19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Koronavirüsün yeni bir belirtisi daha ortaya çıktı

  Bahar aylarının yaşandığı şu günlerde, uzmanlar Covid-19 belirtilerine bir yenisinin daha eklendiğini belirtti. Buna göre, yeni belirtiler arasında nezle ve burun tıkanıklığı da bulunuyor.

  Türkiye’de vaka sayısı her gün yüzde 5 oranında artıyor. 5 Nisan koronavirüs tablosunda ise 193 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Bu rakam Ocak ayından bu yana görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

  Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, vaka sayısının 50 binlerden sonra platoya ulaşması ve ardından gerilemesi bekleniyor.

  Semptomlarda değişiklik görüldü

  Fakat günümüzde bazı uzmanlar, rakamların daha da yükseleceğini öne sürüyor. Hükümet de verilere ve gelişmelere dair yapılan değerlendirmelere göre, 2-3 hafta içinde platoya ulaşılabileceğini belirtiyor. Ramazan ayı içinde hem kurallar hem de orucun etkisiyle toplumsal hareketlilik yavaşlaması beklenirken, bu yavaşlamanın pozitif etkilere yol açacağı tahmin ediliyor.

  Bir çok kişide pandeminin seyri nedeniyle kasım-aralık ayındaki kısıtlama ve kurallara geri dönülebileceği düşüncesi oluşurken, tüm illerde hafta sonu yasağının uygulanması da değerlendiriliyor.

  Yapılan çalışmalardan elde edilen verilere göre, ev içi bulaşlarda büyük bir artış yaşandı. Diğer yandan vakaların son günlerdeki semptomlarında  da değişiklik gözlemlendi.

  Kliniklere başvuruların burun akıntısı, hapşırma gibi nezle belirtileriyle geldiği ve test sonucu Covid-19 pozitif çıktığı belirtiliyor.

  Bu yüzden pek çok kişinin genellikle kulak-burun-boğaz (KBB) servislerine başvurdukları da alınan bilgiler arasında.

  Kısıtlamalar gevşetildiğinde çoğunlukla etkisinin 10-14 gün içinde ortaya çıkması beklenirken, son zamanlarda etki bir hafta içinde görülmeye başladı.

  Koronavirüs nedeniyle bir sağlık kuruluşlarına başvuranların yaş ortalamasının da 50-60 arası olduğu kaydediliyor.

  Covid-19 aşısının yan etkileri neler? Aşıdan önce-sonra ağrı kesici kullanılmalı mı?

  Biontech Covid-19 aşısı hangi hastanelerde yapılıyor?

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ