19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Prof. Dr. Akkoyunlu: Koronavirüs geçireli 1 ay olduysa Ramazan’da dikkat!

  Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, Covid-19 geçiren ve hastalık sonrası ilk bir ay içinde olanlara uyarıda bulundu. İlk bir aylık sürecin yenilenme ve toparlanma süreci olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Akkoyunlu, bu durumda olan kişilerin oruç tutmasını önermediklerini belirtti.

  Ramazan ayı bu yıl da koronavirüsün gölgesinde başladı. Covid-19 atlatan ve aktif hasta olanların oruç tutmasına yönelik açıklama yapan Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nde görev yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, 1 sene önce koronavirüs atlatmış kişilerin orucunu normal bir şekilde tutabileceğini belirtti.

  Bununla birlikte, Covid-19’u geçiren kişilerin hastalığı ne seviyede atlattığı ve ne kadar hasar kaldığının da çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Akkoyunlu, “Kişiden kişiye değişmekle beraber eğer aktif Covid-19 hastasıysa, hafif bile geçiriyorsa oruç tutmamalı. Eğer virüsü atlattı ve ilk bir ay içinde ise yenilenme ve toparlanma sürecinde demektir. Bu insanların oruç tutmasını genel itibariyle önermiyoruz” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu
  Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu

  Koronavirüsü atlatalı 3 ay olanlar doktora danışmalı

  Hastalığın hafif veya ağır seyretmesine bakmaksızın doktor izni ve kontrolünün çok önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Akkoyunlu, “Koronavirüsü atlatalı 3 ay olanlar, özellikle ağır ve orta seviyede geçirmiş olanların bazılarında uzun süren tedaviler veriyoruz. Bu dönemde tedavisini aksatmayacak biçimde ya da aynı zamanda vücudu zayıf bırakmayacak seviyede oruç tutmasına yine doktor kontrolünde izin verilebilir. Doktora danışılmadan tutulmamasını öneriyoruz” uyarısında bulundu.

  “İyileşme ve toparlanma süreci uzayabilir”

  “Oruçlu iken yeterince kalori ve protein yapı taşlarını almakta zorlanıldığını belirten Akkoyunlu, oruç sürecinde kalori anlamında da bir azalmanın oluştuğunu, özellikle Covid-19’dan sonra rejenerasyon yani vücudun toplama döneminde bazı yapı taşlarını almanın gerekebileceğini ifade etti.

  “Yoksa iyileşme ve toparlanma biraz uzayabilir.” diyen Akkoyunlu bu yüzden kişinin hastalığı ağır ve orta seviyeli geçirme durumunda bunların da bir engel teşkil edebileceğini kaydetti.

  Ani açlığın savunma sisteminin bazı hücreleri üstünde bir azalmaya yol açtığını dile getiren Akkoyunlu, “İlerleyen süre içerisinde bunun avantajları var ancak akut dönemde gelen ani düşüklük savunma sisteminde bazı zafiyetlere yol açabilir.  Onun için bu süreçte özellikle Covid-19 tehlikesi olan, bununla birlikte savunma sistemi zayıflığı açısından riski yüksek olan kişilerin de orucu tutmamasını önerebiliriz.” dedi.

  Yüksek proteinli beslenmek önemli

  Ramazan ayı için özel bir vitamin ve takviye tavsiye etmediğini belirten  Akkoyunlu, iftarda ve sahurda proteini yeteri kadar almak gerektiğini çünkü vücudun yapı taşını oluşturan tuğlaların proteinler olduğuna vurgu yaptı. Bununla birlikte, kalorinin de uygun bir şekilde alınması gerektiğini söyleyen Akkoyunlu “Covid-19 sürecinde özellikle böbrekler ve karaciğerde bazı hasarlar meydana gelebiliyor. Böbrek ve karaciğeri korumak adına yeşilliğin ve bol miktarda sıvının alınması gerekir. Bunun dışında beslenme konusunda özel bir öneri söz konusu değil” şeklinde konuştu.

  Yüz yüze eğitim, mesai, seyahat…Yeni kısıtlamalar geliyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ