28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Koronavirüs yükselişe geçti, Trakya’da yeni önlemler alındı

  Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre, Trakya'da koronavirüs vaka sayılarında son bir haftada artış yaşanması üzerine Kırklareli Tekirdağ ve Edirne’de önlemler en üst seviyeye çıkarıldı. Vaka sayılarının arttığı Edirne'de bir belde ile Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde bir apartman karantinaya alındı.

  Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre, Trakya’da koronavirüs vaka sayılarında artış görüldü. Bakanlığın 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık koronavirüs vaka sayıları haritasında, Tekirdağ’da 74,65; Kırklareli’de 71,05; Edirne’de vaka sayısı 75,29, olarak tespit edildi. Tekirdağ ve Kırklareli’de  vaka sayılarındaki artış dikkat çekerken, bir önceki hafta yayınlanan vaka sayısı haritasında Tekirdağ’da vaka sayısı 55,37, Kırklareli’de ise 52,61 olarak açıklanmıştı.

  Bir belde karantina altında

  Edirne’nin Trakya’da en fazla vaka sayısının görüldüğü iller arasında ilk sıralarda yer almasının ardından önlemler en üst seviyeye çıkarıldı. Mutasyonlu virüs görülen Keşan ilçesine bağlı 2 bin 699 nüfuslu Beyendik beldesi kısmi olarak karantina altına alındı, beldeye giriş ve çıkışlar kontrollü olarak yapılmaya başlandı.

  İpsala ilçesinde ise artış gösteren koronavirüs vakaları sebebiyle vatandaşlara, asker uğurlaması, taziye ve ev ziyaretleri gibi etkinlikler yapmamaları konusunda uyarılar yapıldı. İlçe merkezi, belde ve köylerde de önlem için 1 hafta süreyle halk pazarları kurulmayacağı duyuruldu.

  Edirne’de koronavirüs salgınının önüne geçilmesi için kalabalık yerlerde hijyen çalışmaları artırıldı. Polis ekipleri de trafiğe kapalı olan ve insan yoğunluğunun yaşandığı Çilingirler ve Saraçlar caddeleri üzerinde denetim yaparak, sık sık anonslarla maske, mesafe ve hijyen uyarısında bulundu.

  Koronavirüs yükselişe geçti, Trakya'da yeni önlemler alındı
  Koronavirüs yükselişe geçti, Trakya’da yeni önlemler alındı

  Artış trendi devam edecek gibi görünüyor

  Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, kentte vaka sayısındaki artışın mutantlı virüse bağlı olabileceğini kaydetti. Altun, Edirne’de mutant virüs izolasyonunun yapıldığını, dolayısıyla artışın, bu mutant virüse de bağlı olabileceğini aktardı.

  Bunun Sağlık Müdürlüğü tarafından halka duyurulmasının, izah edilmesinin gerektiğine dikkat çeken Altun, Türkiye’de vaka sayısını 100 binlere göre açıkladıklarına göre, il düzeyinde de bunu daha doğru yorumlayabilmek, sonuçları hakkında insanları daha iyi aydınlatabilmek için günlük yapılan test sayılarının, haftalık ortalaması ve pozitif olgu sayısının da bildirilmesinin gerekliliğine değindi. Altun, bir artış trendi yaşandığını ve bu artış trendinin devam edecek gibi göründüğünü söyledi.

  Altun, “Doğru önlemlerle bunun azaltılabilmesi açısından, insanları doğru bilgilendirelim, insanlarımız da kurallara uyma konusunda herhangi bir tereddüt göstermezlerse ancak bunu böyle çözebiliriz” şeklinde konuştu.

  Sürecin uzamasından dolayı, insanların içeride kalmaktan sıkıldığına işaret eden Prof. Dr. Altun, sürecin çok uzadığını, insanların içeride kalmaktan dolayı sıkılmış durumda olduğunu ve herkesin sabır noktasının aşıldığını belirtti.

  Altun, kendisinin Edirne insanının kurallara uyduğunu düşünmediğini, bunun sadece insanlar, kurallara uymuyor şeklinde atfedilmesinin doğru olmadığını kaydetti.

  Mutant virüsün orijinal koronavirüse göre bakıldığında 1,5 kat daha fazla bulaştırıcılık etkisinin olduğunu bildikleri için sahadaki günlük test sayılarının, pozitiflik oranların, il bazında ve beraberinde ne kadarında mutant virüsün izole edildiği ile açıklanabileceğini ifade etti.

  Koronavirüs yükselişe geçti, Trakya'da yeni önlemler alındı
  Koronavirüs yükselişe geçti, Trakya’da yeni önlemler alındı

  “Hiçbir kurala uyulmuyor”

  Edirneli Ömür Yangeç, herkesin kendisini koruması gerektiğini belirtti ve kahvelerin açılmamasının gerektiğini dile getirdi. “Mesafeyi korumamız lazım.” Diyen Yangeç, millette korku olmadığını, kurallara uyulmadığını, çarşının kalabalık olduğunu ve hiçbir kurala uyulmadığını söyledi.

  Maske takan sayısının az olduğunu ifade eden Yasemin Kaykı ise çoğu insanın maskesiz gezdiğini, maske takanların da maskelerini indirdiklerini belirtti. Kendisinin alerjisi olduğu halde kullandığını kaydeden Kaykı,  “Ama maalesef telefonla konuşurken bile maskelerini indiriyorlar” dedi.

  Zeynep Mehtioğulları da Edirne’de insanların maskesiz sokağa çıktığını, mesafeye de dikkat etmediklerini söyledi ve “Bu yüzden vaka sayıları artıyor” şeklinde konuştu.

  Koronavirüs yükselişe geçti, Trakya'da yeni önlemler alındı
  Koronavirüs yükselişe geçti, Trakya’da yeni önlemler alındı

  Dost meclislerinden uzak durulmalı

  Koronavirüs vakalarının 74,65 olduğu Tekirdağ’da tedbirler alınmaya devam ediliyor. Filyasyon ekipleri sahada çalışmalarına devame derken, vatandaşlar da sık sık alınan önlemlere uymaları konusunda uyarılıyor.

  Tekirdağ Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Bayram Zengin, ülke genelindeki gibi, Tekirdağ’da da vaka sayılarının yavaş yavaş artmaya başladığını ifade etti. Zengin, genel itibariyle çok yüksek olmamakla birlikte turuncu bölgede olduklarına dikkat çekti.

  Tekirdağlı vatandaşlara da vaka sayılarının daha fazla artmaması için maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları, rehavete kapılmamaları, bunların yanı sıra kendileri çok çok önemli olan dost meclislerinden, aile ziyaretlerinden ve misafirliklerden uzak durmalarını önerdiklerini belirtti.

  Zengin, Tekirdağ il genelinde bugüne kadar 320 binin üzerinde PCR testi yaptıklarını aktardı ve nüfusun yaklaşık 1 milyonun üzerinde olduğunu ve 100 bininin aşılanmış durumda olduğunu kaydetti.

  Testleri de Tekirdağ’da bulunan Nakım Kemal Üniversitesi Hastanesi’nin yanı sıra Çorlu Devlet Hastanesi, Tekirdağ Şehir Hastanesi’nde oluşan 3 ana arterde bulunan test merkezlerimizde yapmaya devam ettiklerini belirtti.

  Koronavirüs yükselişe geçti, Trakya'da yeni önlemler alındı
  Koronavirüs yükselişe geçti, Trakya’da yeni önlemler alındı

  Aşıda an itibariyle 100 bin aşıldı

  Dr. Zengin, filyasyon ekiplerinin sabahın erken saatlerinden itibaren vakalar ekranlarına düşer düşmez sahadaki çalışmalarına başladığını ifade etti. Ayrıca, şu anda aktif olarak görev yapan 256 kişilik ekibin sahada çalıştığını, vaka sayıları arttıkça ekip sayısını da artırdıklarını vaka sayıları düştüğü zaman da ekip sayılarımızı düşürdüklerini belirtti.

  Aşı olarak da şu anda Tekirdağ’da an itibariyle 100 bini aştıklarını kaydeden Zengin, bu aşıların bilindiği üzere birinci ve ikinci doz aşılardan oluştuğunu söyledi. Birinci doz aşılamada hedefledikleri rakamların yüzde 70’ine ulaştıklarının altını çizen Zengin, ikinci doz aşılamada da yüzde 20 seviyelerini bulmuş durumda olduklarını belirtti.

  Koronavirüs yükselişe geçti, Trakya'da yeni önlemler alındı
  Koronavirüs yükselişe geçti, Trakya’da yeni önlemler alındı

  Kırklareli’de 1 apartman karantina altında

  Kırklareli’de de vaka sayılarının artması üzerine tedbirler artırıldı. İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Lüleburgaz ilçesinin Gençlik Mahallesi’nde vaka görülen 1 apartman 7 gün süreyle karantina altına alındı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ