11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Koronavirüsten koruyan beslenme reçetesi

  Doç. Dr. Bülent Yaşar, koronavirüse karşı vücudu güçlendiren diyet reçetesini açıkladı: "Tam tahıl, fındık ve susam yağı tüketimi bağışıklık sistemini güçlendireceği gibi vücuttaki iltihabın azalmasına yardımcı olur. 

  Covid-19’dan koruduğu öne sürülerek kamuoyuna yansıtılan vitamin takviyeleri ve besinlerin şehir efsanesi olduğunu belirten Medipol Üniversitesi Çamlıca Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Bülent Yaşar, pandemi sürecinde dengeli beslenmenin, ihtiyaç duyulan tüm mineral ve vitaminleri karşıladığını ve düzenli gıda takviyelerine ihtiyaç olmadığının altının çizdi.

  Hekimlere baş vuranların sık sık “pandemi sürecinde nasıl beslenmeliyiz ve takviye olarak ne almalıyız” diye sorduğunu belirten Yaşar, enfeksiyon sırasında vücudun besin ve enerji  ihtiyacı artırdığını dile getirdi.

  Bu yüzden koronavirüs de dahil olmak üzere tüm enfeksiyonlardan önce ve sonra, sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğuna dikkat çeken uzman isim, hiçbir yiyecek ya da diyet takviyesinin Covid-19 enfeksiyonunu önleyemediğini belirtti.

  Vücuttaki iltihabı azaltan yağlar

  Taze meyve ve sebze tüketiminin sağlıklı diyet için ihtiyaç duyulan vitamin, mineral ve lifin çoğunu karşıladığını dile getiren Doç. Dr. Yaşar, fındık, tam tahıl, doymamış yağ asitlerinden zengin susam yağı ve zeytinyağının tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendireceği gibi vücuttaki iltihabın azalmasına yardımcı olduğunu aktardı.

  Yaşar, günlük 6 ila 8 bardak su tüketiminin güçlü bağışıklık sistemi için önemli olduğuna işaret ederken, şeker içeren hazır meyve sularının, sıvı tüketimi bakımından iyi bir alternatif olmadığını söyledi.

  Mandalina ve Turp eksik edilmemeli

  Sağlıklı beslenme için en önemli şeyin mevsim meyve ve sebzeleriyle düzenlenen diyet olduğunu belirten Doç. Dr. Yaşar, sağlıklı bir beslenme için tüketilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

  Ana öğünlerde tabağın dörtte biri mevsimsel sebzelerden, dörtte biri ise tam tahıllı ürünlerden oluşmalı. Tabağın kalan yarısında da kuru baklagiller, meyve, yumurta, tavuk, et, balık ve  protein içeriği yüksek besinler, süt, peynir, yoğurt ya da kefir gibi mandıra ürünler olmalı.

  Türkiye’de bahar ve kış mevsimleri için en uygun taze sebzeler brokoli, karnabahar,  lahana, biber, kabak, havuç ve turp.

  Meyvelerden ise portakal, elma, greyfurt, muz ve mandalina  tercih edilmeli. Yüksek C vitamini içermesinden dolayı narenciye daha yoğun bir şekilde tüketilmeli. Mineral ve lif  zenginliği ve uzun raf ömrü nedeniyle kurutulmuş meyveler,  patlıcan, bamya, domates ve biber tavsiye ediliyor.

  Yeterli protein tüketimi, bakteri ve virüslerle savaşan bağışıklık sisteminin en önemli silahı olan antikor oluşumu için oldukça gerekli ve önemli. Kurubaklagiller ise en önemli bitkisel protein kaynaklarıdır. Yeşil ve kırmızı ve mercimek, fasulye veya nohut günlük, balık ise hafta da 2 defa tüketilmeli.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ