28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Uzmanlardan ‘yeşil mantar enfeksiyonu’ uyarısı!

  Uzmanlar, yeşil mantar enfeksiyonunun koronavirüs nedeniyle hasar gören ciğerleri hedef aldığını açıkladı.

  Dünyanın koronavirüsle mücadelesi aşı seferberliğiyle birlikte devam ederken uzmanlardan yeşil mantar enfeksiyonuyla ilgili korkutan bir uyarı geldi. Uzmanlara göre, salgının yanında ortaya çıkan mantar enfeksiyonlarındaki artış dikkat çekici düzeyde.

  Yeni mutasyon türlerinin de ortaya çıkmasıyla koronavirüsün oluşturduğu hasara her geçen gün yenileri eklenirken, yeşil mantar enfeksiyonunun da koronavirüs salgınına bağlı ciğerlerde ağır hasar oluşturduğu ve ölümlere yol açabildiği ortaya çıktı.

  HİNDİSTAN’DA ORTAYA ÇIKTI

  Koronavirüsün en yoğun yaşandığı ülkelerin başında gelen Hindistan’da başlayan kara mantar hastalığıyla 40 binden fazla kişi mücadele ediyor. Hastaların gözünün kör olmasına ve ölümüne kadar yol açan hastalık, tehlikenin farklı boyutlarına dikkat çekiyor.

  İngiliz The Guardian gazetesi, diğer mantar enfeksiyonlarının da insan sağlığını tehdit ettiğini vurguladı. Mantar enfeksiyonlarının toprakta, suda havada, dışkıda ve insan derisinde olabildiğini aktaran haberde, bağışıklık sistemi bir hastalıkla, doğuştan ya da yaşla birlikte zayıflayan kişilerin bu tip enfeksiyonlara açık olduğu belirtildi.

  SIVI ALINARAK TESPİT EDİLİYOR

  Söz konusu türün, mantar enfeksiyonları içerisinde en tehlikeli olanların başında gelen ‘aspergillosis’ yani yeşil mantar enfeksiyonu olduğu ifade edildi. Yüz ve göz çevresinde belirgin olarak fark edilen kara mantar enfeksiyonundan farklı olarak yeşil mantar enfeksiyonu akciğerleri daha çok vurduğu ortaya çıktı.

  Koronavirüsle mücadele eden hastaların halihazırda akciğerlerinde tahribatlar oluşurken yeşil mantar enfeksiyonunu tespit etmek zorlaşıyor. Hastalığın teşhisi için akciğerden sıvı alınması gerekiyor ancak bu da sağlık sisteminin çökme aşamasına geldiği pek çok bölgede mümkün olmuyor. Bu nedenle hastalığın teşhis edilme oranını düşürüyor.

  DAHA ÖLÜMCÜL

  Imperial College London’da mantar enfeksiyonlarına yönelik dersler veren Dr. Darius Armstrong-James, mantar enfeksiyonlarının en büyük sorununun bakteriyel enfeksiyonlara göre çok daha ölümcül, teşhis ve tedavisinin ise daha güç olduğunu söyledi.

  ÖLÜMLER KORONA İLE İLİŞKİLENDİRİLİYOR

  Manchester Üniversitesi’nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. David Denning ise, “Hastalığın teşhisinde bazı kişiler akciğerden sıvı almak istemiyor. Bunun yoğun bakımda işlemi gerçekleştiren kişiler için Covid-19 riskini artıracağını düşünüyorlar. Kara mantar enfeksiyonu oldukça belirgin. Hastaların yüzlerinde siyah bir alan oluyor, gözlerini kaybediyorlar. Ancak yeşil mantar enfeksiyonu olan bir hastanın zaten Covid-19 nedeniyle akciğerleri kötü durumda. Bu hastalar kaybedildiğinde direkt olarak corona virüsüyle ilişkilendiriliyor” diye konuştu.

  Koronavirüs aşı kartı nasıl alınır? e-Nabız ve HES uygulaması ile aşı kartı oluşturma sayfası!

  Koronavirüs geçirenler ne zaman aşı olabilir?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ