19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  “Normal hayata dönebilmek için yetişkinlerin yüzde 90’ı aşılanmalı”

  Koronavirüs karşı en kuvvetli silah olan aşının önemi yapılan yeni araştırmalarla bir kez daha kanıtlanıyor. Bu kapsamda Fransa’da Pasteur Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, insanların normal yaşantılarına dönebilmesi için yetişkinlerin %90 oranında Covid-19 aşısı olması gerektiğini ortaya çıkardı.

  Pasteur Enstitüsü’nün resmi internet sitesinde yayınlanan araştırmada, bu teze gerekçe olarak koronavirüsün İngiltere mutasyonunun Fransa’da oldukça baskın bir halde olması gösterildi.

  Yayınlanan raporda, virüsün İngiltere mutasyonun, geçtiğimiz dönemlerde yapılan normale hayata dönüş planlarını sekteye uğratacağı uyarısı yapıldı.

  “Normal hayata dönebilmek için yetişkinlerin yüzde 90'ı aşılanmalı”
  “Normal hayata dönebilmek için yetişkinlerin yüzde 90’ı aşılanmalı”

  Fransız basınında yer alan yorumlarda ise ülkede oldukça güçlü bir aşı karşıtı kampanya olması ve hükümetin çalışmalarına rağmen yeterli aşı tedarikini sağlayamaması nedeniyle yetişkinlerin %90’ının aşılanması hedefinin oldukça uzak olduğu ifade ediliyor.

  Diğer yandan Başbakan Jean Castex, Franda’da ilk doz Covid-19 aşısı yapılanlarının sayısının 10 milyonu geçtiğini açıkladı.

  Başbakan Castex, Paris yakınlarındaki bir aşı merkezinde basına bir açıklama yaptı. Belirledikleri süreden bir hafta önce bu rakama ulaştıklarını belirten Catex, bu sonucun da ülkede aşı kampanyası performansının iyi gittiğini gösterdiğine işaret etti.

  Fransa’da günlük 200 ile 300 bin arasında aşı kayıldığını kaydeden Başbakan, mayıs ayı ortalarına kadar 20 milyon, haziran ayı ortalarına kadar ise 30 milyon kişiyi aşılamayı hedeflediklerini kaydetti. (Euronews)

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ