22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Kritik iki hafta: Ağır hasta sayısı belirleyici olacak

  Yeni alınan koronavirüs önlemlerinin sonuçları iki haftalık ve bir aylık periyotlarla hükümet tarafından izlenecek. Alınan önlemlerle vaka sayılarının iki hafta içinde yarı yarıya yakın gerilemesi bekleniyor. Daha sert tedbirlerin alınmasın noktasında ise ağır hasta sayısı belirleyici olacak. Ağır hasta sayısı 5 bine ulaşırsa yeni tedbirler gündeme gelecek.

  Ramazan ayı içinde hayata geçirilen 15 günlük kısmi kapanma sonucunda vaka sayısının iki haftada yarı yarıya gerilemesi, 30 günde ise 20 binin altına düşmesi bekleniyor.

  Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberinde yer alan bilgiye göre, vaka sayısını kontrol altına almak için hayata geçirilen yeni kararlar, bazı uzmanlar ve bilim kurulu üyeleri tarafından yetersiz görülüyor.

  Diğer yandan tedbirlerin takibi ve denetimi de sonuç alınması açısından hayati önem taşıyor. Yapılan değerlendirmelere göre, kararların sonuçları birçok farklı açıdan takip edilecek. İlk basamak olarak olumlu sonuçların ilk 10 gün içinde görülmesi bekleniyor. Fakat asıl verilerin 2. haftadan sonra ortaya çıkacağı öngörülüyor. Gerileme düzeyinin beklendiği kadar olup olmadığı bu iki hafta sonunda belli olacak.

  30 gün sonra 20 binli rakamlar

  Yapılan tahminlere göre, bu hafta sonundan itibaren vaka sayısının plato evresine girmesi bekleniyor. Birkaç gün aynı seyirde kalan vaka sayılarının önümüzdeki haftadan itibaren düşüş eğiliminin başlaması öngörülüyor. Genellikle akut dönemin 6-8 hafta devam ettiği Türkiye’nin yaşadığı 3. dalga döneminin son haftasına girildiği tahmin ediliyor. Platonun ardından yaşanacak gerilemenin oldukça hızlı olması beklenirken, 30 günlük sürenin sonunda da 20 binli rakamların altına inilmesi tahmin ediliyor.

  Kritik iki hafta: Ağır hasta sayısı belirleyici olacak
  Kritik iki hafta: Ağır hasta sayısı belirleyici olacak

  Ağır hasta sayısı izlemede

  Yapılan toplantılarda, vaka sayılarının 20 bine hızlı bir şekilde düşmesinin salgının daha kolay yönetilmesi anlamına geldiği ifade ediliyor. 2 hafta sonunda vaka seyrinin beklenildiği biçimde devam etmesi halinde şu anda uygulamada olan önlemlerin bayram sonuna kadar devam edeceği, sonrası için ise ayrıca değerlendirme yapılacağı dile getiriliyor. Bu değerlendirmelerde, özellikle ağır hasta sayılarının göz önünde bulundurulduğu kaydedildi. Ağır hasta sayısının kasım-aralık aylarında olduğu gibi 5 binli rakamlara ulaşması halinde yeni tedbirler gündeme gelecek. Eğer, vakalarda azalma beklendiği gibi olmazsa haziran ayını da içine alacak yeni düzenlemeler hayata geçirilecek.

  Hasta yaşı 40-50 arası

  Son zamanlarda yoğun bakım servisine kabul edilen hastaların büyük bölümünün henüz aşı yaptırmamış genç ve orta yaş grubu olduğu, koronavirüse yakalananların 40-50 yaş aralığında yoğunlaştığı iafde edildi. Aşı yaptırmasına rağmen hastalananların da ilk dozunu yaptıranlar olduğu bilgisi aktarıldı. Koruma tedbirlerinin gevşetilmesinin bunda etkili olduğu işaret ediliyor. Aşı yaptırmasına rağmen hastalananların hafif klinik belirtiler gösterdiği, yoğun bakıma ihtiyaç gösteren aşılı vaka sayısının ise çok az olduğu belirtiliyor.

  Vakalar düşmezse 9 gün tam kapanma

  Pfizer: Covid-19 aşısında üçüncü doza ihtiyaç duyulabilir

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ