26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Koronavirüs aşısı olan kişilerde kalp iltihaplanması şoku!

  Aşılarla ilgili yeni bir idda daha ortaya atıldı. İddiaya göre, aşılar 30 yaş altı kişilerde kalp iltihaplanmasına yol açıyor.

  Tüm dünyanın koronavirüsle mücadelesi aşı seferberliğiyle birlikte devam ederken, aşılarla ilgili ortaya atılan son iddia kafaları karıştırdı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), çoğunlukla ikinci doz Covid-19 aşısını yaptırdıktan sonra 30 yaş ve altı yetişkinlerde görülen kalp iltihabı rahatsızlığı ile aşı arasında “muhtemel bir ilişki” olabileceğini belirtti.

  ”30 YAŞ ALTI KİŞİLERDE GÖRÜLDÜ”

  CDC’den yapılan açıklamaya göre, çoğunlukla Pfizer-BioNTech veya Moderna’nın aşılarından birini yaptıran 30 yaş ve altı grupta bin 200’den fazla kalp kası ve kalp zarı iltihaplanması görüldüğüne dikkat çekildi.

  Görülen kalp kası iltihabı vakalarının aşıyı takiben ortaya çıktığını ve sıklıkla ikinci dozdan sonraki hafta içinde genel olarak göğüs ağrısı şeklinde kendisini belli ettiğini ifade eden Dr. Grace Lee, konunun kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

  Lee ayrıca, CDC yetkililerinin, potansiyel risklerin nasıl yönetileceğini ve uzun vadeli bir sorun olup olmadığını tam olarak anlamak için daha fazla veri toplamaya çalıştıklarını söyledi.

  “18 yaş üstü aşılama cuma günü başlıyor, 18’inden gün alanlar randevu alabilir”

  ”Delta varyantı yüzde 100 daha bulaşıcı”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ