19.8 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 14, 2021

  “Mutant virüs arttıkça hamile kadın ölümleri de arttı”

  Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutant virüsün daha çok görülmesiyle birlikte Covid-19’a bağlı hamile kadın ölümlerinin de arttığını ifade etti ve gebelere ilk üç ay bittikten sonra hemen aşılanmaları yönünde tavsiyede bulundu.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, açıklamasında, mutasyonlu virüs vaka sayılarındaki artışla paralel olarak virüse bağlı hamile kadın ölümlerinin de arttığını kaydetti.

  Gebeliğin, çocuğun anne karnında taşınabilsin diye bağışıklığın baskılandığı bir dönem olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ceyhan,  “Dolayısıyla bağışıklığı baskılayan ilaç alan bir kişi veya kanser hastalığı tedavisi için ilaç alan bir kişide ortaya çıkan bağışıklık eksikliği gibi düşünmek gerek. Mutant virüs gerçekten çok sayıda gebenin ölümüne ve birçoğunda karnındaki bebek ile birlikte kaybına yol açıyor” ifadelerini kullandı.

  "Mutant virüs arttıkça hamile kadın ölümleri de arttı"
  “Mutant virüs arttıkça hamile kadın ölümleri de arttı”

  ‘GEBELER İLK 3 AYDAN SONRA HEMEN AŞILANMALI’

  Prof. Dr. Ceyhan, gebelerin ilk üç ay bittikten hemen sonra Covid-19’a karşı aşılanmaları gerektiğine vurgu yaparak “Mutant virüs problemi ortaya çıkmadan önce biz gebelere, gebelik sonrasına aşılama önerirken, şimdi mutlaka özellikle gebeliğin ilk 3 ayı bittikten sonra hemen aşılanmalarını istiyoruz. Bu sadece koronavirüste görülen bir durum değil aynı şey gripte de görülür.” Şeklinde konuştu.

  Gribin de aynı bu biçimde bir tipi yaygın olduğu zaman daha çok yaşlıların etkilendiğini ve öldüğünü ifade eden Ceyhan, ancak H1N1 adı verilen başka bir tipi sık görülürse orada daha çok çocuklar ve genç yetişkinlerin etkilendiğini ve gebe ölümlerinin orada da görüldüğünü kaydetti.

  “Gebelerin kendilerinin risk grubunda olduğunu düşünmesi ve kendisini mutlaka koruması gerekir.” Uyarısında bulunan Prof. Dr. Ceyhan, “İki temel kural var; maske ve mesafe. Eğer 2 metre mesafeyi korumaya dikkat ederseniz, maskenizi özellikle insanlara 2 metreden daha yakınken takarsanız ve günlük kullandığımız maskelerin virüsü taşıyorsak etkili olduğunu bilmeliyiz. Virüs birinin burnundan, ağzından çıktıysa bizi korumayacağını da bilerek, herkesin maske takmasını sağlayabilmeliyiz. Bunun dışında bir de aşı ve çok fazla kalabalıklara girmeyecekler” ifadelerini kullandı.

  “UMARIM 18. GÜN ESKİ HAYATIMIZA GERİ DÖNMEYİZ”

  Prof. Dr. Ceyhan, tam kapanmayla ilgili de uyarılarda bulundu ve  “Umarım, 17 gün bittiğinde 18’inci günde eski hayatımıza hemen geri dönmeyiz. O zaman 17 gün boşa kapanmış oluruz. Hemen çok kısa zaman içinde vaka sayıları eski seviyelerine gelir. Bizim ne yapıp ne edip insanlara iyi anlatıp, hem aşılamayı bu dönemde sağlamamız gerek hem de insanları alınacak tedbirler konusunda ikna etmemiz lazım. Maalesef bazı eksiklikler olduğunu yollar ve marketlerdeki tablodan görüyoruz” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ