24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  Koronavirüs yasaklarının kalkmasına DSÖ’den sert tepki: Epidemiyolojik salaklık

  DSÖ'nün üst düzey yöneticilerinden Myke Ryan, kısıtlamaları tamamen kaldıran ülkelerin "epidemiyolojik salaklık" yaptığını söyledi.

  Ryan tarafından yapılan açıklamalarda, bu durumun kazanımların yitirilmesine yol açacağı belirtildi. Ryan, devletlerin ‘salaklık’ yaptığını düşünüyor. Koronavirüs pandemisinin başından beri en çok tartışılan kurumlardan bir tanesi olan Dünya Sağlık Örgütü, vaka sayılarının düşmesi ile gevşeme ve tedbirleri kaldırma kararı alan ülkelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Kuruluşun önde gelen yöneticilerinden Mike Ryan, kısıtlamaları tamamen kaldıran devletlerin “epidemiyolojik salaklık” yaptığını söyledi. Ryan’a göre alınan kararlar, tüm kazanımların yitirilmesine yol açacak.

  Mike Ryan tarafından yapılan açıklamalara göre dünya, koronavirüs pandemisinin en kritik sürecinde. Çünkü pandeminin bir numaralı düşmanı olan aşılama süreci devam ederken tamamen açılma kararları, insanların bir arada olmalarına yol açacak. Bu stratejiyi değerlendiren Ryan, devletlerin insanların COVID-19 olmaları için zaman tanıdıklarını söylüyor.

  PANDEMİ BİTMEDİ

  Myke Ryan, pandeminin bitmediğinin altını çiziyor. Bu durumu örneklerle de pekiştiren DSÖ yöneticisi, Amerika kıtasında hala günlük 1 milyon vaka tespit edildiğini belirtiyor. Aynı durumun Avrupa için de geçerli olduğunu ifade eden Ryan, bir haftada tespit edilen vaka oranının yarım milyon civarında olduğunu söylüyor. Ancak Myke Ryan’a göre hala yapılabilecek bazı şeyler var.

  DSÖ’nün üst düzey yöneticisine göre gelişmiş devletlerin, aşı stoklarını acilen diğer devletlerle paylaşmaları gerekiyor. Paylaşılan bu aşıların, ulaştırıldıkları ülkelerde başta sağlık çalışanlarına sonra da yaşlı ve bünyesi zayıf olan insanlara uygulanması gerekiyor. Bir süre daha tedbirlerin devam ettirilmesi gerektiğini söyleyen Myke Ryan, çocukların da aşı programlarına alınmasıyla pandemi döneminin kapanacağını ifade ediyor.

  Pandemi obezite ameliyatlarına bakış açısını değiştirdi

  Pandemi stresine karşı ‘sessizlik egzersizi’ önerisi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ