23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Koronavirüs sertleşme bozukluğu riskini 6 kat artırıyor

  Bilim adamları, koronavirüsün erkeklerde ereksiyon (sertleşme) bozukluğunun başlamasını tetiklediğini belirtti.

  Genç erkeklerde ereksiyon bozukluğu ve koronavirüs ilişkisinin araştırıldığı bir araştırmaya göre, koronavirüs erektil disfonksiyon (ED) geliştirme riskini yaklaşık altı kat artırıyor.

  Gerçek yaşam ortamında genç erkeklerde ereksiyon bozukluğu ve koronavirüs arasındaki ilişkiyi araştıran bir çalışmanın verilerine göre, Çalışma aynı zamanda, ereksiyon bozukluğu yaşayan erkeklerin koronavirüse yakalanma olasılığının beş kattan fazla olduğunu ortaya koydu.

  Koronavirüs sertleşme bozukluğu riskini 6 kat artırıyor

  EREKSİYON BOZUKLUĞU VE KORONAVİRÜS BİRBİRİNİ TETİKLİYOR

  İtalya’da yapılan bir araştırmaya göre koronavirüse yakalanan erkeklerin ereksiyon bozukluğu riski yakalanmayalara oranla altı kat artıyor. Koronavirüs geçiren erkeklerin de erektil disfonksiyon (ED) riski 5,66 oranında yükseliyor. Bu rakamlar, diğer faktörler dikkate alındıktan sonra bile aynı kaldı.

  İtalya’nın başkenti Roma’da yer alan Roma Tor Vergata Üniversitesi endokrinoloji ve tıbbi seksoloji profesörü Emmanuele A. Jannini tarafından yürütülen çalışmanın bulguları Andrology adlı tıbbi dergide yayınlandı.

  Aşı

  AŞININ ÖNEMİ BİR KEZ DAHA VURGULANDI

  Jannini, ED’nin Covid- 19’un hem kısa hem de uzun vadeli bir komplikasyonu olabileceğini belirterek, cinsel performanslarını riske atmak istemiyorlarsa erkeklerin koronavirüs aşısıs yaptırmasının hayati önem taşıdığını ifade etti.

  Janini, ileri yaş, diyabet, yüksek vücut kitle indeksi (BMI) ve sigara içmenin de Covid-19’a yakalanma riskini artırdığına dikkat çekti.

  “Bunlar ereksiyon bozukluğu için genel risk faktörleridir. Çalışmamızın sonuçları ereksiyon bozukluğu ve Covid-19’u birbirine bağlayan patofizyolojik mekanizmalarla uyumludur. Temel olarak enfeksiyon bozukluğu ve Covid-19 birbirini çift taraflı olarak tetikliyor” diye konuştu.

  Diğer taraftan Jannini, “Covid-19 sonrası erkeklerde penisi etkileyen bir tür damar hastalığına ilişkin biyobelirteç bulmak istiyoruz, çünkü enfeksiyondan sonra uzun bir süre birlikte var olan çeşitli doku bozukluklarına rastlıyoruz. Bir hastaya Covid-19’dan sertleşme sorunu yaşayıp yaşamadığını sormak sistemik bir sağlık ölçütü sağlayabilir” açıklamasını yaptı.

  Koronavirüs sertleşme bozukluğu riskini 6 kat artırıyor

  “İYİ YÜRÜTÜLMÜŞ BİR ÇALIŞMA”

  İngiltere’deki Sheffield Üniversitesi’nde androloji (erkeklerin cinsel sağlığı, erkek kısırlığı, mikropenis ve bununla ilgili tüm anatomi, fizyoloji, biyokimya gibi temel araştırmaları inceleyen tıp dalı) profesörü olan Allan Pacey, araştırmayı memnuniyetle karşılayarak, “Bu iyi yürütülmüş bir çalışma gibi görünüyor. Erkeklerin önemli bir koronavirüs enfeksiyonu kapma şansını artıran bazı hormonsal etkiler, bağımsız olarak enfeksiyon bozukluğu riskini de arttırmış olabilir. Yazarlar, koronavirüsün erektil işlevi doğrudan etkileyebileceği makul bir mekanizma sunuyor. Ayrıca, bulguları erkeklerin maske takması, sosyal mesafeye uyması ve kendilerine teklif edildiğinde aşı yaptırmaları için iyi bir neden olduğunu savunuyorum” dedi.

  NEDENİ CORONA VİRÜSÜN DAMARLARA SALDIRMASI MI?

  Önceki araştırmalar, asemptomatik koronavirüsün kardiyovasküler (dolaşım sistemi) sistemdeki küçük kan damarlarında tespit edilmemiş uzun süreli problemlerle ilişkili olabileceğini öne sürmüştü.

  ”KORONAVİRÜS BİR DAMAR HASTALIĞI”

  Jannini, “Gerçekten de Covid-19, bir damar hastalığıdır. Erektil disfonksiyon genellikle endotelyal disfonksiyonun ayırt edici bir özelliği olarak kabul edildi ve bu nedenle, ED ile Covid-19 arasında potansiyel bir ilişki olduğu varsayıldı ve bu çalışmadaki araştırmayı destekledi” dedi.

  Bununla birlikte, çalışma, ereksiyon bozukluğunun genellikle erken yaşta kardiyovasküler olaylara neden olan genel sağlık durumunun bozulmasının klinik bir belirteci olarak kabul edildiği gerçeğine dayanıyor.

  Koronavirüs sertleşme bozukluğu riskini 6 kat artırıyor

  KORONAVİRÜSE YAKALANAN ERKEKLERDE RİSK YÜKSEK

  Katılımcılardan, aktif cinsel yaşamı olan 985 erkek belirlendi. Araştırmacılar, ayrıca tecrit ve sosyal mesafenin katılımcıların intrapsişik, ilişkisel ve cinsel sağlıkları üzerindeki etkilerini hesaba kattı.

  Sonuçlar, ereksiyon bozukluğu oranının, Covid-19 öyküsü bildiren erkekler arasında, eşleşen bir Covid-negatif popülasyona kıyasla önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösterdi (yüzde 28’e karşı yüzde 9,33).

  Psikolojik durum, yaş ve vücut kitle indeksi gibi ereksiyon bozukluğu gelişimi üzerinde etkisi olduğu düşünülen değişkenler için ayarlama yapıldıktan sonra, Covid-19 geçirdikten sonra ereksiyon bozukluğu geliştirme olasılık oranı yüzde 5,66 idi.

  Benzer şekilde, ereksiyon bozukluğuna sahip erkeklerin Covid-19 sahip olma olasılığının yüzde 5,27 daha fazla olduğu görüldü.

  Son olarak, çalışmanın yazarları ereksiyon bozukluğunun ani başlangıcı veya kötüleşmesi yaşayan kişilerin de önlem olarak karantinaya almayı veya Covid-19 için test edilmeyi düşünebileceğini belirtiyorlar. Uzmanlar corona virüsün, erektil bozukluğun başlaması için potansiyel bir tetikleyici olarak hareket edebileceği veya daha şiddetli formlara ilerlemesi için ağırlaştırıcı bir faktör olabileceği konusunda uyardı.

  Cinsel birliktelikte erkeklerin yaşadığı 3 senaryo

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ