14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Koronavirüs hastalarına tarihi geçmiş ilaç verildiği iddiasına resmi açıklama

  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu koronavirüs hastalarına tarihi geçmiş ilaçlar verildiği iddiasını yalanladı.

  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan, ‘favipiravir’ etkin maddeli ilaçlar hakkında sosyal medya kanallarında yapılan paylaşımlar için açıklama yapıldı. Paylaşımlarda yer alan son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

  Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan rehberde yer alan ‘favipiravir’ etkin maddeli ilaçlar için gelen ruhsat başvurularının öncelikli olarak değerlendirildiği belirtilen açıklama şu şekilde:

  “Sosyal medyada gündeme gelen paylaşımlarda; Kovid- 19 tedavisinde kullanılan ‘favipiravir’ etken maddeli ilacın etiketinin değiştirildiği; son kullanma tarihi geçmiş ilaca, yeni etiket yapıştırılarak hastalara verildiği ileri sürülmüştür. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Kovid- 19 Rehberi’nde yer alan ‘favipiravir’ etkin maddeli ilaçlar için Kurumumuza gelen ruhsat başvuruları ivedilikle ve öncelikli olarak değerlendirilmiştir. Söz konusu ilaçların stabilite çalışmaları uzun zaman almaktadır. Bu çalışmaların sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir. Yeni tarihler; Kurumumuzun bilgisi ve onayı ile firmalar tarafından ilaçlara etiket yapıştırılmak suretiyle güncellenmiştir. Dolayısıyla paylaşımlarda yer alan; son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yönündeki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.”

  ”Yerli ilaç 6 kat daha ucuza geliyor”

  Yerli aşıdan sonra yerli ilaç müjdesi!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ