21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  MIT: Koronavirüse yakalanma riski 2 metrede de 20 metrede de aynı

  ABD’deki Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) profesörler John Bush ve Martin Bazant v kapalı alanlarda Covid-19’a yakalanma riskini hesaplayabilecekleri bir model oluşturdu. Bilim insanları, kapalı mekanlarda koronavirüse yakalanma riskinin, insanlar birbirlerinden 2 metre ya da 20 metre uzakta olsalar da aynı ifade etti.

  Bush ve Bazant, içeride geçirilen zamana, sirkülasyon ve hava filtrelemesine, solunum aktivitesine, aşılama durumunu, solunum aktivitesine, mutasyonlu coronavirüslere ve maske kullanımına bağlı olarak iç mekanda Covid-19’a yakalanma riskini hesaplamak için bir model geliştirdi.

  Araştırmacılar, 2 metre kuralının ‘fiziksel temeli olmadığını’ ifae etti çünkü insanlar maske taksalar bile hava yükseldiğinden ortamda sürekli olarak hareket edildiğinden mesafenin değeri kalmıyor. Bilim insanlarına göre bu bulgular, bir alanın uygun havalandırmaya sahip olması durumunda tesisin tam kapasitede dahi güvenli bir biçimde çalıştırılabileceğini ve bu alanlarda azaltılmış kapasite için bilimsel desteğin olmadığına dikkat çekti.

  Aynı zamanda koronavirüs ilk defa 2019’da Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkıp dünyaya yayıldıkça sağlık yetkilileri virüsten korunmak için alınacak önlemleri hızlı bir biçimde duyurdu ve bu önlemler arasında sosyal mesafe de yer aldı.

  MIT: Koronavirüse yakalanma riski 2 metrede de 20 metrede de aynı
  MIT: Koronavirüse yakalanma riski 2 metrede de 20 metrede de aynı

  Solunum yoluyla salınan damlacıklar 2 metreden fazla gider

  Koronavirüs, enfekte olan birinden solunan solunum damlacıklarıyla bulaştığı için, Amerikan Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri (CDC) insanların birbirinden en az 2 metre uzakta kalmasını öneriyor fakat MIT mesafenin önemli olmadığına işaret ediyor.

  Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) isimli bilim dergisinde yayımlanan çalışma çerçevesinde araştırmacılar, koronavirüsün insanlar arasında farklı yollarda bulabileceğini belirtti ve “’Büyük damlacık”, “yüzey teması” ve “havadan iletim” olmak üzere 3 iletim modu kategorize etti.

  Araştırmacılar, 2 metre kuralının büyük damla riskini azaltmada çok başarılı olduğunu, fakat solunum olayları tarafından salınan damlaların 2 metreden daha uzun bir mesafeye gidebileceğini ifade etti.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Bazant, “İki metre kuralının özellikle insanlar maske takarken pek bir faydası olmadığını savunuyoruz. Gerçekten fiziksel bir temeli yok çünkü bir kişinin maske takarken soluduğu hava yükselme eğilimindedir ve odanın başka bir yerine iner, bu yüzden nerede oturursanız oturun risk altındasınız. Bu mikroskobik sıvı damlalar nefes alırken, öksürürken, konuşurken ve diğer solunum aktiviteleri sırasında açığa çıkar ve kişinin vücut ısısından sıcak oldukları için damlacıklar yükselip tüm oda boyunca dolaşabilir” şeklinde konuştu.

  MIT: Koronavirüse yakalanma riski 2 metrede de 20 metrede de aynı
  MIT: Koronavirüse yakalanma riski 2 metrede de 20 metrede de aynı

  Kapalı alanda geçirilen sürenin miktarı daha önemli

  Diğer yandan, çalışmanın yazarları, insanları Covid-19’a karşı güvende tutan etkenin sosyal mesafe değil, kapalı bir alanda geçirdikleri sürenin miktarı olduğunu ortaya çıkardı.

  “Analizimizin göstermeye devam ettiği şey, kapatılmış olan birçok alanın gerçekte kapatılmasına gerek olmadığıdır.” diyen Bazant, “Havalandırmanın iyi olduğu yerlerde ve insanların birlikte geçirdikleri zaman miktarının belli olduğu restoranlar vb. yerler tam kapasitede bile güvenli bir şekilde çalıştırılabilir. Bu alanlarda azaltılmış kapasite için bilimsel destek yok denecek kadar az” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ