22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Koronavirüs atlatanlarda unutkanlık görülmeye başlandı

  Doç. Dr. İbrahim Erayman, kimi koronavirüs hastalarında pıhtı atmasıyla ilişkili olarak unutkanlık belirtilerinin başladığını ifade etti. 'Covid-19 hastalığında halk arasında pıhtı atması diye tabir edilen 'tromboembolik' geliştiğini belirten Erayman, bilimsel olarak sonuçlarını görmek gerektiğini ancak koronavirüs hastalarının unutkanlık yaşadıklarını belirtti.

  Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. İbrahim Erayman, son zamanlarda beklenmedik biçimde vaka artışları olmaya başladığını aktardı. Halk arasında ‘İngiliz varyantı’ denilen yeni virüsün daha çabuk yayıldığını ve kolay bulaştığını kaydeden Erayman,  tedbirlerden hiç vazgeçmemesi gerektiği konusunda uyardı.

  Doç. Dr. İbrahim Erayman,
  Doç. Dr. İbrahim Erayman,

  Erayman, “Aşı olsak bile önlemlerimizi devam ettirmemiz gerekiyor. Toplumsal bağışıklığın tam olarak oluşmadığını da söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

  Pıhtı atmasına bağlı unutkanlık görülmeye başlandı

  Kimi hastalarda unutkanlıklar yaşandığına dikkat çeken Erayman, Covid-19 hastalığında ‘tromboembolik’ adı verilen ve halk arasında pıhtı atması olarak bilinen olayın yaşandığını kaydetti. “Bilimsel olarak sonuçlarını görmek gerekiyor diyen Erayman, “Ancak koronavirüs hastaları unutkanlık yaşadıklarını belirtiyor. İleride bilimsel çalışmalarla bunu ortaya koyabiliriz, unutkanlığın tromboembolik olaylara bağlı olarak görüldüğünü söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

  Koronavirüs atlatanlarda unutkanlık görülmeye başlandı
  Koronavirüs atlatanlarda unutkanlık görülmeye başlandı

  Vaka sayısının artmasıyla virüsün kötüleştiğini dile getiren Erayman, kötüleşmenin virüsün kendinden kaynaklanmadığını, kötüleşme halini yaratan durumun fazla sayıda vakanın olması olarak gösterdi.

  Erayman aşı olunması konusunda da uyarılarda bulundu: “Aşı sırası gelen herkes mutlaka aşı olmalı. Bizi süreçten çıkartıp hayata tutacak önemli adım aşıdır. Toplumda hasta olmayan gruplarda gençler de var. Artık hastalanacak kimse kalmazsa erişkinlerde, genç ve çocuk yaş grupları bundan etkilenecektir. Kalabalık ortam Covid-19 için en etkin ortamdır, en sevmediği de aşıyla oluşacak antikorlardır” diye konuştu.

  Bilim Kurulu üyesi İlhan açıkladı: Vakalar düşmezse alınacak yeni tedbirler neler?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ