11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Kurul üyesi açıkladı: Bayramdan sonra…

  60 milyon kişinin aşılanması gerekiyor' diyen Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tarih verdi.

  Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. İlhan, toplumsal bağışıklık için 60 milyon kişinin aşılanması gerektiğini söyledi.

  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs ile mücadelede toplumsal bağışıklığın sağlanması amacıyla 60 milyon kişinin aşılanması gerektiğini belirtti, Ramazan Bayramının ardından iyi bir düzeye geleceğini ifade etti.

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Türkiye’de Covid-19’le mücadele kapsamında süren aşı çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu.

  Prof. Dr. İlhan, Türkiye’de 1 milyon 400 binden fazla kişinin Covid-19’a karşı aşılandığını aktardı ve aşılamada bir öncelik sıralaması olduğunu hatırlattı. Önce sağlık çalışanlarının, ardından 65 yaş üzeri vatandaşların, şu anda da 80 yaş grubu vatandaşların aşılandığını dile getiren İlhan, bu uygulamanın kalabalığa neden olmaması için yapıldığını söyledi.

  Önce 90 üzeri ve 85 yaş üzeri olan yaşlı vatandaşların evlerinde aşılandıklarını belirten İlhan, bunula birlikte, bu gruptaki vatandaşların beraber yaşadığı çocuğu, eşi ve yeğeni gibi kişiler varsa ve 65 yaş üzerindeyse onların da aşılamasının evlerde gerçekleştirildiğini aktardı. Bunun iyi bir uygulama olduğunu dile getiren İlhan, vatandaşlar evlerinden iki kez çıkmasınlar diye böyle yapıldığını anlattı.

  Uzun sürecek

  90 yaş üzerinin kısa sürede aşılandığını belirten Prof. Dr. İlhan, aşağıya doğru yaş grupları geriledikçe o nüfusta yer alan kişi daha çok olacağı için aşılamanın daha uzun zaman alacağını dile getirdi. İlhan, sağlık çalışanlarının aşılanmasının rekor denilecek seviyede, yaklaşık 4-5 gün içinde tamamlandığını aktardı.

  Sağlık çalışanların aşılanmasının daha hızlı yapılıp, nüfusun biraz daha yavaş ilerlemesinin beklenen bir durum olduğunu söyleyen İlhan, bundan sonra da sırayla 50-64 yaş arası bireylerin aşılanacağını aktardı. Aynı zamanda İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı,  kritik görevlerde olan kişiler ve hizmet önceliği olan kişilerin aşılanmasıyla sistemin devam edeceğini ifade etti.

  Ramazan’dan sonra

  Toplumsal bağışıklık için 60 milyon kişinin aşılanması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. İlhan, aslında bu iki grup aşılandığı zaman; 50 yaş ve üzerinde olanlar, askerler, sağlık çalışanları, polisler, belediye çalışanları ve hizmet önceliği bulunanların aşılandığı zaman bir hayli büyük bir nüfusa erişilmiş olacağını belirtti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ