11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Koronavirüsten ölenlerin yüzde 88’i aşı olmayanlar

  Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, Tekirdağ'da koronavirüsten ölenlerin yüzde 88'inin hiç aşılanmamış kişiler olduğunu söyledi.

  Tekirdağ Türkiye aşı sıralamasında 8. sırada.

  Koronavirüsten ölenlerin yüzde 88’inin hiç aşılanmamış kişiler olduğunu söyleyenSağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan, “Yoğun bakımda yatan hastalarımızın yüzde 73’ünü hiç aşılanmamış bir grup oluşturuyor. Maalesef vefatlarımızda da istatistiklerimizde yüzde 88 oranında hiç aşılanmamış gruptan ölümler görüyoruz” diye konuştu.

  Aşı ikna timlerinin her gün yüzlerce kişiyi ikna etmek için çabaladığını ifade eden  Kalkan “Tekirdağ’da ilimizin yüzde 81’ini aşılamış durumdayız. Bu aşılamadaki yüksekliğe paralel olarak bir ters orantı gözlemliyoruz. Yani vaka sayılarımız düşüyor, yoğun bakım ve servis hasta yatanlarımız da düşüyor. Aşılama ile yoğun bakım ve servis yatışları arasında gerçekten bir ters orantı var. İlimizde Türkiye’deki yükselişe de paralel göreceli az sayıda bir vaka artışı olsa da bunun aşılanmış nüfus üzerinden hastane servis yatışı ve yoğun bakım yatışı olarak karşımıza çıkmadığını görüyoruz. Bu bizi mutlu ediyor ve bütün vatandaşlarımızı tekrar aşı gibi basit bir tedbirle korunabilecek, yoğun bakıma yatılmayacak, servislerde kalınmayacak, sevdikleriyle beraber hoş bir vakit geçirme lüksünden kendilerini neden mahrum ederler biz bunu anlayamıyoruz. Aşılamaya davet ediyoruz. Aşı çalışanlarımızla, sağlık çalışanlarımızla her noktada stantlar kuruyoruz ve aşılama yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

  ”SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÖZVERİYLE AŞI ÇALIŞMALARINI YÜRÜTÜYOR”

  Sağlık çalışanlarının özveriyle aşı çalışmalarını yürüttüklerini vurgulayan Ali Cengiz Kalkan, “Yoğun bakım süreçlerinde sohbet ettiğimiz hastalarımızın pişmanlıklarını aşılanmayan insanların yaşamamalarını arzu ediyoruz. Bütün arzumuz bu. Tüm kurumlarımızla, kuruluşlarımızla hakikaten iyi bir iş birliği sergileniyor ilimizde. OSB yöneticilerimizle, fabrika yöneticilerimizle sağlık çalışanlarımız eşgüdüm içerisinde işgücü kaybını da önleyerek bir aşılama gerçekleştiriyorlar. Bunların da işçi sayımızın yoğun olduğu bir bölge olmamız itibariyle olumlu yansımalarını gözlemliyoruz. Şunu da söyleyeyim, yoğun bakımda yatan hastalarımızın yüzde 73’ünü hiç aşılanmamış bir grup oluşturuyor. Maalesef vefatlarımızda da bizim istatistiklerimizde yüzde 88 oranında hiç aşılanmamış gruptan ölümler görüyoruz. Dolayısıyla tekrar tekrar imkan varken, ülkemiz Sağlık Bakanlığı bu kadar bu imkanı bizim ayaklarımıza getirip vatandaşlarımızın hizmetine sunduğu halde bundan imtina edilmesin, kaçılmasın ve aşılarımızı olalım. Yoğun bakımdaki hastalarımız şunu da ifade ediyorlar. ‘En çok neyi özlediniz’ diyoruz. ‘En çok ciğerlerimin taze bir nefes solumasını özledim’ diyorlar. Biz hem kendilerini hem sevdiklerini bu güzel duygudan mahrum etmemeleri için aşılamaya davetimizi tekrarlamak istiyoruz” diye konuştu.

  TELEFONLA ULAŞARAK VATANDAŞLARI İKNA ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

  Çorlu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde aşı ikna biriminde görevli ebe Melike Özsarı, her gün yüzlerce insana telefonla ulaşarak, aşı olmaya ikna ettiklerini söyledi. Bir kişinin aşı olmaktan korktuğunu belirten Özsarı, “Biz de buna karşı sevdiklerini ve kendisini koruduğunu belirttik aşının. Sevdiklerini korumak için çevresindeki arkadaşlarını koruması için aşı yaptırmayı kabul etti. Bizin onu aradığımızı için çok teşekkür ederek çok mutlu olduğunu söyledi. Günde 200 yakın vatandaşımızla görüşüyoruz. Onlar bu uygulamadan çok mutlu olduğunu belirtiyorlar. Olumlu dönüşler alıyoruz. Aşı olmayı sevdikleri için kabul ediyorlar. Yan etkilerini soruyorlar, biz de aşının getirebileceği yan etkilerinin yanı sıra olumlu etkilerini de atlatınca onları koruduklarını söyleyince ikna oluyorlar” ifadelerini kullandı.

  Uğur Şahin ve Özlem Türeci aşı hikayesini kitaplaştırıyor

  İşte iki doz aşılıların ağır hastalık geçirmesinin sebebi!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ