26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Mutantlı virüs filyasyonu da değiştirdi

  Türkiye’de görülmeye başlayan Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya varyantları nedeniyle filyasyon çalışmalarının da değişmesine neden oldu. Karantina zorunlu hale gelirken, son 72 saatte yaptırılan PCR yeterli olmayacak.

  Çok daha hızlı bulaşan mutasyonlu virüsler, ülkemizde de görülmeye başladığı günden itibaren endişeye neden olmuştu. Mutasyonlu vaka sayılarının hızla artması filyasyon çalışmalarında da ek önlemlere neden oldu.

  14 gün karantina zorunlu, 72 saatlik PCR yeterli değil

  Bundan sonra, İngiltere, Danimarka, Brezilya ve Güney Afrika’dan gelen yolcularda son 72 saatte yaptırılan PCR yeterli olmayacak, 14 gün karantina ise zorunlu olacak.

  Danimarka ve İngiltere girişliler belirttikleri adreste Brezilya ve Güney Afrika’dan gelenler ise Sağlık Bakanlığı takibindeki yurtlarda kalacak. Karantinanın 10. Gününde yapılacak PCR testi negatif çıkarsa izolasyona son verilecek. Aksi takdirde karantina 14 güne tamamlanacak.

  PCR testi negatif olana kadar izolasyon devam edecek

  Bununla birlikte,  Türkiye’de yaşayan kişilerde mutant virüs tespit edilirse tedaviden sonraki 10’uncu gün, mutlaka test yapılacak. PCR testinin sonucu pozitif çıkarsa karantina devam edecek ve her 48 saatte bir test tekrar edilecek. Negatiflik saptanana kadar izolasyon devam edecek. Pozitif vakaların temaslıları da 10 günlük karantina sonunda PCR testi ile negatif sonuç görülmeden izolasyondan çıkamayacak.

  Mutantlı virüs filyasyonu da değiştirdi
  Mutantlı virüs filyasyonu da değiştirdi

  Filyasyon çalışmaları tam hız devam ediyor

  Pandeminin ilk görüldüğü Mart ayından bu yana filyasyon çalışmaları, Türkiye genelinde yaklaşık 4 bin ekiple başladı. Bu rakam, vaka yoğunluğuna göre sayısı değişerek aralıksız devam ediyor. Filyasyon çalışmaları 2020 yılı Ekim-Kasım aylarında yaşanan ikinci dalga sırasında en yüksek sayılara ulaşıllırken ülke genelinde 10 bininin üzerinde ekiple, pozitif vaka ve temaslı takibi yapıldı.

  Pandeminin birinci yılına yaklaştığımızşu günlerde ise halen sahada olan filyasyon ekiplerinin takip çalışmalarına, mutasyonlu virüsle enfekte olan vakalar ile temaslıları da eklendi. Türkiye genelinde yaklaşık 9 bin, İstanbul’da ise 1000’e yakın filyasyon ekibi, vaka ve temaslı takipleri ile birlikte 85 yaş üstü ya da hastaneye gidemeyen, evde sağlık hastaları için evde aşılama çalışmalarına da devam ediyor.

  Mutantlı virüs filyasyonu da değiştirdi
  Mutantlı virüs filyasyonu da değiştirdi

  Toplu yaşam alanları sürekli teyakkuzu gerektiriyor

  Tuzla İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Karakaşlı, salgın başladığından beri 50 ekip ve 100 sağlık çalışanı ile sahada olduklarını söylüyor. Hızlarını düşürmediklerini belirten Karakaşlı, Tuzla, organize sanayi bölgelerinin, tersanenin ve büyük kışlaların olduğu bir ilçe olduğunun altını çiziyor. Toplu yaşam alanlarının çok olmasının sürekli teyakkuz gerektirdiğini vurgulayan Karakaşlı, yaz aylarındaki düşüşün de kendilerini rehavete sokmadığını, çünkü bu toplu alanlardaki vakaların hala korkulu rüyaları olduğunu ifade etti.

  Dr. Karakaşlı, mutasyona uğramış virüsün bulunduğu ülkelerden gelenler ile mutant virüsle enfekte olmuş vaka ve temaslılarında algoritma değişikliği yapıldığını vurguladı. İlçede özellikle bunların yayılmasının, ciddi bir vaka sayısına neden olabileceğinin altını çizen Karakaşlı, yeni vakaların Bakanlık tarafından da temaslı takip kuralları değiştirildiğini belirtti.

  Artık bir silahımız var

  Dr. Karakaşlı, yaklaşık 1 yıldır sahaya hep “savaşmaya” çıktıklarını anlattı. Filyasyon ekiplerinin ya pozitif vakalar ya da temaslıları için evlere gittiğini belirten Karakaşlı, haliyle bulaşma riskinin onlar için çok fazla olduğunu belirtti.

  Karakaşlı, bu anlamda ekiplerinin çok özverili çalıştığının altını çizdi ve artık evlere silahla gittiklerini söyledi. Ayrıca, “Elimizde bir aşı var ve evde aşı için gittiğimizde vatandaşlardan aldığımız tepkiler o kadar mutluluk verici ki, ekiplerimiz için de moral oluyor. Biz, 85 yaş üzeri ya da evde sağlık hizmeti alan, sokağa çıkamayan, hastaneye gitmekte sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız için evde aşı hizmeti veriyoruz” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ