25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Açık havada maskeler ne zaman çıkacak? Heyecanlandıran açıklama!

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, açık havada mesafenin konrunduğu sürece maskelerin kalkabileceğini söyledi.

  Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul’da nüfusa göre 9,5 milyon insanın aşılanması gerektiğini vurgulayarak, “Şu ana kadar 6,5 milyon aşıladık, 3 milyonu kaldı. Bunu da Temmuz’un ilk haftasına doğru bitirmiş olacağız. Bayramı bayram gibi yaşayacağız inşallah” diyerek müjdeyi verdi.

  “İSTANBUL’DA POZİTİFLİK ANLAMINDA EN AZ VAKAYLA KARŞILAŞIYORUZ”

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, aşılama ile ilgili merak edilenleri anlattı.
  Koronavirüs sürecinde vaka ve yoğun bakımdaki hasta sayısının düştüğünü belirten Prof. Dr. Memişoğlu, “11 Mart 2020’den beri bu mücadeleyi veriyoruz. Şu anda İstanbul’da o zamandan beri görülen pozitiflik anlamında en az vakayla karşılaşıyoruz. Böyle devam etmesi için herkesin uyum göstermesi gerekiyor, aşı yaptırması gerekiyor. En azından şunu net söyleyebiliriz ki; Temmuz ve Ağustos ayında rahat bir dönem yaşayacağız gibi gözüküyor. Şu anda yoğun bakımlarımızda da aynı şekilde çok az hastamız var ve hastanelerimizde normal fonksiyonlarına dönmüş durumda. Hastanelerimiz Kovid harici bütün fonksiyonlarını yürütmeye başladılar” diye konuştu.

  “TEMMUZ’UN İLK HAFTASINDA AŞILAMAYI BİTİRMİŞ OLURUZ”

  Aşılamanın Türkiye ve İstanbul’da tüm hızıyla devam ettiğini belirten Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “Şu andaki nüfusa göre İstanbul’daki 9,5 milyon insanı aşılamamız gerekiyor. 16 Haziran saat 00.00 itibariyle İstanbul’da 6 milyon 531 bin 933 doz aşı yapıldı. Yaklaşık 2,5 milyon kişi ikinci dozunu tamamladı. Yani artık 2,5 milyon kişi İstanbul’da aşılı durumda. 3 milyonu kaldı. Bunu da Temmuz’un ilk haftasına doğru bitirmiş olacağız. Her yaş grubuna göre hedefimiz değişiyor. 12 yaş üstü olan bütün insanlarımızı aşılamış olacağız. Bizim aşı takip sistemimiz dünyadaki en iyi sistemlerden bir tanesi ve 2009 yılında kuruldu. Bununla beraber şu anda İstanbul’da normal şartlarda 400 bin doz aşı yapabilir haldeyiz” dedi.

  MASKE NE ZAMAN ÇIKACAK?

  Uzunca bir süredir hayatımıda olan maskelerin ne zaman çıkacağı ise vatndaşlar tarafından en çok sorulan soru. “Bazen bize de soruluyor; ‘Maske ne zaman çıkacak? Salgın ne zaman bitecek?’ deniyor. Dünya üzerinde hiçbir bilim insanı bu salgının ne zaman biteceğini maalesef bilmiyor. Çünkü bu salgın geçmişteki salgınlardan çok farklı seyreden bir salgın. Onun için bütün dünyada bitmediği sürece, bu salgının hiçbir zaman bitmediğini bilmemiz gerekiyor. İnsanlarımızın farkındalığı olduğu sürece, aşı oldukları sürece temmuz – ağustostan itibaren çok daha rahat, kısıtlamaların çok azaldığı bir döneme gireceğiz diye öngörüyoruz. Maskeyi de büyük ihtimalle açık havada, belli yaz dönemlerinde, kullanma konusunda gevşeme olabileceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

  ”BİONTECH İLE İLGİLİ HİÇBİR AŞI SORUNUMUZ YOK”

  Ellerinde yeterli miktarda aşı olduğunu söyleyen İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, “İkinci doz Sinovac aşıları yapabilir haldeyiz. İnşallah önümüzdeki hafta itibariyle de Sinovac’ın birinci dozları da yeniden insanlarımızın kullanımına ve tercihine bırakılacak. Ama şu var, Biontech ile ilgili hiçbir aşı sorunumuz yok. Stok sorunumuzda yok. Ne kadar talep, o kadar aşı var elimizde. İmkanımız da var. İnsanların da gelmesinden, aşıya talebinden çok memnunuz. Çünkü bizim için bir bayram olarak düşünün bunu. İki senedir yaşadığımız bir süreç vardı. Bizim için hastalıkla mücadele değil, hastalanmadan insanları korumak bayram demektir” açıklamasında bulundu.

  “OKULLARIN RAHATLIKLA AÇILACAĞINI ÖNGÖRÜYORUM”

  Memişoğlu, açık havada mesafe korunduğu müddetçe maskeyle ilgili kullanım kısıtlarının kalkacağını söyledi. Memişoğlu ayrıca, “Vaka sayılarımız bu seviyede olursa ya da aşağı düşerse ben okulların rahatlıkla açılacağını öngörüyorum. Zaten aşılama da bunu sağlayacak. Artık çocuklarımızın sosyal yaşamları ile beraber okuldaki arkadaşlarına, öğretmenlerine Eylül ayında rahatlıkla kavuşacağını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu. Yaklaşan Kurban Bayramı ile ilgili olarak da “Bayramı bayram gibi yaşayacağız inşallah” dedi.

  Biontech aşısının yan etkisi var mı? Kolda ağrı yapıyor mu?

  ”Aşılar kalp iltihabına yol açar mı?”

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ