10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Maskenize sakın kolonya sıkmayın!

  Uzmanlar uyardı: Maskelerinize kolonya veya herhangi bir antiseptik madde döküp sonrasında kullanmayın.

  Maske temizliği

  Pandeminin yayılmasını önlemede maske kullanımın ne kadar önemli olduğu bütün bilim insanları tarafından kabul ediliyor. Ama elbette doğru kullanıldığı takdirde. Doğru kullanımda virüsten koruyan maskeler, yanlış kullanıldığı zaman adeta tehlike saçıyor.

   Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mikrobiyoloji Laboratuvarı, kullanıldıktan sonra kolonya sıkılmış veya yıkanmış maskeleri inceledi.

  İnceleme sonucunda kolonya sıkmanın veya yıkamanın bakteri oluşumunu engelleyecek bir etki yapmadığı anlaşıldı. Bir gün kullanılmış normal maske, kolonya sıkılmış maske ve yıkanmış maskelerin bakteri yoğunluğuna bakıldığında aralarında neredeyse hiç fark olmaması endişe uyandırıcı.

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, ”Yaptığımız çalışmada gördük ki maskenin üzerine kolonya döktükten bir süre sonra örnek aldığımız zaman bakteriler yoğun bir şekilde üreyebilmekte. Maskelerinize kolonya veya herhangi bir antiseptik madde döküp sonra kullanmayın. Bu maskeler tek kullanım için uygundur. Islandığı, nemlendiği veya kirlendiğini düşündüğünüz zaman yenisi ile değiştirin” dedi.

  Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır, sağlıksız ortamda satılan maskelerin koruyuculuğunun yüzde 60 olduğunu söyleyerek, "Bu maskeler tehlike saçıyor" dedi.Bakteri oluşuyor

  Maskelerin üzerine kolonya veya  anti-septik uygulandıktan sonra kullanılmasının bakteri oluşumunu engellemediğini belirten Dr. Yeliz Tanrıverdi Çaycı, ‘ Maskelere kolonya döküldüğü zaman oradaki mikroorganizmaları elimine edemiyorsunuz. Dezenfektanlar ve antiseptik maddeler kullanılması öncesi bir temizlik gerekir, sonrasında uygulayabilirsiniz. Biz yaptığımız çalışmada gördük ki maskenin üzerine kolonya döktükten bir süre sonra örnek aldığımız zaman bakteriler yoğun bir şekilde ürüyor. Maskelerinize kolonya veya herhangi bir antiseptik madde döküp kullanmayın. Bu maskeler tek kullanım için uygundur. Islandığı, nemlendiği veya kirlendiğini düşündüğünüz zaman lütfen yenisi ile değiştirin” dedi.

  Maske yıkanmaz

  Tıbbı maskelerin yıkanmaya uygun olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. Çaycı, “Tıbbı maskeler yıkanmaya uygun maskeler değildir. Bunları yıkayarak hem temizleyemezsiniz hem de etkinliklerini azaltmış olursunuz. Maskenin yapısı bozulduğu için koruyuculuğu azalır. Maskeleri tekrar tekrar yıkayıp kullanmayalım. Yıkandığı zaman bile mikroorganizmalar maskenin üzerinde rahatça üreyebilmekte. Herkesin maske kullanımından sıkıldığını biliyoruz ama şu an koronavirüs etkinliğine karşı yapabileceğiz tek şey maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaktır. Maskelerimiz kirlendiği, ıslandığı ve nemlendiği zaman yenisi ile değiştirelim” diye konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ