

  2009’dan beri bu hatta gönüllü olarak çalışan ve böyle bir dönem görmediğini söyleyen Neil Homer, 16 yaşındaki bir gencin “Çok üzgün ve yalnız hissediyorum. Çoğu gün kendi düşüncelerim içinde kayboluyor ve uyuşuk hissediyorum” sözlerinin aklına kazındığını anlatıyor.

  Ülke genelinde akıl sağlığı sorunları yaşayan çocukların oranı 2017’ye kıyasla yaklaşık 1,5 katına çıktı.

  Covid 19 döneminde nasıl doğum yapılmalı

  Bebek gelişiminde yavaşlama görülüyor

  Çocukların yanı sıra bebek gelişiminde de yavaşlama görülüyor. İngiltere’de doğumdan sonra birkaç yıl boyunca ebeveynlere destek veren sağlık görevlileri, pandemi başladıktan sonra Covid-19’la mücadelede görevlendirildikleri için bebek gelişimine dair görevlerini yerine getiremedi.

  İnsan gelişiminde 0-3 yaş arası en önemli dönem olarak görülüyor. Bu nedenle bu dönemde yeterli destek alamayan bebeklerin hayatları boyunca diğerlerine göre dezavantajlı kalmasından endişe ediliyor.

  İngiltere’de özel eğitime ihtiyaç duyan engelli çocukların da bu süreçte gelişimlerinin aksadığı belirtiliyor.

  Çocuk istismarı ‘görünmez oldu’

  İngiltere’de istismara maruz kalan çocukların sayısı Nisan-Eylül arasında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25’in üzerinde artışla 285’e yükseldi.

  Fakat yetkililer, bunun buzdağının sadece görünen kısmı olabileceği uyarısında bulunuyor. Eskiden çocuklar maruz kaldıkları istismarı okullarında öğretmenlere veya evlerini ziyaret eden sosyal görevlilere anlatabiliyordu.

  Okulların kapanması ve koronavirüs önlemleri bu imkanları önemli ölçüde azalttı. İngiltere ve Galler’de iki milyon çocuğun istismar uygulayan, akıl sağlığı sorunları yaşayan ebeveyn veya alkol/uyuşturucu bağımlılığı olan ebeveynlerin yanında yaşadığı tahmin ediliyor.

  Çocuk gelişiminde yaşanan sorunlar ve eksiklikler, çocuklara hayatlarının geri kalanında dezavantaj olarak geri dönebiliyor. Bu nedenle İngiltere’deki yetkililer pandeminin bir nesilde kalıcı etki bırakmasından endişeleniyor. (BBC News Türkçe)

  Pandemide çocuklarda görülen migren yüzde 50 arttı  

  Salgın çocuklarda sebepsiz korku ve ağlamalara neden olabiliyor

  Pandemide başarı beklentisini yüksek tutmayın!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ