14.8 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

  Koronavirüs geçirenler ne zaman aşı olabilir?

  Koronavirüs geçirenler ne zaman aşı olabilir? Covid geçiren aşı olacak mı? 2020 mart ayından beri hayatımızda olan koronavirüs tüm dünyayı olumsuz etkiledi. Maskesiz sokağa çıkamadığımız gibi, sevdiklerimize de sarılamaz olduk. Koronavirüs geçiren ve tedavisinin ardından iyileşen pek çok kişi, Covid-19’a karşı aşı olup, olmayacağını merak ediyor. Sağlık Bakanı dün bu sorunun yanıtını verdi.

  Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüsü pek çok kişinin sevdiklerini kaybetmesine neden oldu. Tüm dünyada sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanırken, hastalık ülkemize 2020 yılının mart ayında geldi. Herkesin gözü kulağı Covid-19’a karşı geliştirilen aşı haberindeydi. Güzel haberler bir bir geldi. Şu anda ülkemizde koronavirüse karşı Biontech ve Sinovac aşıları yapıyor. Bu aşılardan koronavirüs geçirenler ise henüz faydalanamıyordu. Hastalığı geçiren kişilerin ne zaman aşı olacağına dair açıklamayı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı.

  Koronavirüse karşı geliştirilen aşılardan şu anda ülkemizde, Biontech ve Sinovac yapılıyor.

  KORONA GEÇİRENLER NE ZAMAN AŞI OLABİLİR?

  Koronavirüse karşı geliştirilen aşılardan şu anda ülkemizde, Biontech ve Sinovac yapılıyor. Rusların geliştirdiği Sputnik V aşısı da geçtiğimiz günlerde ülkemize gelmişti. Türkiye’de kendi aşısını üreten nadir ülkelerden biri olarak büyük bir başarı elde etti. Aşılama hızla sürerken, öncelikle sigortalı çalışanlar yaşa bakılmaksızın aşılandı. Şimdi de yaş sınırı 18’e kadar indi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Haziran’da gerçekleştirilen Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından aşıyla ilgili birçok açıklamada bulundu. Bu açıklamalardan birisi de Koronavirüs geçirenlerin aşılanmalarıyla ilgiliydi. Koronavirüs geçirenler aşı olamama korkusu yaşarken, Bakan Koca güzel haberi verdi. Koca’nın açıklamalarına göre koronavirüsü geçirenlerin hatırlarma dozu olarak adlandırılan aşıyı 6 ay yerine 3 ay sonra olabileceklerini ifade etti.

  AŞILAMA SÜRESİ 3 AYA İNDİ

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı sonrası COVID-19 geçirenlere ithafen ”Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımızın ne zaman aşı olacağı merak konusuydu. Hastalığı geçirenler 6 ay geçtikten sonra aşı olabiliyorlardı. Bugünden itibaren bu süre 3 aya indirilmiştir. Hatırlatma dozu olarak aşıyı hastalığı geçirdikten 3 ay sonra olabileceklerdir. Antikor seviyesinin artacağı belirlenmiştir.” açıklamasını yaptı. Hastalığı geçirenler MHRS üzerinden veya e-Nabız’dan aşılamalarının takibini gerçekleştirebilir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ