26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Kovid-19 aşısının yan etkileri neler?

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, Kovid-19 aşısının yan etkileri ve aşıya dair merak edilen konularla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

  Kovid–19 aşılama süreci tüm hızıyla devam ederken; hala birçok akıllarda karışıklığa neden oluyor. Aşının yan etkileri en çok merak edilen konular arasında gelirken, aşının dozu ve sıklığı, karantina süreci gerekli olup olmadığı ve ilk doz ile ikinci doz aşının aynı olma zorunluluğu merak edilen diğer konular arasında yer alıyor.

  İlk ve ikinci doz aşıların da mutlaka aynı aşı olması zorunluluğu olduğu vurgulanırken, uzmanlar, ilk doz aşıdan sonra 28 veya 1 aylık bir süre geçmesi gerektiğinin altını çiziyor…

  Belirtiler şiddetlenirse sağlık kuruluşuna başvurulmalı

  Dr. Songül Özer, Sağlık Bakanlığının da tavsiye ettiği gibi 15 – 30 dakika süresince aşı yapılan kişinin ilk reaksiyonları açısından gözlem altında tutulması gerektiğine dikkat çekti. Kendilerinin de hastanede aşı uygulamasına başladıklarını, aşı yaptıkları kişileri bir hemşire ve bir hekim gözetiminde yarım saat boyunca gözetim altına aldıklarını ifade etti.

  İlk belirti olarak aşı yerinde kaşıntı kızarıklık veya ağrı, ilk gece belki baş ya da kas ağrısı olabileceğini belirten Özer, özellikle aşı yapılan bölgede bir hassasiyet meydana gelebileceğinin altını çizdi.

  Dr. Songül Özer, bu belirtilerin dışında çok fazla bir etki beklemediklerini ve bu belirtilerin oluşmasını normal karşıladıklarını ifade etti.

  Bu tür yan etkilerin deri altına ya da kas içine ya da yapılan bütün aşılarda oluşabilen lokal etkiler olduklarını söyleyebileceklerinin altını çizen Özer, ağrı olduğunda bir parasetamol türü bir ağrı kesici, ateş düşürücü alabileceklerini aktardı.

  Dr. Songül Özer, ilk yarım saatin ardından hastaneden ayrıldıktan sonra bu belirtiler şiddetlenirse doktorlarına ya da en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelerini gerekir” dedi.

   Kovid-19 aşısının yan etkileri neler?
  Kovid-19 aşısının yan etkileri neler?

  İki doz aşı arasında 28 gün ya da 1 ay olmalı

  Dr. Songül Özer, iki doz aşının arasında ne kadar süre olması gerektiği ile ilgili yaptığı açıklamasında öneli bilgiler paylaştı. Özer, İlk aşı ile vücutta antikor seviyesinin belli bir seviyeye kadar gelebildiğini belirtti. Bu yüzden, tam olarak korumaya yetmediğini ve antikor seviyesinin daha çok yükselmesi ve daha uzun süre vücutta kalması için yaklaşık 28 gün ya da 1 ay sonra ikinci aşının da mutlaka yapılması gerektiğinin altını çizdi.

  Aşının ne kadar süre için koruyucu olabileceği ile ilgili şu an için net bir bilgi bulunmadığını aktaran Songül Özer, en yakın zamanda influenza pandemisi ile karşılaşıldığını ve influenza gibi düşünüldüğünde bu aşının da ortalama 1 yıl süre için koruyacağına inandıklarını belirtti.

  Dr. Songül Özer, bu sürenin daha da uzun ya da daha kısa olabileceğini ve şu an için net bir bilgi paylaşmanın zor olduğunu belirtti. Özer, “Sahip olduğumuz şimdiki bilgilere göre yılda 1 kez tekrarlanacakmış gibi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

  Aşıdan sonra karantina gerek yok

  Özer açıklamasında aşıdan sonra karantinaya girmeye kesinlikle gerek olmadığını vurguladı. Aşıyı yaptırdıktan sonra koruma altına aldıklarını ve ikinci dozu yaptıktan sonra da korumayı yükselttiğimizi düşündüklerini belirtti.

  Karantinayı etrafa virüs saçan ya da saçma ihtimali olan kişiler ile aktif olarak solunum sekresyonları olanlara ile uyguladıklarını hatırlatan Özer, aşı olan kişilerin vücudunda aktif virüs olmadığını kaydetti.

  Dr. Songül Özer, aktif virüs olmadığı için etrafa bulaştırma, saçma, hastalık olmadığı için yayma gibi bir ihtimallerin de olmadığını bu nedenle karantinanın kesinlikle gereksiz olduğunu söyleyebileceklerini ifade etti.

   Kovid-19 aşısının yan etkileri neler?
  Kovid-19 aşısının yan etkileri neler?

  Aşının kesin etkileri henüz net olarak bilinmiyor

  Dr. Songül Özer, herhangi bir bilim insanının aşının etkileri ile ilgili bilgi sahibi olduğunu düşünmediğini de söyledi.

  İlk 3 faz denemelerinin bu yüzden yapıldığına dikkat çeken Özer,  birinci faz daha çok hayvanlar üzerinde, ikinci fazda daha dar bir insan grubunda, üçüncü fazda daha fazla uzun süre ve fazla sayıda insanla deneme yapıldığını aktardı.

  Dr. Songül Özer, “O uzun süre henüz geçmedi. Hastalık henüz 1 yıldır hayatımızda. Aşı çok daha kısa süredir var. O yüzden hastalığın uzun vadedeki etkilerini hiç bilemediğimiz gibi aşının etkilerini de kesinlikle bilmiyoruz.

  Bu teknikle geliştirilmiş olan başka aşılar var hayatımızda. Koronavirüse karşı değil ama başka virüslere karşı geliştirilmiş olan aşıları biz on yıllardır kullanıyoruz. 60-70 yıldır kullandığımız aşılar var. Onların uzun vadede neler yaptıklarını biliyoruz.

  Hiç birinin hayatla bağdaşmayan yan etkileri olmadı. Elbette aşı yapıldığında kaşıntı ve kızarıklık yapabiliyor. Bu yüzden aşı yaptığımız kişiyi yarım saat boyunca gözlem altında tutuyoruz. Henüz bir deneyimimiz olmadığı için çok uzun vadede nasıl bir etki yapabileceğine dair bir bilgi bulunmamakta.” dedi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ