27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  ”Koronavirüs kalbimi delip geçti”

  Kahramanmaraş'ta yaşayan 31 yaşındaki Selçuk Çınkıl koronavirüs olduktan sonra kalbinin yüzde 15'inin çalıştığını öğrendi. Çınkıl şimdi kalp nakli için sıra bekliyor.

  Posta Gazetesi’nden Mert İnan’ın haberine göre, Kahramanmaraş Havalimanı’nda çalışan 31 yaşındaki Selçuk Çınkıl ve babası şiddetli koornavirüs belirtilerinin ardından yoğun bakıma kaldırıldı. Babasını kaybeden ve taburcu olduğunda kalbinin yüzde 15’inin çalıştığını öğrenen Çınkıl’ın hayatı tamamen değişti.

  Çınkıl’ın KOAH hastası olan babası, hastalığın teşhisinden birkaç gün sonra kalp yetmezliğinden yaşamını yitirirken, Çınkıl’ın kendisi ise yaşam mücadelesi vermeye başladı. 2 ay yoğun bakımda tedavi gören Çınkıl taburcu olduğundan kalbinin sadece yüzde 15 çalıştığını acil kalp nakli olması gerektiğini öğrendi.

  ”DOKTORLARIN SESİNE KULAK VERMEMİZ GEREKİYORMUŞ”

  Aylarca hem memleketi Kahramanmaraş, hem de Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalmadık kapı bırakmayan Çınkıl, son çare olarak İstanbul’da Prof. Dr. Süha Küçükaksu’nun kapısını çaldı. Yaşama yapay kalp cihazı ile tutunan Çınkıl, başından geçenleri şöyle anlattı:

  ”Bağ evimizde misafirler gelip giderken Kovid-19 kaptık. Oysa ki doktorlar sürekli izole olun diye uyarıyorlardı. Doktorların sesine kulak vermemiz gerekmiş. Babam vefat ettiğinde yoğun bakımdaydım. Taburcu olduğumda kalbin yüzde 15 çalıştığını, kalp nakli olmam gerektiğini öğrendim. Çalmadık kapı bırakmadık ama Süha Hoca derdimize derman oldu ve yapay kalp pompası takıldı. Kalbimi resmen bir çantaya koydular. Kalp nakli için sıradayım ama ne zaman sıram gelir Allah bilir. 3 evladım var. Kovid-19 aşı sıram gelmiş olsa ve aşılanmış olsaydım bu duruma düşmeyecek, babam yaşıyor olacaktı.”

  “AŞILANMIŞ OLSAYDIM HAYATIM TEPETAKLAK OLMAYACAKTI”

  Çınkıl sözlerine şöyle devam etti: ”Yaşam bundan sonra benim için pamuk ipliği. Kovid-19’un şakası yok. İnsanlar mutlaka aşılarını olsun ve sigara illetinden uzak durulsun. Aşılanmış olsaydım hayatım tepetaklak olmayacaktı. Aşı karşıtlarının söylemlerine kulak asılmasın. Kovid-19 kalbimizi delip geçti.”

  KORONAVİRÜS KALBİ VURUYOR

  Prof. Dr. Süha Küçükaksu ise aşı karşıtlarının ortaya sürdüğü iddiaların bilimsel geçerliliği olmadığına değinerek, “aşıların kalp kası iltihabı” yaptığı söylentileri ortaya atanların virüsün yarattığı tahribattan haberleri olmadığını söyledi. Küçükaksu, ”ABD’de 200 milyon doz aşı yapıldı ve sadece 100 kişide kalp kası iltihabı olduğu bildirildi ancak bu kişiler normal popülasyon dediğimiz yani aşıya bağlı olmayan hastalık seyri görülen kişiler de olabilir. Kovid-19’un öldürücü etkisine en çarpıcı örnek Selçuk Çınkıl’un başından geçenler. Kovid-19 kalbi vurduğu gibi, kalp dokularına büyük hasar verebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

  Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanıyor!

  ”Kalp hastaları koronavirüsten daha çok etkileniyor!”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ