28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Mutasyonlu virüsten korunmak için bu kurallara dikkat edin

  Her gün gelen yeni mutasyonlu virüs haberleri endişeye neden olurken, uzmanlar, mutasyonlu virüsten korunmak için yapılması gerekenleri anlattı.

  Mutasyonlu virüs

  Yaklaşık bir yıldır Covid-19 nedeniyle hayatımızdaki tüm rutinler değişti. Bir yandan kısıtlamalarla birlikte evde daha çok zaman geçirirken, maske, mesafe ve hijyen kuralı hayatımızın odak noktasına geldi. Tedavi için ilaç ve virüse karşı korunma amaçlı aşı çalışmaları devam ederken, son günlerde mutasyonlu virüs haberleri gündeme oturdu.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kritik Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada Türkiye’de görülen mutasyonlu virüslere dair verileri kamuoyu ile paylaştı.

  Bakan Koca, 3758 örnekten 416’sının tüm genom sekansı incelendiğini ve gelen test sonuçlarına göre, Türkiye’de 263 İngiltere ve 23 Güney Afrika varyantı ve 106 kökeni belli olmayan varyant saptandığını söyledi.

  İnternet sitesinde Covid-19 virüsü hakkında merak edilen soruları yanıtlayan Memorial Şişli Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. M. Servet Alan da mutasyonlu virüslere dair önemli bilgiler paylaştı.

  İşte, Dr. M. Servet Alan’ın aktardığı önemli bilgiler…

  Virüsler devamlı mutasyon geçirir

  Covid-19 hastalığının etkeni olan SARS-CoV-2 genetik maddesindeki değişiklikler (mutasyonlar) herhangi bir yerde doğal ve bir şekilde ortaya çıkabilme kabiliyetine sahiptir.

  RNA virüsleri hızla ve kolayca mutasyon geçirmektedir. Virüsler sürekli olarak gelişen mutasyonlarla değişime uğrar ve zamanla varyant virüsler meydana getirir.

  Varyantlar, benzerlerinden ufak farklılıklar içeren formlardır. Bu değişiklik virüsün devamına ve çoğalmasına yardımcı olmuyorsa virüs yok olur.

  Bazı varyant virüsler ise kalıcıdır. Covid-19 salgınında dünyada çeşitli varyant Covid-19 virüsleri saptanmıştır. Yeni Covid-19 varyantları virüslerinin daha kolay bulaşmasına ve daha ciddi hastalığa sebep olabilir.

  İngiltere’de ortaya çıkan virüs tüm dünyaya yayıldı

  Covid-19 bir koronavirüstür ve bu virüsün genetik yapısındaki değişiklikler devamlı olarak izlenmektedir. Araştırmalar, değişime uğrayan virüsün nasıl yayılacağı ve infekte olan kişilerde ne tür etkilere neden olacağı konusunda fikir sağlamaktadır.

  Üç ülkede görülmeye başlanan Covid-19 varyantlarını şu şekilde sıralamak mümkün olabilmektedir:

  İngiltere’de 2020 sonbaharında tespit edilen B.1.1.7 varyantı çok sayıda mutasyon içermektedir. Bu varyantın diğer varyantlardan daha kolay ve hızlı yayıldığı görülmüştür. Varyantın diğerlerinden daha yüksek ölüm riskine neden olabileceği düşünülmektedir. İngiltere varyantının ülkemiz dahil tüm dünyada hızlı bir şekilde yayıldığı tespit edilmiştir.

  Güney Afrika’da B.1.351 varyantı ise ilk olarak Ekim 2020’de saptanmıştır. B.1.1.7 ile benzer bazı mutasyonları bulunmaktadır.

  Brezilya’da saptanan P.1 varyantı ilk olarak Ocak 2021’de Brezilya’dan Japonya’ya giden yolculara yapılan rutin tarama esnasında dört kişide tespit edilmiştir. Bu varyantın antikorlar tarafından tanınmasına engel olabilecek bir dizi mutasyonu vardır.

  Aşı, maske, sosyal mesafe ve hijyen çok önemli

  Devamlılığını sağlamak için yapısında değişiklik yaratarak mutasyon geçiren Covid-19’un yeni varyantının diğer varyantlardan daha kolay ve hızlı yayılması, hastalığın daha ağır seyretmesi ve ölümcül olma riskini de çoğalmaktadır. Hastaların, hastanede yatış ve yoğun bakım tedavisine de daha çok ihtiyaç duyması beklenmektedir.

  Kullanımdaki aşılar, bu güne kadar saptanan varyantlara karşı etkinliğini sürdürmektedir. Fakat aşılanmak tek başına hastalığın bulaştırıcılığını ortadan kaldırmaya yetmeyebilir. Aşılanan kişilerin hastalansalar bile hastalığı daha hafif atlatacağı öngörülmektedir.

  Aşılanmanın rehavetine kapılmak, virüsün daha fazla kişiye yayılarak çoğalmasına, yeni mutasyonların gelişmesine ve hastalığın kalıcı olmasına sebep olabilir.

  Mutasyonlu virüsten korunmak için ne yapılmalı?

  Aşı yaptırmayı ihmal etmeyin

  Kalabalık ve kapalı ortamlarda gerekirse çift maske takın

  Uzun süre toplu ortamlarda bulunmayın, zorunluluk durumunda iki metre mesafeyi koruyun

  Temizliğe her zamankinden daha fazla dikkat edin

  İzolasyon ve karantina kurallarını dikkatle uygulayın

  Kronik bir rahatsızlığınız varsa işinizi evden yapmaya çalışın

  Salgın kontrol altına alınana kadar zorunlu durumlar dışında evde kalın

  Bu kurallara uyulmaması durumunda mutasyon geçirerek daha hızlı yayılmaya başlayan yeni Covid-19 virüsünün kalıcı olarak tüm dünyayı uzun bir süre daha olumsuz etkilemesi olasıdır.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ