23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Nüfusunun yüzde 60’ını aşılayan ABD’de vaka sayıları yüzde 47 arttı

  Nüfusunun yüzde 60'ını aşılayan ABD'de son bir haftada vakalar bir önceki haftaya oranla yüzde 47 arttı.

  Yayınlanan son rapora göre ülkede son 7 günde ortalama vaka sayısı 19 bin 455 civarında seyrediyor ve bu da bir önceki haftaya kıyasla yüzde 47 artış anlamına geliyor.

  CNN’e konuşan sağlık uzmanı Johathan Reiner, Florida, Louisiana, Arkansas, Missouri ve Nevada eyaletlerinin salgının merkezi haline geldiğini belirterek, “Missouri gibi yerlerde acil bakım üniteleri ağzına kadar dolu, buralarda şaşırtıcı miktarda ölümler görebiliriz.” ifadelerini kullandı.

  Missouri Springfield’teki Mercy Hastanesinde çalışan Dr. Howard Jarvis de, yaşları 20 ila 40 arasında değişen koronavirüs hastalarının yüzde 91’nin solunum cihazına bağlı olduğuna vurgu yaparak, geçen yıl vakaların tavan yaptığı dönemde bile bu oranın yüzde 40 ila 50 arasında olduğuna dikkat çekti.

  ”HASTALARIN TAMAMI AŞI YAPTIRMAYAN KİŞİLER”

  Yoğun bakımdaki hastaların neredeyse tamamının aşı yaptırmayan kişiler olduğunu vurgulayan Jarvis, “Bu hastalar arasındaki mutlak ortak payda bu. Aşılanmadıkları için yüzlerindeki pişmanlığı görebiliyorum.” diye konuştu.

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Direktörü Dr. Rochelle Walensky, geçen hafta yaptığı açıklamada, haziranda ülke genelindeki Kovid-19 ölümlerinin yüzde 99’undan fazlasının aşılanmamış kişiler arasında olduğunu belirtmişti.

  DSÖ’den korkutan uyarı: Doğu Akdeniz ülkelerinde vakalar arttı

  ”DAHA FAZLA İNSANIN AŞILANMASINA İHTİYACIMIZ VAR”

  Diğer yandan ABD’de aşılama oranında yüzde 88 azalma olduğu kaydedildi.

  CBS’e konuşan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci, “Gerçekten daha fazla insanın aşılanmasına ihtiyacımız var. Delta varyantına karşı tek korunaklı çözüm bu.” uyarısında bulundu.

  Delta varyantının daha bulaşıcı olduğu ve ülkede en baskın virüs türü haline geldiğine dikkat çeken Fauci, ABD’de her iki doz aşılama yaptıranların oranının yüzde 48 civarında olduğunu, Alabama, Arkansas, Louisiana, Wyoming ve Mississippi gibi eyaletlerde ise bu oranın hala yüzde 35’in altında kaldığını aktardı.

  DSÖ’den korkutan uyarı: Doğu Akdeniz ülkelerinde vakalar arttı

  Fauci, CNN’e yaptığı diğer bir açıklamada, ” Bu süreçte 600 binden fazla Amerikalı’yı kaybettik. Bu çok ciddi bir durum” diye konuştu.

  Öte yandan, ABD ilaç firması Pfizer sözcülüğünden yapılan açıklamada, şirket yetkililerinin, destekleyici Kovid-19 aşısına ihtiyaç olup olmadığı konusunda bu akşam ABD hükümeti yetkililerine brifing vereceği kaydedildi.

  Pfizer, 9 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Alman ortağı BioNTech ile ürettiği Kovid-19 aşısının, salgına bağışıklığı artırmak ve potansiyel olarak Kovid-19 varyantlarının yayılmasını durdurmak amacıyla üçüncü doz uygulaması için FDA’ya başvuru yapacağını duyurmuştu.

  Açıklamada, mevcut aşının, Hindistan’da ortaya çıkan Delta varyantına karşı güncellendiği belirtilerek, ikinci dozun ardından 12 ay içinde uygulanması için izin isteneceği kaydedilmişti.

  ABD’li bilim adamları açıkladı: Hangi besinler koronavirüsten koruyor?

  Abdi İbrahim Otsuka’nın Genel Müdürlüğü’ne Moonseok Choi atandı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ