28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Normalleşme kriterlerinde son dakika gelişmesi! Kısıtlamalar azalacak mı?

  Kısıtlamaların esnetilmesi ve yeni normale dönüş ile ilgili çalışmalar devam ederken, gelen son dakika haberleri alınacak yeni kararlarla ilgili ipuçları veriyor.

  Son dakika haberlerine göre Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ve kısıtlamaların esnetilmesi adına yerel bazlı normale dönüş çalışmaları şekillenmeye başladın. Buna göre, hayatın pek çok alanını kapsayan kısıtlamaların nasıl esnetileceği de yavaş yavaş belli oluyor…

  Son dakika…Kısıtlamalar esniyor mu?

  Her iki bakanlık tarafından yapılan çalışmalara kısıtlamaların esnetilmesi adına göre öncelikle il bazlı puanlama sistemi oluşturulacak. Okullar veya restoranlar, illere özel normalleşme adımları kapsamında açılacak. Bu da her ilde değil bazı illerde açılacağı anlamına geliyor.

  Diğer taraftan kitlesel aşılamada sıra 65 yaş üstüne geldi. Bilim Kurulu üyeleri de bu gelişmeyle kısıtlamaların esnetilmesinin gündeme getirilebileceği düşüncesinde.

  Tüm bu gelişmeler devam ederken, halka açık alanlarda maskesiz dolaşılmasına dair yasak kararı devam ederken, gündemi uzun süre meşgul edecek yeni bir gelişme de yaşandı. İşte ülkede yaşanan koronavirüs gelişmeleriyle ilgili ayrıntılar…

  Normalleşme kriterlerinde son dakika gelişmesi
  Normalleşme kriterlerinde son dakika gelişmesi

   

  Puanlama sistemi oluşturuluyor

  Gelen bir son dakika haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerel bazlı normalleşme yaşanacağına dair bilgiler verdi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nda da gündeme gelen konuda yerel bazlı atılacak normalleşme adımları için puanlama sistemi oluşturulmasının planlandığı öğrenildi.

  Puanlama, bölgedeki test sayısı, pozitiflik oranı ve 7 gün içinde vakalarda artma ya da azalma olup olmadığı şeklinde verilere bakılarak yapılacak. Bu puanlama kullanılarak renklendirme yöntemiyle risk haritası çıkarılacak.

  Haritası elde edilen puanlama sistemine bakılarak, o belde, ilçe ya da ilde okullarda yüz yüze eğitime geçilebilir mi, sokak kısıtlaması kalkabilir mi veya restoran ve kafeler açılabilir mi kararı verilecek.

  Normalleşme kriterlerinde son dakika gelişmesi
  Normalleşme kriterlerinde son dakika gelişmesi

  Restoran açılan ilde okullar açılmayabilir

  CNN TÜRK muhabiri Duygu Ayaz Bayram’ın haberine göre, örneğin bir ilde puanlama sistemine göre restoranlar açılabilirken, yüz yüze eğitim için aranan puan oluşana kadar beklenecek veya parametrelere göre bir ilçede kafeler ve restoranlar açılabilirken komşu ilçe de kapalı olabilecek.

  Sağlık Bakanlığı puanlama sistemi için bir alt yapı oluşturmaya hazırlanıyor. Sistem merkezden takip edilebilirken, yerelde karar mekanizması işleyebilecek. Kısıtlı ilçe ve illerde pilot olarak uygulanacak.

  Benzer bir çalışma Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da yapıldı. Bu noktada özellikle okulların açılmasıyla ilgili il-ilçe bazlı geniş kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışmada da kaç bin nüfusta kaç vaka sayısı olursa okullar kapalı tutulmalı gibi seçenekler üzerinden sistem anlatıldı. Çalışmanın olgunlaşmasının ardından kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve kabine üyelerine aktarılması bekleniyor.

  Yargıtay’dan şaşırtan maske kararı

  Diğer taraftan, maske kısıtlaması ve cezalarla ilgili de Yargıtay’dan yeni bir geldi. Yargıtay, bir vatandaşa maske takmadığı gerekçesiyle kesilen idari para cezasının iptali yönünde karar vermişti başka bir vatandaşın cezasıyla ilgili ise aksi yönde bir karara imza attı.

  Sabah gazetesinden Mustafa Sait Özkan ve Hayrettin Şaşmaz’ın haberine göre, Bolu’da maske takmadığı gerekçesiyle 900 lira ceza kesilen Nilgün Kızılırmak’ın cezasını kaldıran Sulh Ceza Hakimliği’nin kararını yüksek mahkeme tarafından değerlendirildi.

  Yüksek mahkeme oy çokluğuyla bu kararı bozdu. Yargıtay’ın kararında ise Nilgün Kızılırmak’a 250 liradan bin liraya kadar idari para cezası verilmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

  Normalleşme kriterlerinde son dakika gelişmesi
  Normalleşme kriterlerinde son dakika gelişmesi

  65 yaş üstü aşılama sınırların esnemesini sağlayabilir

  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, 65 yaş ve üzerine aşılamanın başladığını ve ikinci dozdan iki hafta sonra korumanın etkisini göstereceğini söyledi. Bu durumun ise yaşlılarda can kayıplarını düşüreceğinin altını çizen Hasöksüz, sınırlamaların da hafiflemesinin mümkün olabileceğini belirtti.

  Türkiye gazetesinden Neşra Durmaz’ın haberinde ise kitlesel aşılamada sıranın 65 yaş üstüne geldiği belirtildi.

  Sağlık Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, salgında bugüne kadar görülen can kayıplarının, genellikle 65 yaş üstü grupta olduğunu belirtti. Bu sebeple dünyada ilk önceliğin de sağlık çalışanlarından sonra bu gruba verildiğinin altını çizdi.

  Prof. Dr. Hasöksüz, bu yaş grubunda aşılama sayesinde ölüm oranlarında düşüş olacağını ve ilk dozdan 28 gün sonra ikinci dozlarını yaptıracaklarını ifade etti. Korumanın ise ikinci dozdan iki hafta sonra başlayacağını söyleyen Hasöksüz, böylelikle, yaşlılara uygulanan sınırlamaların hafiflemesinin de mümkün olacağını belirtti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ