17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Koronavirüsü yenen 13 haftalık hamile kadına inme indi

  Koronaviürüsü atlattıktan bir hafta sonra inme geçiren 13 haftalık hamile olan Zehra Korada son anda hastaneye yetiştirildi. Beynindeki pıhtı başarılı bir ameliyatla alındı.

  Koronaviürüsü atlattıktan bir hafta sonra inme geçiren 13 haftalık hamile olan Zehra Korada son anda hastaneye yetiştirildi. Beynine pıhtı atan genç kadın, Kartal Doktor Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde ameliyata alındı.

  Beynine pıhtı attıktan sonra sağ tarafını hareket ettiremeyen ve konuşamayan Zehra Korada’nın beynindeki pıhtı Kartal Doktor Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde yapılan ameliyatla alındı. Genç kadının ameliyatını gerçekleştiren Doç. Dr. Erdem Gürkaş, genç kadının izolasyondan çıktıktan sonra 1 hafta sonra bu olayı geçirdiğini söyleyerek, “Bu durum muhtemelen Covid 19 ile alakalı bir hadise. Koronavirüsle ilgili bir pıhtı atma olayı” diye konuştu.

  NEGATİF ÇIKTIKTAN BİR HAFTA SONRA BEYNE PIHTI ATTI

  Kartal’da yaşayan 2 çocuk annesi Zehra Korada, 5 yıldır evli olduğu eşiyle 3’üncü çocuklarını bekliyor. 34 yaşındaki Korada yaklaşık bir ay önce Covid 19’a yakalandı. Hamile kadın koronavirüsü yendi, ancak ancak testi negatife döndükten 1 hafta sonra beynine pıhtı attı. Sağ tarafını hareket ettiremeyen kadın “Eşime seslenemedim, konuşamadım, hareket edemedim eşim ambulansı aradı” diye konuştu.

  45 DAKİKALIK AMELİYATLA BEYİNDEKİ PIHTI ALINDI

  Ambulansla Kartal Doktor Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Acil Servisi’ne getirilen hamile kadın, Nöroloji Bölümü İnme Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Erdem Gürkaş tarafından ameliyata alındı.Başarılı geçen ameliyat sonunda beynin ana damarında atan pıhtı alındı. Pıhtının alınması ile sağ tarafındaki güç kaybı, konuşma ve iletişim becerileri de geri geldi. Kontrollerinin ardından 13 haftalık gebe olan Zehra Korada taburcu edildi.

  SESLENEMEDİM, KONUŞAMADIM EŞİM HEMEN AMBULANSI ARADI

  Zehra Korada yaşadıklarını şöyle anlattı: “13 haftalık gebeyim. Birden gece sağ tarafımı hissetmedim. Eşim hemen 112’yi aradı. Seslenemedim, konuşamadım sadece böyle bakıyordum. Onlar anladılar hemen bir şey olduğunu. Sonrasını hatırlamıyorum. Müdahaleden sonra kendime geldim hemen.”

  Nöroloji Bölümü İnme Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Erdem Gürkaş
  Nöroloji Bölümü İnme Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Erdem Gürkaş

  BEYİNDEKİ ATARDAMARTA BÜYÜK BiR TIKANIKLIK VARDI

  Kartal Doktor Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Nöroloji Bölümü İnme Merkezi Sorumlusu Doç.Dr. Erdem Gürkaş, genç kadının durumuyla ilgili şu bilgilere verdi: “Aniden gelişen bir bilinç kaybı, konuşma ve anlamada bozulma sağ tarafında komple güç kaybıyla geldi. İlk tetkiklerden sonra hastamızın beyninin ana damarında büyük bir tıkanıklık olduğunu gördük. İşleme aldık. Yaklaşık 45 dakikalık bir müdahalenin ardından beynin ana damarındaki pıhtıyı aldık.”

  PIHTI ATMASI MUHTEMEL COVİD’LE BAĞLANTILI

  Zehra Korada’nın 3 hafta önce Covid geçirdiğini söyleyen Doç.Dr. Erdem Gürkaş şunları anlattı: “Bu hastamız 3 hafta önce koronavirüs geçirmişti. 1 hafta önce de izolasyondan çıktı. İzolasyondan çıktıktan sonra 1 hafta sonra bu olayı yaşadı. Muhtemel Covid 19 ile alakalı bir durum. Koronavirüsle alakalı bir pıhtı atma olayı. Hastanın erken gelmesi çok önemli hasta gecikmiş olsaydı, hayatına yatalak olarak devam ediyor olabilirdi.”

  Kartal Doktor Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş
  Kartal Doktor Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş

  İNME MERKEZİMİZ ÇOK HIZLI MÜDAHALE EDİYOR

  Kartal Doktor Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Mehmet Mustafa Altıntaş, Covid 19 ile mücadele ederken diğer sağlık sorunları ile ilgili de hizmet vermeye devam ettiklerini belirterek şöyle konuştu: “Bunlardan bir tanesi de 13 Mükemmeliyet Merkezi’mizden biri olan inme merkezimiz. Burada özellikle 6 – 8 saat içerisinde akut inme vakalarına ekibimiz ve donanımızla çok hızlı bir şekilde müdahale ederek, hem teşhis ve tanısını koyuyoruz, hem de tedavisini uyguluyoruz.”

  Gece çalışan sağlıkçılarda Covid-19 riski üç kat fazla

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ