23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Koronavirüs kuşaklar boyu devam edebilir!

  ABD'de yapılan bir araştırmada, koronavirüsün ilk izlerine 20 bin yıl önceki Doğu Asya topluluklarında rastlandığı iddia edildi.

  İki yıla yakın zamandır hayatımızı alt üst eden koronavirüs ile mücadele tüm hızıyla devam ederken diğer taraftan da koronavirüs araştırmaları sürüyor. Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 20 bin yıl önce Doğu Asya’da, bugün yaşayan insanların DNA’sında evrimsel iz bırakacak kadar etkili bir koronavirüs salgını yaşandığı belirtildi.

  Araştırma sonuçları, antik koronavirüsün söz konusu bölgede yıllarca etkili olduğunu gösterdiği ve bunun da mevcut koronavirüs salgınının aşılama ile kontrol altına alınmadığı takdirde çok daha kötü sonuçları olabileceğine işaret ediyor.

  Çalışmaya öncülük eden, Arizona Üniversitesinden evrimsel biyolog David Enard, “Bu bizi endişelendirmeli. Şu anda olan salgın, kuşaklar ve uşaklar boyu devam ediyor olabilir.” ifadelerini kullandı.

  Enard ve araştırmaya katılan diğer bilim insanlarının, mevcut koronavirüslerin genlerine bakmak yerine, virüsü taşıyan insanların DNA’sı üzerindeki etkilerini araştırdıkları ve nesiller boyunca virüslerin, insan genomunda muazzam miktarda değişime neden olduğunun tespit edildiği açıklandı.

  Araştırmada, virüslerin ve insanların birbirlerine karşı geliştirdikleri mutasyonları kendilerinden sonraki nesillere aktardığına işaret edilerek, bilim insanlarının virüslerin tarihini yeniden yapılandırmak için bu genetik varyasyon kalıpları içinde insan genomunu inceledikleri vurgulandı.

  Doğu Asya topluluklarında bu genlerin 42’sinin baskın bir versiyona sahip olduğunu tespit eden bilim insanlarının, bu bulguları, o bölgedeki insanların antik koronavirüslere adapte olduklarının güçlü bir işareti olarak gördükleri ifade edildi.

  Araştırmada, tüm bu genlerin virüs karşıtı mutasyonlarını, 20 ila 25 bin yıl önce büyük olasılıkla birkaç yüzyıl boyunca geliştirdiği tahmininde bulunulurken, şaşırtıcı olanın ise o zamanlarda avcı-toplayıcı olan Doğu Asyalıların yoğun topluluklar halinde yaşamadıkları halde virüsün nasıl bu kadar yayıldığı sorusu olduğu aktarıldı.

  Koronavirüs geçiren varis hastaları dikkat!

  ”Kalp hastaları koronavirüsten daha çok etkileniyor!”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ