23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  ”Koronavirüs kalp hastalıklarını artırdı”

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Hakan Karpuz, koronavirüse yakalanan kişilerde kalp hastalıklarının arttığını söyledi.

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hakan Karpuz, kalp kası iltihaplanmasının koronavirüsle birlikte sıkça görüldüğünü belirtti. Prof. Dr. Hakan Karpuz, “Kalp hastalığı semptomu veren bu tip hastalar korona virüs sonucu maruz kaldıkları kardiyak komplikasyonlarla bize geldiler. Buna karşılık bir grup kalp hastası bulaş korkusu nedeniyle bizlerden biraz uzak kaldılar. İşte o tip hastalarda Türkiye ve dünyada yapılan çalışmalar gösterdi ki, gerek hastalığın ağırlaşması gerekse ölüm oranlarında bu dönemde artış oldu” değerlendirmesinde bulundu.

  ”GENÇ HASTALARDA KALP KASI İLTİHABI GÖRÜLMEYE BAŞLANDI”

  Özellikle genç hastalarda kalp kası iltihabının görüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Hakan Karpuz, “Buna karşılık örneğin hipertansiyon hastalarımız ilaçlarını oldukça düzgün bir şekilde kullandılar, acil olmadıkça gelmediler. Bu ve bunun gibi hastalar, rutin kontroller dışında, önemli bir belirtileri olduğu takdirde hiç tereddüt etmeden hastaneye başvursunlar; çünkü gelmemeleri gelmelerinden çok daha riskli olabilir. Unutmayalım, koronavirüs sonrası yeni kalp hastaları eklendi. Bunun yanı sıra bizim daha fazla rastladığımız, var olan kalp hastalarının korona virüse yakalandığı zaman durumlarının ağırlaşması özellikle genç hastalarda gibi durumlar daha ön plana çıktı. Bu arada koronavirüse yakalananların sadece yaşlı olanlarında kardiyak problemler olabileceğini düşünmeyin. Bu tehlikeyi her yaş grubu için düşünmenizi istiyoruz” diyerek özellikle gençleri uyardı.

  Kalp krizinin en önemli 4 belirtisi! Kadın ve erkeklerde farklı sinyal veriyor
  Kalp krizinin en önemli 4 belirtisi! Kadın ve erkeklerde farklı sinyal veriyor

  “YA VİRÜSÜ ALMAYACAKSINIZ YA DA ALIRSANIZ VİRÜSLE SAVAŞACAKSINIZ”

  ”Ya virüsü almayacaksınız ya da alırsanız virüsle savaşacaksınız” diyerek virüste 2 temel yaklaşım olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Karpuz, ”Bulunduğunuz ortamları havalandırma en önemli önlemlerden bir tanesi çünkü bu virüs temasla, havayla bulaşıyor. Almamanın en basit yolu virüsün vücuda girişini engellemek yani maske kullanmak. Maskenizi taktığınızda virüsün girişini engellemiş oluyorsunuz. Çok zor önlemler değil, mesafemi koruyorum, maskemi takıyorum, ellerimi yıkayıp dezenfekte ediyorum. Kalabalık ortamlara gireceğim zaman nar kabuğu özütü içeren bir pastil kullanıyorum. Bunlar artık benim rutinime girdi ve düşünmeden yaptığım şeyler oldu. Dolayısıyla bununla yaşamaya da alışmamız gerekiyor.” dedi.

  ”AŞIYA GÜVENİLEREK TEDBİRLER ELDEN BIRAKILMAMALI”

  Virüsle savaşın öğrenilmesi gerektiğini belirten Kardiyolog Hakan Karpuz, ”Evet kabul edelim bu virüsün ilacı yok ancak çaresiz değiliz. Düzenli bir uyku, beslenme ve mümkünse düzenli bir egzersiz herkesin yapabileceği bir şey. Aşılanmış olmak bende güven yaratıyor, virüse karşı beni koruyabilecek ama aldığım tedbirleri değiştirmiyor. Bu tedbirler arsında, örneğin biraz önce de bahsettiğim gibi, virüse karşı etkinliği klinik çalışmalarla ispatlanmış, nar kabuğu özütü içeren pastil formundaki preparatların ve de ayrıca besin takviyelerinden de ek önlem olarak fayda sağlayabilirsiniz. Bilimsel veriler aşı ile ilgili önemli bir riskimiz olmadığını gösteriyor. Her iki aşının da bugüne kadar yapılmış farklı çalışmalarda yetkinliğini ispatlamıştır” diyerek sözlerini noktaladı.

  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak
  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak

  Doç. Dr. Altıntaş: Koronavirüsün kalpte yarattığı hasar görünmüyor

  ”Aşılar kalp iltihabına yol açar mı?”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ