19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  “Koronavirüs yüzeylerden bulaşır mı?” sorusuna ABD’den cevap geldi

  Covid-19’un virüs taşıyan kişilerin saçtığı damlacıklar yoluyla bulaştığı biliniyor. Bu nedenle sosyal mesafe ve maske virüsle mücadelede büyük bir rol oynuyor. Ancak, “Koronavirüs yüzeylerden bulaşır mı?” tartışması ilk günlerden bu yana devam ediyordu. Merak edilen sorunun cevabı ABD’den geldi.

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla en çok tartışılan konu olan “Koronavirüs yüzeylerden bulaşır mı?” sorusuna ilişkin bir açıklama yaptı. CDC, kirli yüzeylere temas edilmesi sonucunda bulaş riskinin 10 binde 1’den az olduğunu söyledi.

  Konuyla ilgili açıklama yapan CDC Direktörü Rochelle Walensky, kirli yüzeyler ve nesnelerle temas yoluyla Covid-19’a yol açan virüsten etkilenilebileceğini ancak bu yolla enfekte olmanın düşük olduğunu ifade etti.

  Bulaş riski 10 binde 1’den az

  CDC, yüzeylerin temizlenmesine dair hazırlanan rehberde güncellemeye giderken, koronavirüsün kirli yüzeylere dokunulması sonucu bulaşma riskinin 10 binde 1’den az olduğunu aktardı.

  Deterjan ve sabun içeren malzemelerle temizlik yapmanın yüzeylerdeki mikropları azalttığını ve virüs partiküllerinin bir kısmını zayıflatabileceğini belirten Dr. Walensky,  bunun da yüzeylerden enfeksiyon riskinin azalttığını kaydetti.

  Vaka tespitinde veya şüpheli durumlarda yüzey dezenfeksiyonu yapılmalı

  CDC, zeminlerin su ve sabun veya deterjanla temizlenmesi için insanları teşvik etmeye devam ediyor, aynı zamanda insanlara ve işletmelere, en çok temas edilen tezgah, kalem, alışveriş arabası, kapı kolu, masa, ışık düğmesi, asansör tuşu, merdiven korkuluğu, klavye, telefon ve musluk lavabo gibi yüzeylerin günde en az bir defa temizlemesi konusunda tavsiyede bulunuyor.

  Yapılan araştırmalara göre virüs, asıl olarak havada asılı kalan küçük veya büyük damlacıklar halinde solunum yoluyla bulaşıyor.

  Diğer yandan Walensky’nin pazartesi günü Beyaz Saray’da yaptığı bilgilendirme toplantısında, yüzey dezenfeksiyon işleminin son 24 saate Covid-19 vakası tespit edilen veya şüpheli bir durum halinde okullarda ve ev içleri yapılmasının önerildiği aktarıldı.

  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ