26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Oxford araştırdı: Koronavirüs atlatanlar virüsten ne kadar korunuyor?

  İngiltere'den Oxford Üniversitesi'nin yaptığı araştırma sonucuna göre, Covid-19 enfeksiyonunun, koronavirüse karşı uzun süreli koruma sağlamadığı belirlendi.

  Koronavirüsle mücadele aşı seferberliği dünya çapında tüm hızıyla sürerken, diğer taraftan koronavirüs ile ilgili detaylı araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Oxford Üniversitesi’nin son araştırması ise aşının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi.

  Doğal bağışıklık seviyesinin kişiden kişiye büyük bir değişkenlik gösterdiğini belirten uzmanlar, 6 ayın ardından asemptomatik vakaların yüzde 90’ında, semptomatik vakaların ise dörtte birinde koruyucu bağışıklık seviyesi saptayamadı.

  ”ENFEKSİYON SONRASI BAĞIŞIKLIK KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİYOR”

  Enfeksiyon sonrası doğal bağışıklığın kişiden kişiye değiştiğini belirten Oxford Üniversitesi’nde hepatoloji ve deneysel tıp profesörü olan Eleanor Barnes, “Enfeksiyondan sonraki bağışıklık tepkisi 6 ayın ardından hala tespit edilebilir durumda. Doğal bağışıklık, aşıyla elde edilenden çok daha riskli. Aşı yaptırırsanız gerçekten sağlam bir yanıt alırsınız” dedi.

  ”HERKES AŞI OLMALI”

  İngiltere Corona Virüs İmmünoloji Konsorsiyumu ile yürütülen çalışmadaki bilim insanları, daha önce koronavirüs olan ve olmayan herkesin aşı olması gerektiğinin altını çizdi.

  FARKLI BAĞIŞIKLIK TÜRLERİ İNCELENDİ

  Araştırmacılar geçen yıl Nisan ve Haziran aylarında semptomları olan ya da olmayan koronavirüslü 78 sağlık çalışanından kan örnekleri alarak analiz etti.

  Kan örnekleri tam 6 ay boyunca periyodik olarak kontrol edildi. Bilim insanları, virüsü hedef alan farklı antikor türlerini, antikor yapan ve hastalığın hafızasını koruyan B hücrelerini ve enfekte hücreleri öldürerek hastalığın şiddetini azaltan T hücrelerini inceledi.

  Sonrasında uzmanlar, bir kişinin erken bağışıklık reaksiyonunun ve enfeksiyonunun ciddiyetinin tahmin edilip edilemeyeceğini görmek için bir makine öğrenme sistemi kullandı.

  HİÇBİRİNDE AFRİKA VARYANTINA KARŞI ANTİKOR BULUNAMADI

  Çalışmanın araştırmacılarından Dr. Adriana Tomic, bir ayda zayıf bir bağışıklık tepkisi üreten insanların çoğunda, ilk olarak İngiltere’de ortaya çıkan alfa varyantını nötralize edebilen antikorlar olduğunu açıkladı. Tomic ayrıca hiçbirinde Güney Afrika’da görülen beta varyantına karşı nötralize edici antikorlar bulunamadığını söyledi.

  Bununla birlikte, semptomatik hastalık geliştiren sağlık çalışanlarının çoğu altı ay sonra ölçülebilir bir bağışıklık tepkisine sahipken, dörtte birinden fazlasında yoktu.

  ”BAĞIŞIKLIK UZUN SÜRE KORUMUYOR”

  Barnes, koronavirüs enfekiyonunun endişe verici varyantlara karşı koruma sağlamadığını ve insanların uzun süre hastalıktan korunmak için aşı olmaları gerektiğini vurguladı.

  STANDART DOZLARDA UYGULANAN AŞI HERKES İÇİN DAHA GÜVENLİ

  Öte yandan, doğal enfeksiyon tarafından tetiklenen bağışıklıktaki geniş değişkenlik, kısmen insanların hayatlarını sürdürürken maruz kalabilecekleri farklı corona virüs mutasyonlarını da net bir şekilde ortaya koydu. Araştırmacılar, insanlara standart bir doz verildiği için aşıyla oluşan bağışıklığın çok daha güvenli olduğunu belirtti.

  AIDS hastalığından faydalanarak 48 çocuğa bağışıklık sistemi sağlandı

  Bilim Kurulu üyesi Tezer: Toplumsal bağışıklık için çocuklar da aşılanmalı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ