20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Koronavirüs hastaları ECMO cihazıyla yaşama tutunuyorlar

  Koronavirüs salgınıyla birlikte adını sıkça duyduğumuz halk arasında “yaşam destek cihazı” olarak bilinen ECMO ile akciğerleri iflas eden hastalar tekrar yaşama tutunuyor.

  Pandemiyle birlikte maalesef bazı kavramları sıkça duymaya başladık. Akciğerleri iflas eden hastalara uygulanan ”yaşam destek cihazı” da onlardan biri.

  Türkiye’de en fazla Ekstrakorporal Membran Oksijenizasyonu (ECMO) tedavisi yapılan Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ‘yaşam destek ünitesi’yle sağlığına kavuşturulan 3 hasta aynı gün taburcu edildi.

  Pandemiyle birlikte akciğer yetmezliği olan hastaların imdadına ECMO tedavisi koşuyor. ECMO tedavisinde, Türkiye’nin yıldızı haline gelen Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, onlarca hasta sağlığına kavuşturuldu. Öte yandan hastane sadece İstanbul’dak ihastalara değil diğer illerden gelen durumu ağır hastalara hizmet veriyor.

  İşte o hastalardan biri 58 yaşındaki Nuh Duman. Duman 6 aylık ECMO tedavisi sonrası sağlığına kavuştu.

  Nuh Duman, kendisi gibi ECMO ile hayata dönen İsminaz Kılıçaraslan ve Seniha Çavuşoğlu’yla aynı gün taburcu edildi.

  ”KOŞUYOLU HASTANESİ AVRUPANIN SAYILI MERKEZLERİ ARASINDA”

  Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Kaan Kırali, ECMO’da çok tecrübeli bir hastane olduklarını vurgulayarak, “Yaptığımız nakil veya çeşitli kalp, akciğer ameliyatları sırasında ECMO cihazını çok sık bir şekilde kullanma ihtiyacı duyabiliyoruz. Halihazırda Türkiye’de 23 merkez var, bu kadar yüksek oranda kullanan ve yüksek tecrübeye sahip olan merkez olarak tekiz. Dünya çapındaki ECMO organizasyon kuruluşu olan ELSO’nun da (The Extracorporeal Life Support Organization) kayıtlı bir üyesiyiz ve Türkiye’den en çok sayıda vaka bildiren merkeziyiz. Ayrıca dünya çapında Avrupa’daki sayılı merkezler içerisinde yer alıyoruz” dedi.

  “ECMO OLMAZSA HASTALARIN KURTULMA ŞANSI SIFIRDIR”

  Pandeminin tüm dünyayı çok yoğun etkilediğini ve hastalıkla birlikte gelişen akciğer yetmezliğiyle birlikte ECMO kullanımının gündeme geldiğini belirten Prof. Dr. Kırali, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu tip hastalarda, hastayı hayatta tutabilmenin tek yolu bu cihaz olur. Şöyle düşünün, benim gibi bir insanda, yeni doğan bebeğin akciğeri kadar bir alan çalışabilir durumda. Onun bana yetmeyeceği ve beni götüremeyeceği çok aşikar. Bu durumdaki tüm hastaların sonuna kadar bu destekle tedavi olmalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz. Covid-19’da özellikle tedavilere rağmen hastalığın durdurulamadığı, daha da ileriye gittiği ve akciğerlerin neredeyse hiç çalışmadığı çok az bir hasta grubu ECMO için asıl hedef gruptur. ECMO olmazsa, bu hastaların ölmesi yüzde yüzdür. Kurtulma şansı sıfırdır ve hemen öleceklerdir.”

  “HASTALAR BAZEN AYLARCA BU CİHAZA BAĞLI KALABİLİYOR”

  Ekiplerinin İstanbul’daki birçok hastaneye giderek, ECMO’yu orada bizzat hastaya takarak, kendi hastanelerine transfer ettiklerini belirten Prof. Dr. Kırali, “Hatta başka şehirlerde dahi ECMO ihtiyacı olan hastalar için, ilgili hastanedeki hekimleriyle karşılıklı konuşup danışarak, buradan bir ekip giderek hastanemize nakletti. Çünkü ECMO takmak her ne kadar kolay bir işlem gibi olsa da, takıldıktan sonra hastanın cihazdan ayrılana kadarki geçireceği sürede, ki bu süre 15 gün ila 3 ay arasında değişiyor, düşünün 90 güne kadar hastanın ECMO’da kalması gerekebiliyor, çok yoğun, ciddi, ağır bir bakım gerektiriyor.” dedi.

  ”TABURCU ETTİĞİMİZ HASTALAR BİZİ MUTLU EDİYOR”

  Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Mustafa Mert Özgür, sağlığına kavuşarak taburcu ettikleri hastalarını gördükçe mutlu olduklarını söyleyerek, Covid-19 nedeniyle İstanbul’da başka bir hastaneden kabul edilerek Aralık ayından bu yana hastanelerinde yatan , 3 ay ECMO’ya bağlı kalan Nuh Duman’ı da taburcu ettiklerini belirtti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ