23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Koronavirüsü atlatanlarda yeni bulgu; göz ve ciltte döküntü ile kaşıntı

  Covid Sonrası İzlem Merkezi'nde 5 ay boyunca koronavirüsü yenen 2 bin 100'e yakın hasta takip edildi ve hastalık sonrasında ortaya çıkan yeni bulgulara ulaşıldı.

  Koronavirüsü atlatan 2 bin 100’e yakın hastanın takibi sonucunda, virüsü yenenlerde solunum yetmezliğinin yanı sıra eklem ağrısı, halsizlik, yorgunluk, uyku bozuklukları, dalgınlık ve unutkanlık gibi nörolojik rahatsızlıklarının devam ettiği belirlendi. İkinci kontrollerde ise göz ve ciltte döküntüler ile kaşıntı rahatsızlığı yaşadıkları ortaya çıktı.

  Eskişehir Şehir Hastanesi’ndeki Covid Sonrası İzlem Merkezi’nde koronavirüs hastalarının uzun süre takibi yapıldı. Merkezde 5 ayda koronavirüs atlatan 2 bin 100’e yakın hasta kontrolden geçirildi. Eskişehir’in yanı sıra çevre illerden de gelen koronavirüsü yenmiş kişilerde hala solunum yetmezliğinin yanı sıra eklem ağrısı, halsizlik, yorgunluk, uyku bozuklukları, dalgınlık ve unutkanlık gibi nörolojik rahatsızlık şikayetlerinin devam ettiği tespit edildi. İkinci kez kontrole gelenlerde yapılan incemelerde ise koronavirüsü atlatanların göz ve ciltte döküntüler ile kaşıntı rahatsızlığı yaşadıkları belirlendi.

  Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Yaşar Bildirici
  Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Yaşar Bildirici

  10 HASTADAN BİRİ CİDDİ SOLUNUM SIKINTISI ÇEKİYOR

  Eskişehir Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Yaşar Bildirici, Covid Sonrası İzlem Merkezi’nde son 5 aylık gözlemler sonucu hala 10 hastadan 1’inde ciddi solunum sıkıntısı, nefes darlığı ve egzersiz intoleransına (kas yorgunluğu) rastlandığını belirtti.

  Koronavirisü atlatan hastaların yarısında kas-eklem ağrıları ve halsizlik şikayetleri devam ettiğini ifade eden Başhekim Bildirici, bu hastaların bir grubunda da atipik göz ve cilt bozuklukları veya bunlarla ilgili şikayetlerin devam ettiğini belirtti.

  Bu şikayetlerin Covid ile bir ilişkisi olup olmadığı konusunda çok emin olmadıklarını söyleyen Bildirici, “Dikkati çeken sayıda göz ve cilt yakınmaları görülüyor. Bu konu ile ilgili de arkadaşlarımız çalışmalarına ve araştırmalarını sürdürüyorlar” dedi.

  Covid Sonrası İzlem Merkezi Koordinatörü Dr. Şebnem Eker Güvenç
  Covid Sonrası İzlem Merkezi Koordinatörü Dr. Şebnem Eker Güvenç

  3-4 AY SONRA CİLT DÖKÜNTÜLERİYLE GELENLER VAR

  Covid Sonrası İzlem Merkezi Koordinatörü Dr. Şebnem Eker Güvenç de koronavirüs atlatanların eklem ağrısı, halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı gibi şikayetlerinin yaygın olarak rastlandığını ifade etti. Hastalara yapılan kontroller sırasında bunlara ek olarak farklı semptomlarda şikayetler de görmeye başladıklarını belirten Dr. Güvenç hastaların, cilt döküntüleri, gözle ilgili semptomlardan bulanıklık, bozukluk gibi şikayetlerle geldikleri kaydetti.

  Hastaların takibine ilgili bölümlere yönlendirilerek devam  edildiğinii sözlerine ekleyen Dr. Şebnem Eker Güvenç sözlerini şöyle sürdürdü: “Tabii bu durumları Covid enfeksiyonu ile direkt ilişkilendirmek için henüz erken ama hastaların takibinde bunu gözlemleyeceğiz. Değişik semptomlarla gelen hastaları oldukça sık rastlıyoruz. Olumlu geri dönüşler alıyoruz ve hastaları takip ediyoruz. Önümüzdeki süreçte de verileri takip edeceğiz. Yeni bulgular hastalıktan 3-4 ay sonra cilt döküntüleri, kaşıntı ile gelen hastalar var” dedi.

  Geçen yılın Ekim ayında koronavirüsü yenerek, sağlığına kavuşan Fatih Harman da kontrolleri için İzlem Merkezi’ne gelen hastalardan biri. Bazı şikayetlerinin hala sürdüğünü belirten Fatih Harman, hastalık ve sonraki süreçte yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ekim ayında koronavirüse yakalandım, ateşim yükseldi. Hastanede yapılan test sonucu pozitif çıktı. Tedavim evde yapıldı. Sonrasında tekrar rahatsızlanınca hastaneye yattım. İlaç tedavisi uyguladılar, 1 hafta sonrasında taburcu edildim. Sonrasında merdiven çıkarken veya yürüdüğümde nefes sorunu yaşadım. Bunun üzerine tekrar Covid İzlem Merkezi’ne başvurdum. Eskisine nazaran yürüdüğümde ya da koştuğumda tabii ki nefes darlığı şikayetleri yaşıyorum. Sıkıntılarım sürüyor.”

  İsrail, Pfizer/BioNTech aşısının gerçek sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı

  Araştırma: Pfizer/BioNTech aşısı spermlere zarar vermiyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ