28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Kovid-19 camda ve plastikte daha uzun süre yaşıyor

  Hindistan’da bilim insanları Covid-19’un cam ve plastik gibi yüzeylerde uzun süre hayatta kalabildiğini tespit etti.

  Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde (HTE) yapılan araştırmaya göre, Kovid-19’un cam ve plastik ürünlerinde, kağıt ve kumaşlara göre daha fazla canlı kaldığı saptandı.

  Physics of Fluids dergisinde yer alan çalışmada araştırmacılar, gözenekli ve gözenekli olmayan yüzeylerde koronavirüsün ne kadar süre kalabildikleri üzerine bir araştırma yaptılar.

  4 gün ila 7 gün canlı kalabiliyor

  Araştırmacılar kumaş ve gibi gözenekli yüzeylerde Kovid-19’un üç saat ila iki gün arasında canlı kaldığını tespit ederken plastik, cam ve paslanmaz çelikte ise 4 gün ila 7 gün arasında canlı kalabildiğini saptadı.

  Gözenekli yüzeylerin hava alması sebebiyle koronavirüsün hayatta kalması için daha az elverişli olduğu görülürken çalışmanın başındaki kişi olan Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nden Sanghamitro Chatterjee, enfeksiyon riskini azaltmak için kumaş malzemeleri kullanmanın çok önemli olduğunu ifade etti.

  Ofis ve hastane gibi insanların sıklıkla gittiği yerlerin paslanmaz çelik ve cam ile kaplı olduğunu belirten Chatterjee, bu tip yerlerin kumaş malzeme ile kaplanmasını tavsiye ettiklerini aktardı.

  Kovid-19 camda ve plastikte daha uzun süre yaşıyor
  Kovid-19 camda ve plastikte daha uzun süre yaşıyor

  Okul sıraları kumaşla kaplanmalı

  Restoranlar, havalimanı bekleme salonları ve alışveriş merkezleri gibi yerlerdeki koltukları kumaş kaplayarak koronavirüs riskinin azaltılabileceğini belirten Chatterjee, okulların açılmaya başlamasıyla öğrencileri daha güvenli şartlarda eğitime döndürmek için sıraların kumaşla kaplanmasını tavsiye ettiklerini ifade etti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ