23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Koronavirüs’ten sonra sırada diyabet tehdidi mi var?

  Koronavirüs salgınının başladığı tarihten itibaren gelen bilgiler 2 yönlü bir tehdidin olduğunun altını çiziyor.

  Ntv.com.tr yazarlarından Prof. Dr. Osman Müftüoğlu son olarak koronavirüsten sonra diyabet riskiyle ilgili dikkat çekici bir yazı kaleme aldı.

  Prof. Dr. Müftüoğlu’nun yazısı şu şekilde:

  Salgının başından bu yana biriken bilgiler 2 yönlü bir tehdidin altını ısrarla çiziyor.

  Tehditlerden biri “COVID-19 nedeniyle hastanede yatan ağır hastaların, özellikle de yoğun bakım ihtiyacı duyan vakaların önemli bir kısmında tip 2 diyabetin yani yetişkin tipi şeker hastalığının saptanması”. İkinci tehdit ise daha da önemli: “COVID-19 geçirenlerin, özellikle hastalığı ağır atlatanların ve uzamış COVID problemi yaşayanların bir kısmında hastalığı takiben tip-1 ve tip-2 diyabet ortaya çıkabiliyor.”

  İşin uzmanları olarak biz doktorların da, bu tehditlerin muhatabı olan sizlerin de bu 2 önemli bilgiyi dikkate almalarında fayda var. Nedeni şu…

  TEHDİT 1
  DİYABETLİLERİN VE OBEZLERİN RİSKİ DAHA YÜKSEK

  Geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü önemli bir açıklama yaptı. Örgüt Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı o açıklamada, “COVID-19 nedeniyle hastanelerde yatan hastaların önemli bir bölümünü şeker hastalarının oluşturduğunu” belirterek insülin direnci, gizli ya da açık diyabet ya da diyabetin derecesi ne olursa olsun tip-2 diyabeti olan kişilerde COVID-19’un beklenenden daha ağır seyrettiği uyarısı yaptı. O açıklamanın net anlamı şudur: İnsülin direnci, gizli veya açık diyabet gibi bir sorununuz varsa lütfen aşınızı yaptırmada geç kalmayınız. Eğer herhangi bir şekilde COVID-19’la karşı karşıya kalırsanız tedavi için süratle yetkin bir sağlık kurumuna başvurunuz.

  TEHDİT 2
  COVID-19 ATLATANLARDA DİYABET RİSKİ ARTIYOR

  Yukarıda da belirttiğim gibi pandemiyle mücadelenin ilk günlerinden itibaren “corona virüs-diyabet” ilişkisi konusunda önemli verilere ulaşıldı. Bu verilerin en mühimi de “corona virüsten sonra diyabet sıklığının arttığı” şeklindeki gözlemler ve açıklamalar oldu. Anlaşılan o ki koronavirüs bazı şanssız kişilerde pankreası da hedef alabiliyor. Pankreasta yaptığı hasarlar ile bu önemli ve yaşamsal içsalgıbezinde, insülin üretimini sekteye uğratabiliyor. Bu özellikle tip-1 diyabete genetik olarak yatkın çocuklar ve gençler için önemli bir ayrıntı, mühim bir bilgi. Diğer taraftan insülin direnci ve/veya gizli diyabeti olanlarda da problem var. Bu kişilerde COVID-19 iyileştikten bir süre sonra kan şekeri yükselmeye, kalıcı bir tip 2 diyabet tablosu gelişmeye başlıyor. Kanaatime göre, COVID-19 enfeksiyonu süreci ve sonrasında pankreas fonksiyonlarını özellikle göbekli ve obezlerde daha dikkatli bir gözle değerlendirmek lazım.

  Koronavirüse yakalanan genç kız diyabet hastası oldu

  DSÖ açıklamıştı…Diyabetliler ve obez hastalar koronavirüsü daha ağır geçiriyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ