16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Sinovac Araştırması: Koronavirüs geçirip, aşı olanlarda antikor seviyesi 3 kat arttı

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yapılan araştırma koronavirüs geçirdikten sonra aşı olanlarda antikor düzeyinin 3 kat arttığını ortaya koydu. 

  İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve öğretim görevlileri koronavirüs-aşı sonrası antikor seviyeleriyle ilgili bir araştırmaya imza attı.

  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bekir Sami Kocazeybek, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Neşe Saltoğlu ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Günay Can öncülüğünde yürütülen araştırma çalışmasında Sinovac aşısı uygulanan sağlık çalışanlarının antikor düzeyleri incelendi. Araştırma sonucu; koronavirüs geçirdikten sonra aşı olanlarda antikor düzeyinin 3 kat arttığını ortaya koydu.

  345 sağlık çalışanının antikor seviyelerine bakıldı

  Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Günay Can, Çin aşısı Sinovac’ın yüksek düzeyde koruyuculuk sağladığını belirterek şunları söyledi: “Araştırmamız Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki Sağlık çalışanları üzerinde Sinovac aşısını kısa ve orta vadedeki antikor etkinliğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmaya 345 sağlık çalışanı katıldı. Araştırmaya katılan kişilerde birinci aşı sonrası 14’üncü gün, ikinci aşı sonrası ise 28’inci gün antikor düzeyine bakıldı. İnceleme sonrası sağlık çalışanlarının antikor düzeylerinin oldukça etkin olduğunu tespit ettik. Takip ettiğimiz kişilerden sadece iki kişide antikor negatifliği görüldü. Bu da aşı etkinliğinin oldukça iyi olduğunu bize gösteriyor. Herhangi bir şekilde cinsiyet, yaş ve kilo farkı gözetmeden aşı oldukça yüksek düzeyde koruyuculuk sağlıyor.”

  İlk aşıdan sonra virüse yakalananlarda belirti görülmedi

  Uzun zamandan beri Sinovac aşısı uyguladıklarını ve 3 bin 500 sağlık çalışanına da Sinovac aşısı yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Neşe Saltoğlu da “Araştırmayı Covid 19 geçirmiş ve  hastalığa yakalanmamış geçirmemiş sağlık çalışanları üzerinde yürüttük. Amacımız koronavirüsü geçirmiş ve geçirmemiş kişilerin antikor düzeylerine bakmaktı. Koronavirüs geçirmemiş sağlık personellerinde birinci dozdan sonra vakaların yarısında antikor oluştu. İkinci doza geldiğimizde ise vakaların yüzde 99’unda antikor oluştuğunu gördük. Birinci aşı ile ikinci aşı arasında geçen sürede 36 sağlık personelini virüs ile karşılaştı. Bu kişilerde hiçbir belirti ortaya çıkmadı” şeklinde konuştu.

  Diyabet ve hipertansiyonu olanlarda antikor düzeyi daha düşük

  Araştırmada antikor seviyesi ile kronik hastalıklar arasında bir bağlantı görüldü. Prof. Dr. Neşe Saltoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Covid 19 geçirenlerin aşıdan sonra antikor düzeyinde en az üç kat yükselme oldu. Koronavirüsü geçiren ve geçirmeyenleri kıyasladığımızda koronavirüs geçirenlerde antikor düzeyi geçirmeyenlere oranla iki kat daha yüksek olduğu görüldü. Araştırma sonucunda sadece diyabetik ve hipertansiyonu olan kişilerde ilk aşıdan sonra antikor düzeyi biraz düşük olduğunu gördük. Yine araştırmayı kan grubu açısından değerlendirdiğimizde herhangi bir farklılık olmadığı ortaya çıktı.”

  Sinovav aşısının sonuçları başarılı ve ciddi yan etkilerine rastlanmadı

  Prof. Dr. Neşe Saltoğlu, gerçekleştirilen bu çalışmanın Sinovac aşısının etkin ve güvenilir olduğu konusunda kesinlik kazandırdığını belirtti. Çin aşısı Sinovac ile başarılı sonuçlar aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Saltoğlu, aşı ile ilgili ciddi bir yan etki de görmediklerine dikkat çekti. Vatandaşların hangi aşıyı bulursa onu olması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Saltoğlu, çalışma sonunda aşının insanları ağır enfeksiyondan ciddi şekilde koruduğunun görüldüğünü söyledi.

  Covid 19 geçirip aşı olanlarda anktikor seviyesi 3 kat arttı

  Prof. Dr. Bekir Sami Kocazeybek, koronavirüs atlatan kişilerde aşı sonrası antikor düzeylerinin yüksek olduğunu belirterek araştırma ile ilgili şu bilgileri verdi: “Çalışma iki grup halinde yürütüldü. Birinci grup enfekte olan sağlık çalışanı, ikinci grup ise hiç enfekte olmayan sağlık çalışanlarıydı. Bu iki gruba Sinovac aşıları uygulandı. Çalışma sonrası ortaya çıkan sonuçlar çarpıcıydı. Birinci grupta enfekte olan 75 kişide antikor düzeyi 200’ün üzerinde çıktı. Ancak ikinci dozda bu antikorların yüzde 16 oranında düştüğünü görüldü. Ancak doğal antikorlardan sonra aşılama ile beraber antikorun üç kat arttığını belirledik. Buradan şu sonuca varabiliriz, enfekte olan kişilerin vücudu virüsü tanıdığı için aşı sonrası antikor düzeyi yükseliyor. Aşılama gerçekten çok önemli. Hastalıktan koruma ve yoğun bakıma düşmeme konusunda elimizdeki tek silah aşılamadır.”

  TÜBİTAK Başkanı 2 yerli virüs ilacı için tarih verdi!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ