17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Mutasyonlu virüsler çocukları nasıl etkiledi?

  Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nevin Hatipoğlu, mutasyonlu virüslerin çocukları nasıl etkilediğiini ve hastalıkla ilgili merak edilen diğer soruların cevabını verdi.

  COVID-19’da görülen mutasyonlar hem hastalığın seyrini hem de belirtileri ve şiddeti etkiledi. Mutasyonlu virüsten en çok etkilenenler de çocuklar olur. Hastalığın çocuklarda görülme sıklığı ve seyri de değişime uğradı. Koronavirüs nedeniyle çoçukların hastaneye yatışlarında artış yaşanıyor.

  Covid -19 salgınının başladığında beri virüs mutasyonlara uğrayarak değişmeye devam ediyor. Tüm dünyada görülen farklı mutasyonlar Türkiye’yi de etkiledi. Pandeminin başladığı ilk günlerde virüs çocukları etkilemedi ya da çok hafif belirtilerle atlatıldı. Mutasyonlarla birlikte son dönemde Covid-19 çocukları da etkilemeye başladı. Koronavirüs nedeniyle hastaneye yatan çocukların sayısında artık görüldü. Peki çocuklarda koronavirüs görülme sıklığı ne kadar? Yeni mutasyonlar çocukları nasıl etkiledi? Mutasyonlu virüs çocuklarda hani belirtilerle ortaya çıkıyor. Ailelerin merak ettiği bu soruları TRT haberden Mine Yagıcı Çiftçi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nevin Hatipoğlu’na sordu. İşte cevapları..

  Covid 19 pandemisinin başından bu yana yetişkinlerde sık rastalanan belirti ve klinik durumları artık çocuklarda da daha sık şekilde görmeye başladıklarını belirten, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nevin Hatipoğlu, koronovirüs nedeniyle hastaneye yatışlarda ve çocuk yoğun bakımlara müracaatta artış olmaya başladığını söyledi.

  EN ÇOK 15-19 YAŞ ARASINI ETKİLİYOR

  Doç. Dr. Hatipoğlu, çocuklarda koronavirüs görülme sıklığının yaşa göre değişiklik gösterdiğini ifade ederek, Covid 19 ile ilgili 19 yaşına kadar olan çocuklar ve gençlerde yapılan bir araştırmayla ilgili bilgi verdi: “COVID-19 enfeksiyon sıklığı dağılımına baktığımızda, ortalama olarak 0-4 yaş arasında yüzde 16, 5-9 yaş arasında yüzde 20, 10-14 yaş arasında yüzde 25 ve 15-19 yaş arasında yüzde 39 oranında vaka tespitleri yapılmış.”

  Koronavirüs geçirme olasılığının her yaş grubundaki çocuklar için geçerliği olduğunu kaydeden Doç. Dr. Hatipoğlu çocuklarda görülen semptomları, düşük dereceli ateş, burun akıntısı, öksürük ve yorgunluk olarak sıraladı. Doç. Dr. Hatipoğlu, “Altta yatan ciddi sağlık sorunları olan çocuklar, COVID-19 hastalığı için yüksek risk altında olabiliyor” dedi.

  COVID-19’DAN SONRA ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN MIS-C NEDİR?

  Ailelerin en çok merak ettiği sorulardan biri de Covid 19’dan sonra çocuklarda görülen Multi-Sistem İnflamatuvar Sendrom (MIS-C). Doç. Dr. Hatipoğlu bunun ciddi ve tehlikeli bir komplikasyon olduğuna dikkat çekiyor.

  “MIS-C semptomatik veya asemptomatik COVID-19 enfeksiyonundan sonra gelişebiliyor. Bu hastalık, kalp ve vücuttaki diğer organlarda yaşamı tehdit eden sorunlara, şoka, hatta nadiren ölüme bile neden olabiliyor. MIS-C hastalığında kalp, akciğer, beyin, böbrekler, mide, bağırsak sistemi, deri veya gözler gibi hemen hemen vücudun tüm sistemleri iltihaplanabiliyor.”

  MIS-C’NİN BELİRTİLERİ NELER?

  Doç. Dr. Hatipoğlu, MIS-C’nin belirtileri ile ilgili şu bilgileri veriyor: “Ateş, döküntü, karın ağrısı, kusma, ishal, gözlerde kızarıklık, boyun ağrısı, boyunda şişmiş büyük lenf düğümleri, çatlak dudaklar, çilek gibi görünen kızarık dil, şişmiş el-ayak, huzursuzluk, halsizlik ve uyku hali. Birçok hastalık MIS-C’ye benzer belirtilerle ortaya çıkabilir. Bunun ayrımı ilgili uzman tarafından yapılmalı. Tedavisi de hastane şartlarında uygulanmalı.”

  ÇOCUKLAR İÇİN GELİŞTİRİLEN AŞI ÇALIŞMALARINDA SONUÇLAR UMUT VERİCİ

  Gelinen noktada Covid 19’a karşı en etkili silah tüm dünya tarafından da onaylanan aşı. Türkiye’de aşı uygulamaları devam ederken çocuk aşılarıyla ilgili çalışmalar da yürütülüyor.

  Gelişen mutasyonlarla koronavirüsün çocukları daha fazla etkilemeye başlaması üzerine çocukların aşılanması konusunda çalışmaları hızlandırıldığını belirten Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nevin Hatipoğlu, Pfizer BioNTech aşısının 12-15 yaş arası çocuklarda üçüncü aşama denemesinde umut verici sonuçlar açıklandığını kaydederek şunları söyledi: “Çalışmaya 2 bin 260 ergen katıldı, yarısı mRNA aşısını aldı, diğerlerine de plasebo verildi. Aşılanan grupta antikor ve hastalığa karşı tepki oldukça iyi bulundu. Şimdi de bu aşı 12 yaşından küçük çocuklarda test edilmeye başlandı. Ayrıca MODERNA aşısıyla ilgili biri 12-17 yaş arası, diğeri altı ay ile 12 yaş arası çocuklarda olmak üzere iki çalışma yürütülüyor.”

  ÇOCUKLUK ÇAĞI AŞILARINI İHMAL ETMEYİN

  Yapılan ilk araştırmalarda çocukların koronavirüsün bulaşmasına çok fazla katkı sağlamadığının belirtildiğini ancak yeni araştırmaların çocukların virüsü bulaştırmada etkili olacağı yönündeki endişeleri artırdığını ifade eden Doç. Dr. Nevin Hatipoğlu, salgın döneminde ailelerin dikkat etmesi gereken noktaları aktardı:
  “İçinden geçtiğimiz bu salgın günlerinde ailelere düşen en önemli görev çocuklarının normal aşılarını düzenli bir şekilde ve zamanında yaptırmaları. Çocukluk çağı aşılamalarının yapılmasında salgın engel teşkil etmemeli. Çocuklarımızı koronavirüsten koruyalım derken rutin aşıları eksik yapılırsa kızamık, çocuk felci veya pnömokok gibi enfeksiyonlara yakalanabilirler. Türkiye çocukluk aşılamaları ve uygulamasında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında. Çocuk sağlığında çok önemli olan başarılı aşılama uygulaması özelliğimizi kaybetmemeliyiz.”

  RUTİN MUAYENE VE KONTROLLERİNİ YAPTIRIN

  Pandemi döneminde birçok kişinin hastanelere gitmek istemediğini belirten Doç. Dr. Hatipoğlu bunun ağır sonuçları olabieceğine dikkat çekti:  “Kalp, akciğer, böbrek hastalığı, diyabet, kanser veya romatolojik hastalıklar gibi kronik rahatsızlıkları olan çocuklarımızın rutin muayene ve tedavileine devam edilmeli, kontrollerine düzenli olarak gitmeleri sağlanmalı.”

  Çocuklarda büyüme ve gelişimle ilgili doğru bilinen yanlışlar

  Çocuklarda görülen sarılık, karaciğer yetmezliğinin işareti olabilir!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ