26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Normalleşmede Ankara, İstanbul ve İzmir’den öncelikli

  Kademeli normalleşme ve kısıtlamaların esnetilmesiyle ilgili detaylar belli olmaya başladı. Buna göre, bir ilin düşük riskli olabilmesi için vaka oranının 100 binde 10 olması gerekiyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mart tarihinden itibaren ülke genelinde kademeli normalleşmeye geçileceği duyurulmuştu. Ancak kısıtlamaların gevşetilmesi her il aynı anda olmayacak. 100 binde 10 vakanın olduğu iller düşük riskli kabul edilirken, vaka sayısı 35’e kadar olan illerde kontrollü açılma sağlanacak.

  Belirlenen kriterlere göre, vaka sayısı 100 binde 11 ile 35 arasında olan iller orta riskli iller arasında sayılacak.

  Diğer yandan vaka sayısı 100 binde 35 ila 100 arasında olan iller yüksek riskli, 100 binde 100’ün üzerinde olan iller ise çok yüksek riskli iller kategorisinde yer alacak.

  Kısıtlamaların gevşetilmesi ise, o ilin içinde bulunduğu düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli kategoriye göre belirlenecek. Haliyle ilk normalleşme çalışmaları da düşük ve orta riskli illerde başlayacak.

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, kademeli gevşeme ile ilgili  Hürriyet’e konuştu.

  Normalleşmenin ayak seslerini duymaya başladıklarını belirten Turan, 100 binde 10’un altında vaka sayısı olan illerde kişilerin, kendi tedbirlerini uygulamaya devam ederek, hijyen kurallarına uyarak, açılmaya başlayacaklarını ifade etti. Fakat 100 binde 35’e kadar olan illerde kontrollü açılma olacağına dikkat çeken Tufan, önce küçük işletmelerin açılacağını fakat bu rakamın üzerinde olan illerde açılmanın şimdilik zor göründüğünü aktardı.

  Ankara, İstanbul ve İzmir’den önce

  Prof. Dr. Turan, yasaklamaların kalkmasında Ankara’nın, İzmir ve İstanbul’dan daha öncelikli olacağını, çünkü önceki gün yayınlanan son haritaya göre Ankara’da vaka görülme oranının yüz bin kişide 35.39. olduğuna işaret etti.

  Oranı 68.23 olan İstanbul ile 42.67 olan İzmir’in ise biraz daha gayret göstermesi gerektiğine işaret eden Turan büyükşehirlerle ilgili de değerlendirme yaptı. Ankara’da vaka sayısının 100 binde 35 yani 5.5 milyon nüfusta haftalık bin 925 vaka demek olduğunu hatırlatan Turan, bu durumda Ankara’nın düşük riskle-riskli arasında bir çizgide durduğunu dile getirdi.

  Sokağa çıkma kısıtlamasının gün ve saatleri ile restoranların açılması konusunda Ankara’nın, İstanbul ve İzmir’den önce kontrollü normalleşme adımlarının atılacağı iller arasında yer aldığına dikkat çeken Turan, maalesef İstanbul ve İzmir’de vaka sayılarının geçmişe oranla azalmakla birlikte, kriterlere uyumun henüz istenen seviyede olmadığını vurguladı.

  Hakkâri ve Şırnak normalleşmeye en yakın iller

  Vaka sayısı 100 binde 10’un altında olan iller 1 Mart tarihiyle hemen normalleşmeye başlayacak. Bu illerin başında ise 100 binde 3.21 vaka sayısı ile Hakkâri ve 3.91 vaka sayısı ile Şırnak geliyor. Prof. Dr. Turan, Hakkâri ve Şırnak gibi vaka sayısı 100 binde 10’un altında olan illerin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak açılabileceklerini ancak sıkı takip edileceklerini söyledi. Ayrıca, 14 günlük takip sonrasında vaka sayılarında artış olursa bu illerde yeniden kapanma olacağını işaret etti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ