17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Koronavirüs olan anneler bebeklerini emzirebilir mi? Uzman isim yanıtladı

  Mikrobiyolog Öğr. Gör. Dr. İpek Ada Alver, koronavirüs olan anneler bebeklerini emzirebilir mi sorusunu yanıtladı, anne ve bebekler için önemli tavsiyelerde bulundu.

  Anne sütünün bebeğin sağlığı için mucizevi bir koruma görevi üstlendiğini dile getiren Altınbaş Üniversitesi’nden Mikrobiyolog Öğr. Gör. Dr. İpek Ada Alver,  anne sütünün içeriği hakkında bilgi verdi.

  Öğr. Gör. Dr. İpek Ada Alver
  Öğr. Gör. Dr. İpek Ada Alver

  Alver “Anne sütünde yağ, karbonhidrat, mineraller ve proteinler başta olmak üzere özellikle hastalık yapıcı (patojen) mikroorganizmalar üzerinde mikrobiyostatik (mikroorganizmaların üremesini durdurucu), mikroorganizmaları öldürücü (mikrobisidal), antiviral özellikte, iltihap giderici (antienflamatuar) etkili ve bağırsak sistemini kuvvetlendirici immunoglobulinler (IgA olmak üzere IgM, IgG, IgE IgD, gibi) bulunmakta.

  Anne sütü adeta doğal bir aşıdır ve bebek sağlığı için mucizevi bir zırh özelliği gösterir. Doğumun ardından ilk 30 dakika-1 saat içerisinde bebeğe “ilk süt” adı verilen sarımtırak renkli ve daha koyu kıvamlı kolostrum sütünün verilmesi gerekiyor. Çünkü doğumdan sonraki ilk beş gün boyunca salgılanan kolostrum sütü içinde yüksek seviyede immünoglobulinler bulunur ve doğadaki hiçbir besin bu ölçüde bağışıklık sistemini güçlendirici faktörler içermemektedir.

  Bebeğin gastrointestinal sistemini mukozal bir tabaka oluşturarak kaplayan kolostrum, bu sayede yenidoğan bebeği dış ortamdan gelecek patojen mikroorganizmalara karşı korur” ifadelerini kullandı.

  Koronavirüs olan anneler bebeklerini emzirebilir mi? Uzman isim yanıtladı
  Koronavirüs olan anneler bebeklerini emzirebilir mi? Uzman isim yanıtladı

  ANNE EMZİRMEDEN VEYA SÜT SAĞMADAN ÖNCE ELLERİNİ EN AZ 20 SANİYE YIKAMALI

  İpek Ada Alver, emzirme dönemindeki temaslı veya ev karantinasındaki Covid pozitif annelere önemli tavsiyelerde bulundu.

  Annenin meme hijyeni ve genel vücut hijyenine dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken Alver, “Annenin ve diğer aile bireylerinin kıyafetleri, bebeğin kıyafetlerinden ayrılarak 60 derece sıcaklıkta deterjanla yıkanmalı. Özellikle emzirmeden önce annenin bulunduğu yer iyi havalandırılmalı, anne emzirmeden veya süt sağmadan önce ellerini en az 20 saniye yıkamalı, anne emzirirken veya süt sağım esnasında mutlaka maske takmalı.” dedi.

  Emzirme yerine süt sağım yöntemi kullanılması durumunda yapılması gerekenlere dikkat çeken Alver, “Göğüs pompasının tüm parçalarının ayrılarak her süt sağım öncesi ve sonrasında 100 derece sıcak suda yarım saat kaynatılmalı veya masaüstü otoklavlarda steril edilmeli, sağım ekipmanlarını yıkadıktan sonra mutlaka durulanmalı ve kurulanmalı. Nemli kalan süt sağım ekipmanlarında bakteriler ve diğer mikroorganizmalar hızla üreyebiliyor. Sağılan sütler uygun yöntemlerle saklanmalı.

  Sütler, sağıldıktan sonra oda sıcaklığında 3 saat, artı 4 derecelik buzdolabında 24 saat kalabilir. Derin dondurucularda ise en fazla -18 derecede 3 ay muhafaza edilebilir. Öte yandan derin dondurucu ve buzdolabında saklanan sütler, protein içeriği azalabileceği için direkt kaynatılmamalı, BenMari usulüyle ısıtılmalı. Sütü saklarken sağım poşetlerini ağzı kapalı olduğundan emin olunmalı ve üzerine mutlaka sağım ve son kullanma tarihinin olduğu etiketler koyulmalı. Saklama poşetlerinin tek kullanımlık olduğu akıldan çıkmamalı ve yıkayıp tekrar kullanılmamalı. Sağım ekipmanları lavabonun içinde değil temiz kaplar içinde yıkanmalı.” uyarılarında bulundu.

  ANNE VE BEBEK ARASINDA EN AZ 2 METRE MESAFE OLMALI

  Dr. Öğr. Üyesi İpek Ada Alver, Covid tedavisini hastanede gören anne ile bebeğin arasında en az 2 metre mesafe ile aynı odada kalabileceğini dile getirdi. Böyle bir durumda bebek ile anne haricinde odada başka enfekte hastanın bulunmaması gerektiğine dikkat çeken Alver, “Annenin, koruyucu ekipmanlar giymiş sağlık personeli veya sağlıklı yetişkin bir personelin desteği ile maske taktıktan ve meme – el hijyeni sağlandıktan sonra bebeğini emzirebilir. Eğer anne hastanede tedavi görüyorsa veya tedavide kullandığı ilaçlar varsa emzirme döneminin doktora danışılarak planlanması gerekir. Çünkü bazı ilaçların süte geçtiği ve emzirme ile anneden bebeğe geçerek yan etkiler oluşturabileceği veya organlarda hasara yol açabileceği bilinmektedir” ifadelerini kullandı.

  Dr. Öğr. Üyesi İpek Ada Alver, annelerin emzirme döneminde ya da hamileliğin ilk 3 ayından sonra Covid yaptırmaları gerektiğini de vurguladı. Alver, Covid pozitif annelerin tedavilerini aksatmamasının kritik önem taşıdığı uyarısı da yaptı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ