10.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Covid 19 bulaşında kritik süreç 10’uncu gün

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, genel kas, eklem ağrıları ve inatçı olmayan öksürük ile başlayan koronavirüs bulaşında kritik sürecin genellikle 10 günün sonunda yaşandığını belirtti.

  Üst solunum yolları mukozalarına tutunarak öksürük, genel eklem ve kas ağrıları ile başlayan hastalığın ileriki dönemde tedavisi olmayan hastada akciğerlere inen enfeksiyon tablosuna neden olduğunu söyleyen Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, koronavirüs hastalık takvimini hakkında bilgi verdi.

  Tanı ve tedavi 3 hafta sürüyor

  Akciğerlere inen bir enfeksiyon durumu oluştuğunda düşmeyen ateş ve inatçı kuru öksürük gibi bazı belirtilerin bu hastalıkta görülebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, hastalığın kritik sürece doğru gitmesi durumunun ise genellikle 10 günden sonra olduğunu kaydetti. Akciğer tutulumu ya da hastalığın farklı semptomlarının ortaya çıktığı bu süreçte son zamanlarda adından sıkça bahsedilen stokin fırtınası gibi bazı sonuçların ortaya çıktığını belirten Gündüz, organ yetersizliklerinin görüldüğü, sepsis hastalığının yaşandığı daha zor bir sürecin oluştuğuna işaret etti. Çoğunlukla böyle bir durumda hastanın tanı, tedavi ve sonuçlanmasının 3 haftayı bulduğunu ifade eden Gündüz, fakat kritik sürece ilerlemediği durumlarda genellikle ilk 10 gün içinde belirtilerin yavaş yavaş azalarak geçtiğini aktardı.

  Unutkanlığa neden oluyor

  Koronavirüsün nörotrofik adı verilen sinir hücrelerine karşı da etkin olabildiğine işaret eden Prof. Dr. Gündüz, koku ve tat kaybının sebebinin de bu sinir hücrelerindeki etkinliği olarak gösterdi. Aynı zamanda unutkanlık ve benzer bulguların koronavirüsün sinir sistemi üzerindeki olarak açıklanabileceğini söyleyen Gündüz, bu virüsün doğal olarak diğer gribal enfeksiyonlara neden olan virüsler gibi kas-iskelet sistemine de etkisi olduğunu da aktardı. Kas ağrıları ve eklem ağrılarının bunun bir sonucu olduğuna dikkat çeken uzman isim  dolayısıyla bu tür sırt ağrısı, bel ağrısı gibi genel vücut ağrılarının bu tip viral enfeksiyonlarda beklenen, ihtimali yüksek semptomlardan bazıları olduğunu kaydetti.

  Belirti olmayan test yaptırmaya gitmesin

  Herhangi bir belirti yaşamadan test yaptırmanın doğru bir hareket olmadığını vurgulayan   Prof. Dr. Gündüz, aşırı yoğunluğun test sonuçlarının da daha geç çıkmasına neden olduğuna işaret etti. Daha geç sonuçlanan testlerin de özellikle pozitif vakaların karantinaya alınmasında izole edilmesinde veya filyasyon uygulanmasında gecikmeye neden olabildğini belirten Gündüz, aynı zamanda gereksiz bir yoğunluğa da yol açacağını kaydetti. Semptom göstermeyenlerin test alanında yoğunluk olduğunda aşırı kalabalıkların içinde belki de merakı yüzünden orada enfekte bile olabildiğine dikkat çeken Gündüz, bu yüzden test yaptırmaya belirti gösteren vatandaşların gitmesi gerektiği konusunda uyardı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ