24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  Koronavirüs karantinası kaç gün? Temaslılar kaç gün karantinada kalıyor?

  Koronavirüs karanti süresi vatandaşların merak ettikleri hususlar arasında yer alıyor. Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandıktan sonra sağlığına kavuşanların sayısı 170 milyonu geçti. Ülkemizde de son 24 saatte 225 bin 253 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 160 kişinin testi pozitif çıktı, 52 kişi hayatını kaybetti. Tüm bunlar olurken, temaslı olduğu için ya da virüsle enfekte olmasından dolayı karantina altındaki kişilerin, ne kadar süre karantinada kalacağı merak ediliyor. Peki, Koronavirüs karantinası kaç gün? Temaslılar kaç gün karantinada kalıyor?

  Covid-19 hastaları ile yakın temasta bulunmuş olan kişilerin karantina süresinin ne kadar olduğu sorgulanıyor. 1 yıldan uzun süredir etkisi devam eden pandemi boyunca birkaç kez değişen karantina süresinin güncel hali vatandaşlarca sorgulanıyor. İşte, ”Koronavirüs karantinası kaç gün?” sorusunun yanıtı…

  KORONAVİRÜS KARANTİNASI KAÇ GÜN?

  Bir süre önce yakın temaslılar için 10 gün olan karantina süresi Bilim Kurulu’nun hazırladığı yeni rehber ile yeniden değişti. Alınan karar uyarınca, koronavirüs temaslıların karantina süresi 14 güne çıkarıldı.

  TEMASLILAR KAÇ GÜN KARANTİNADA KALACAK?

  Sağlık Bakanlığı’na ait ”covid19.saglik.gov.tr” adresinde karantina süresi
  hakkında şu bilgiler yer alıyor; ”Yakın temaslılar 14 gün boyunca karantinada kalır. Karantina dönemi süresince herhangi bir semptom gelişmeyen kişilerin karantinası, PCR yapılmaksızın, 14. günün sonunda biter. Ancak bu kişiler toplumda uyulması gereken tedbirlere devam ederler.”

  ”Ayrıca yakın temaslı olan ve izlem süresince semptom gelişmeyen kişilerde, 10. gün yapılan PCR testi sonucuna göre 10. günün sonunda 11. günden itibaren karantina sonlandırılır. PCR testi, ancak kapasitenin uygun olduğu durumlarda, yapılabilir. Yakın temaslılarda karantina hiçbir şekilde 10 günden önce sonlandırılamaz.”

  ”Korona testi sonucunuz pozitif ise; Eğer semptomunuz yoksa veya hastalığınız hafif ise (evde tedavi aldıysanız veya hastanede 24 saatten kısa süre yattıysanız) test verdikten sonra izolasyon süreciniz başlar ve 14 gün süre ile izolasyonda kalırsınız.

  Eğer hastanede yatarak tedavi olduysanız (hastanede 24 saatten uzun süre yatmanız gerektiyse) test verdikten sonra izolasyon süreciniz başlar ve 14 gün süre ile izolasyonda kalırsınız.

  Eğer yoğun bakımda yatarak tedavi olduysanız veya bağışıklık sisteminizi baskılayan ek bir hastalığınız varsa test verdikten sonra izolasyon süreciniz başlar ve 20 gün süre ile izolasyonda kalırsınız.

  Varyant Suşlar ile ilgili olarak; DSÖ tarafından endişe verici varyant olarak tanımlanan Güney Afrika, Brezilya varyantları veya Sağlık Bakanlığı tarafından tehdit edici varyant olarak tanımlanmış olan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gündür; 14. günden itibaren yapılan PCR test sonucunun negatif olması durumunda izolasyon sonlandırılır. PCR testinin pozitif bulunması halinde izolasyon süresi 20 güne uzatılır. Yirmi günün sonunda izolasyon PCR testi yapılmaksızın sonlandırılır.”

  Temaslı Takibi Rehberi’nde güncelleme: Karantina süreleri uzatıldı

  Delta varyantı Ordu’ya sıçradı: 56 kişi karantinada!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ