16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Koronavirüs aşısında iki kritik son dakika açıklaması

  Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre ilk dozun ardından en fazla 42 gün içinde ikinci doz aşı yapılmış olmalı. Koronavirüs ikinci dozu yaptıranlarda yapılan takiple ilgili de yeni bir açıklama geldi. İşte kritik aşı gelişmelerinin ayrıntıları…

  Şu ana kadar yapılan çalışmalar, Covid-19 aşılarının koruyuculuğunun tam olarak sağlanabilmesi için iki doz şeklinde uygulanması gerektiğini gösteriyor. İlk dozun üstünden belirli bir süre geçtiğinde 2. doz aşının olunması gerekiyor. Peki ya herhangi bir nedenle 2. doz aşı olunmazsa ne olur? Aynı zamanda aşıyı yaptıranlar ve 2. dozu da olanların takibinde de kritik bir detay ortaya çıktı.

  Sabah’tan Halit Yerebakan ve Burak Çelik’in haberine göre, ilk doz aşısını olanların, hangi aşıyı olduğuna bağlı olarak 2. dozu 3-4 hafta (Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı son açıklamaya göre Biontech aşısının ikinci dozunun 6-8 hafta) sonra yaptırması gerekiyor.

  Yapılan bir araştırmaya göre aşıların ilk dozu zayıf bir bağışıklık etkisi sağlıyor, Covid-19 enfeksiyonunun önlenmesinde 2. dozdan sonra daha güçlü bir etki ortaya çıkıyor.

  Koronavirüs aşısında 2 kritik son dakika açıklaması
  Koronavirüs aşısında 2 kritik son dakika açıklaması

  İKİNCİ COVID AŞISI ZAMANINDA ALINMAZSA BAŞA DÖNÜLÜR MÜ?

  Uzmanlar, 2. dozu iptal etmenin veya geciktirmenin istenilen tercih olmadığı yönünde fikir birliği yapıyor.

  Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ilk dozdan sonra en geç 42. güne kadar 2. dozun alınması gerektiğini söylüyor. 2. dozun bu süreden sonra alınması halinde ne kadar koruyucu olduğuna ilişkin yeterli veri mevcut değil. Diğer yandan uzmanlar, 2. doz zamanında uygulanmadığında seriyi yeniden başlatılmasına şimdilik gerek olmadığını belirtirken, 2. doz geç alınsa bile etkili olacağını öngörüyor.

  Diğer çok dozlu aşılara bakıldığında da yine benzer bir sonuç çıkıyor aslında. Örneğin hepatit B aşısının dozları arasındaki sürenin uzaması sorun oluşturmuyor. Bağışıklık sistemi diğer dozlarda hatırlıyor ve gereken tepkiyi gösteriyor.

  Koronavirüs aşısında 2 kritik son dakika açıklaması
  Koronavirüs aşısında 2 kritik son dakika açıklaması

  YANLIŞLIKLA FARKLI AŞI YAPILIRSA NE OLUR?

  Türkiye’de şu anda BioNTech ve Sinovac aşıları kullanımda. Sputnik V aşısının acil kullanım onayı için de son etaba gelindi. 6 ay içinde 50 milyon doz Sputnik V aşısı almak için tedarikçi ile anlaşma imzalandı. Aşılar Mayıs ayı içinde gelmeye başlayacak. Kullanımda olan aşı sayısı çoğaldıkça tercih yapabilmek de mümkün oluyor. Böyle bir durumda da bazı karışıklıkları yaşanabilir. Örneğin iki farklı Covid-19 aşısını olmak gibi…

  Amerika’da yanlışlıkla farklı aşıları olanların raporları ortaya çıkmaya başladı. Ülkede kullanımda olan Moderna ve Pfizer-BioNTech aşıları aynı teknolojiyi kullanan haberci mRNA aşıları. Aktif olmayan bileşenler bakımından farklılar, fakat çalışma şekilleri neredeyse aynı.

  Koronavirüs aşısında 2 kritik son dakika açıklaması
  Koronavirüs aşısında 2 kritik son dakika açıklaması

  “YOĞUN BAKIMDAKİ HASTALAR ARASINDA 2 DOZ AŞILI HİÇ YOK GİBİ”

  Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Cinel aşıların hastalığın ağır geçirilmesini önlediğinin net bir şekilde görüldüğüne dikkat çekti. “Aşılama hızla devam etmeli.” Diyen Cinel, “Ağır hasta ve vefat sayılarında plato dönemi başladı. Bayram haftasında günlük tabloda ciddi düşüşler göreceğiz” ifadelerini kullandı.

  Prof. Cinell Kovid- 19 aşılarının yoğun bakıma yatışları çok büyük oranda engellediğini kaydederek “Aşılar, hastalığın ağır geçirilmesini önlüyor. Yoğun bakımdaki hastalar arasında 2 doz aşılı hiç yok gibi. Ağır hasta ve vefat sayılarında geçen hafta zirveyi gördük. Bu hafta ilk 2 gün ağır hasta ve vefat sayılarının ortalamasının düşmeye başladığını gördük. Ağır hasta ve vefat sayılarında plato dönemi başladı, azalmaya doğru gidiliyor” şeklinde konuştu.

  VAKA VE AĞIR HASTA SAYILARI DÜŞÜYOR

  Salgında zirve noktalarının günlük değil haftalık ele alınması gerektiğini belirten Cinel, “12-18 Nisan haftasında vaka sayılarında zirve yaşandığını gördük. İki hafta sonra 35 binlere, bu hafta ise 30 binin altına indi. Ağır hasta sayıları ise 26 Nisan- 2 Mayıs tarihleri arasında 3 bin 549 ile zirvedeydi. Son 2 günde düşüş göze çarpıyor, bu hafta 3 binlere geri çekileceğini göreceğiz” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ