28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Mutasyonlu virüse iki ek önlem

  Temaslı takibi, salgın yönetimi, evde hasta izlemi ve filyasyon rehberi Sağlık Bakanlığınca güncellendi. Rehbere iki yeni önlem maddesi eklendi.

  Mutasyonlu virüs

  Bulaşıcılığı daha fazla olan mutasyonlu virüsün görülmeye başlamasının ardından Sağlık Bakanlığı da harekete geçti. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde, “Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde” güncellemeye gidildi.

  Yapılan güncellemelerle birlikte artık, farklı mutasyon tespit edilen vakalar ayrı odalarda gözlem altında olacak. Mutasyonlu vakalarla temas eden kişilere 10 gün süreyle karantinada tutulacak. 10 gün bittiğinde yapılacak PCR testinin negatif çıkması halinde karantina sonlandırılacak.

  Sağlık Bakanlığı tarafından açıklamaya göre, Koronavirüs Bilim Kurulu’nca hazırlanan rehbere, mutasyonlu virüs tespit edilen kişilerin tedavi sürecine dair iki ayrı madde ilave edildi.

  Rehbere, varyant suşlara dair, “Farklı suşlar ile enfekte olan kişilerin (özellikle varyant suşlar) aynı odaya kohortlaması, virüslerde rekombinasyona neden olarak yeni bir varyant suşa neden olabileceği için bu dönem, hastaların mümkün olabildiğince tek olarak odalarda yatırılması önerilir.” maddesi dahil edildi.

  Rehbere eklenen diğer maddeler şöyle:

  “Varyant suş ile enfekte pozitif vakaların izolasyonunun en erken 10. güne kadar devam edilmesi sonrasında PCR testi ile negatiflik görüldükten sonra izolasyonun sona erdirilmesi gereklidir. 10. günden sonra pozitif çıkan kişilere 48 saat aralıklar ile kontrol testi yapılmaya devam edilmesi önerilir. Varyant suş ile enfekte kesin vaka temaslılarının karantina süreleri en az 10 gün olup, bu sürenin sonunda PCR negatifliği gösterilerek karantinanın sona erdirilmesi gerekmektedir.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ